banner6

Denktaş: Ek mesailer konusunda iyileştirmeler olacak

banner37

Mehmet Ercilasun başkanlığındaki Ziraat Mühendisleri Odası heyeti, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı ziyaret etti.

Denktaş: Ek mesailer konusunda iyileştirmeler olacak
banner151 banner143

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre görüşmede, mesleki alanı ilgilendiren sorunlar, ülke tarımı ve uygulanan tarım politikaları konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ercilasun: Ek mesai hakları düzenlensin

Ziyaret sırasında oda başkanı Mehmet Ercilasun, kamuda 8-9 yıldır boş olan kadroların ivedilikle doldurulması, terfilerin gerçekleşmesi, ziraat mühendislerine tahsisat hakkı verilmesi ve mesai dışı çalışanların ek mesai haklarının düzenlemesi talebinde bulundu.

Ziraat mühendisliğinin insan sağlığı için önemine dikkati çeken Ercilasun, ülkede son yıllarda gıda güvenliğinin önem kazandığını, dolayısıyla gıda güvenliğini denetleyen ziraat mühendislerinin özellikle ülkede üretilen ve ithalatı yapılan tarımsal ürünlerin tüketime uygunluğu konusunda yoğun mesai harcadığını, ancak gerek tahsisat hakkı, gerekse ek mesai haklarından yararlanamadıklarını kaydetti.

Arazide çalışıldığından ötürü her türlü riske maruz kaldıklarına da dikkati çeken oda yönetim kurulu üyeleri, karşılaştıkları komplikasyon hakkında ayrıntılı bilgi verirken, özellikle teftişler esnasında, tarihi geçmiş, ruhsatsız veya ambalajı kötü tarımsal ilaçları toplama esnasında ilaçlarla temas halinde bir takım sağlık sorunları ile karşılaşıldığı, bununla birlikte solunum yetmezliği ve ölüm riskleri taşıdıklarını, ayrıca fare, yılan gibi kemirgen hayvanların tehlike yaratabildiğine dikkati çekti.

Denktaş: Ek mesailer konusunda iyileştirmeler olacak

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, odanın sorun ve beklentilerini dinledikten sonra yaptığı açıklamada, devlete çok yüksek külfet yaratıldığı için tahsisatlar konusuna sıcak bakamadığını, ancak ek mesailerin düzenlenmesi noktasında iyileştirmeler olacağını söyledi.

Ülkenin gıda güvenliği konusunda büyük sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Denktaş, olası bir çözüm sonrası üreticinin zor durumda kalmaması ve yok olma noktasına gelmemesi için gerekli önlemlere biran evvel başlanmasına işaret ederken, odanın personel eksikliğini hatırlatmasından dolayı işe öncelikle terfiler, sonrasında da istihdamların tamamlanması ile başlanacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 15:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104