Denktaş: Hükümeti sıkıntılı bir dönemde devraldık

banner37

Demokrat Parti (DP) İskele İlçesi 10’uncu olağan kongresinde konuşan DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise bir süre önce yeniden hükümete geldiklerini anımsatarak, günün büyük bir bölümünü, ev, çocuk ve ailelerinden uzak vatandaşlara hizmete ayırdıklarını söyledi.

Denktaş: Hükümeti sıkıntılı bir dönemde devraldık
banner8

Sıkıntılı bir dönemde, Türkiye ile ilişkilerin bozulduğu, çiftçiye, esnafa, devletle iş yapan müteahhide 2015’ten kalan ödemelerin var olduğu, maaşların taksit taksit ödendiği, mali protokolün imzalanmadığı ve bütçede sıkıntının var olduğu bir dönemde Hükümeti devraldıklarını ifade eden Denktaş, her sektörün sıkıntısını ellerinden geldiğince gidermeye çalıştıklarını belirtti.

DP basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, olağan kongre dün İskele Belediye Düğün Salonu’nda yer aldı.

Kongreye, DP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Genel Sekreter Mehmet Erol Aktoprak, ilçe başkanları, parti yetkilileri, Kadın ve Gençlik örgütleri ile partililer katıldı.

Kayıkçı uzlaşı sonucu oybirliğiyle seçildi

Başkanlık divanının seçimi, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlalayan kongrede daha sonra konuşmalar yapıldı. Konuşmaları, çalışma ve kesin hesap raporlarının görüşülmesi ve karara bağlanması izledi. Olağan genel kurulda daha sonra ilçe yönetim, disiplin, kadın ve gençlik örgütlerinin seçimlerine geçildi.

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, DP İskele İlçe Başkanlığına aday olan, DP İskele İlçe Başkanı ve Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Hüseyin Çebi ve Mehmet Kadir Kayıkçı’yı kürsüye davet etti ve 3 adayın yarıştığı kongrede uzlaşı çağrısı yaptı.

Çağrı üzerinde 3 aday uzlaştı ve İlçe başkanlığı görevine Mehmet Kadir Kayıkçı tek aday olarak oybirliği ile seçildi.

İlçe Yönetim Kurulu; Dursun Bulut, Sefa Kurukafa, Abdullah Sakallı, Vahdet Alkan, Yaşar Şimşek, Barış Hursöz, Oğuz Serbaş, Ahmet Özalp, Sinan Gece, Mustafa Nizam, Yaşar Genç, Esat Nurçin, Tevfik Altıoğlu, Disiplin Kurulu; Aydın Çırakoğlu, Hasan Cafer Akıntuğ, Hasan Aksüt, Hasan Oykun, Feray Lord, İskele Kadın Örgütü Başkanı Meryem Gürler; kadın örgütü yönetim kurulu; Nejla Sakallı, Mihri Arcan, Rukiye Mavili, Eylem Tulga, Deniz Nurçin, Songül Gökkaya, Aysel Güneş, Nilay Emirhan, Gülben Çakmak, Fezile Kızılbora, Zehra Elbasan; DP İskele İlçe Gençlik Örgütü Başkanı Serkan Gökkaya, Gençlik örgütü yönetim kurulu; Ahmet Ağcakoca, Nezire Gürler, Mahmut Kırkızıyüz, Emine Karakaş, Cem Yasak, Yeliz Koç, Tahsin Tilki, Dilek Yiğit, Murat Kasap, Nihal Boyacı, Fırat Genç, Onur Ak, Sertan Kurukafa olarak belirlendi.

Kongre,  dilek ve temenniler sonrası sona erdi.

Kongrede açılış konuşmasını DP İskele İlçe Başkanı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı gerçekleştirdi.

Alanlı: DP tabanı güçlü

Alanlı, DP İskele kongresine ilginin yoğun olduğu ve partililerin salona sığmadığını belirtti ve DP’nin demokrasi ve milli davaya olan ihtiyaç nedeniyle kurulduğunu söyledi.

Alanlı, küllerinden yeniden doğabilen bir parti olan DP ile parti tabanının oldukça güçlü olduğunu ifade etti.

banner134
“Hayvancıların eylemini sonlandırmak için çalışıyoruz”

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş 3 günden beri Lefkoşa’da Hayvancıların eylemini sonlandırmak için çalıştıklarını, hayvancı ve çiftçinin kalkınması için birçok destek verdiklerini dile getirdi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricilerinin devam eden eylemlerinde, hükümetin onları tatmin edecek adımlar attığını ancak kabul görmediğini de dile getiren Denktaş, sundukları önerileri şöyle sıraladı:

Öneriler…

“Mazot desteğinin kalkmasından dolayı ortaya çıkan yükün hafifletilmesi amacıyla bu yıl, ‘Tarım Destek Projesi’ adında en geç Ocak’ın 7’sinde ödenmek kaydıyla toplam 7 buçuk milyon Türk lirası bir katkı ve Küçükbaş hayvan üreticisine yönelik, hayvan başı 15 kilo arpa hibe desteğini önerdik.  Sütün fiyatını 4 kuruş arttırarak 1.32’ye çıkardık. Zaten Ziraat Bankası’nda başlatacağımız ‘Faizsiz Doğrudan Kredi Desteğini’ Kooperatif Merkez Bankası’na da yöneltmenin yollarını açtık. Arpa ve balya fiyatlarını sabit tutacağımızı söyledik. Gece yarısı saat 03.00’de aldığımız yanıt; kendilerine bir buçuk ay içerisinde vereceğimiz önerdiğimiz toplam 11 trilyonluk destek ve öneriler kendilerini tatmin etmemiş. Kurak geçen bir yılda ellerini rahatlatacak bir rakamı kabul etmeyerek, eyleme devam edeceklermiş. Kendilerine hayırlı olsun demekten başka bir şey diyemiyorum.”

Bugün çiftçi ve hayvancının ellerini rahatlatacak bir rakam ve yaklaşım ortaya koyan hükümetin, gelecek yıl için vereceği desteği 180 milyona çıkardığını yineleyen Maliye Bakanı Serdar Denktaş, buna rağmen aldıkları olumsuz yanıtın kendilerini üzdüğünü ifade etti.

“Genç hayvancılar projesi”

Denktaş, geçimini hayvancılıkla sağlayacak 35 yaş altı gençler için ise “Genç Hayvancılar Projesi”ni hayata geçireceklerini söyledi.

Kıbrıs sorununun devam ettiğini ifade eden DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ülkede hayatı kolaylaştırmak için yürüttükleri birçok projeye bazı kesimlerin karşı çıktığını da hatırlatarak; “Nereye bir yatırım öngörsek karşımıza bir inisiyatif, Rum’a iade edecek mal kapsamında azalma olmasın diye ‘hayır yapamazsınız’ diye karşı çıkıyor. Bu ülkede doğmuş, büyümüş, artık bizim olmuş gençlere ‘vatandaşlık’ vermeye kalkıyoruz, konu mahkemeye taşınıyor. Muhacerete, seyrüsefere af çıkarıyoruz mahkeme emri ile önümüz tıkanıyor.

Biz ise şimdi tüm bunları Meclise götürmek suretiyle önünü açmaya çalışıyoruz. Onların derdi, devleti, KKTC’yi ortadan kaldırarak, bizleri yama şeklinde Kıbrıs Cumhuriyetinin altına girmemizi olanak sağlamaksa, bizim derdimiz ve hedefimiz, Devletimize sahip çıkarak, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek ve çok daha güçlü bir noktaya getirmek.”

Devlete sahip çıkarak yolarına devam edeceklerini dile getiren Serdar Denktaş, partililer arasında olan birlik dirlik ve dayanışmanın kenetlenerek sürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“Önümüzdeki seçimlerde birinci parti seçilmememiz halinde DP genel başkanlığına aday olmayacağım”

2018 yılında birinci parti çıkacaklarına inanç belirten Denktaş, önümüzdeki seçimlerde partisinin birinci parti seçilmemesi halinde DP Genel Başkanlığına bir daha aday olmayacağını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75