banner6

Denktaş: Yaz saati uygulaması devam edecek

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KKTC'nin her türlü iş birliği içerisinde olduğu Türkiye ile aynı zaman diliminde olması gerektiğini belirterek kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini belirtti.

Denktaş: Yaz saati uygulaması devam edecek
banner99

Osman KALFAOĞLU

Hükümetin bu konuyu daha önce konuştuğunu ve bu yönde bir karar aldığını anlatan Denktaş, bugün sendikalar ile mesai saatleri konusunda bir istişare toplantısı yaptıklarını ancak Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası'nın saatlerin değişmesi konusunda referandum önerisi yaptığını ve hükümetin kararını protesto ederek toplantıdan ayrıldığını söyledi. Denktaş KTÖS'ün tavrının siyasi olduğunu söyledi. 

Denktaş, "Türkiye'de hükümet henüz bu konuda kararını açıklamadı. Türkiye kış saati uygulamasına geçerse KKTC de geçecek mi?" sorusunu "Her türlü işbirliği içerisinde olduğumuz ülke ile aynı saat diliminde olmalıyız. Orada böyle bir karar çıkması durumunda burada da oturup görüşülür" şeklinde yanıtladı. 

Her yıl Ekim ayının sonunda dünyanın bir çok ülkesi ile birlikte Avurpa ve Güney Kıbrıs'ta saatler bir saat geri alınarak kış saatine geçilirken, Mart ayında saatler bir saat ileri alınarak yaz saati uygulaması başlatılıyor.

Diğer yandan TAK'ta yer alan habere göre Denktaş, kamudaki kış mesai saatleriyle ilgili gerekli açıklamanınsa Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından önümüzdeki günlerde yapılacağını kaydetti.

Denktaş, bugün öğleden sonra kamuda yetkili 4 sendikayla bir araya geldi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) yetkilileriyle görüşen Denktaş, görüşme sonrasında Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin sorusu üzerine kısa bir açıklamada bulundu.

Denktaş: Sendikaların talebi saatlerin değişmesiydi ama değişmeyecek 

Sendikalarla kamudaki mesai saatleriyle ilgili istişare toplantısı yaptıklarını söyleyen Denktaş, “Sendikaların talebi saatlerin değişmesi yönündeydi ama saatler değişmeyecek” dedi.

KTOEÖS’ün toplantıda saatlerin değişmesi konusunda referanduma gidilmesi yönünde bir öneri dile getirdiğini kaydeden Denktaş, sendika yetkililerinin bu öneriden sonra toplantıyı terk ettiğini, toplantının diğer sendikaların yetkilileriyle sürdüğünü söyledi.

Denktaş, kamudaki mesai saatleri konusunda sendikalarla mutabık kalındığını, bu konuda Başbakan Hüseyin Özgürgün’e de bilgi verildiğini kaydederek, “Mesai saatleriyle ilgili gerekli açıklama Başbakan tarafından yapılacak” dedi.

Eylem: Saatlerin geri alınmaması siyasi bir dayatmadır

Öte yandan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, TAK’a yaptığı açıklamada, “Saatlerin geri alınmaması siyasi bir dayatmadır. Sendikaların buna alet edilmesine karşıyız. Bu nedenle bugünkü toplantıyı referandum önerisini yaptıktan sonra terk ettik” dedi.

Eylem, refenandum önerisini Sendikal Platform adına yaptıklarını söyledi.

Kaptan: Hükümet yaşananlardan ders almıyor 

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise “Esas sıkıntı saatlerin değişmemesidir. Sayın Denktaş’a geçtiğimiz yıl saatler değişmediği için yaşanan sıkıntıları, kazaları hatırlattık ama saatlerin değişmeyeceğini söyledi. Hükümet yaşanlardan ders almıyor” ifadelerini kullandı.

Kaptan, toplantıda geçtiğimiz yıl kamuda kış döneminde uygulanan saatlerin geçerli olması yönünde görüş ilettiklerini ifade ederek, “Mesainin haftanın 5 günü saat 08.30’da başlayıp 17.00’de tamamlanması önerisini kabul etmedik” dedi.

Elcil: Karanlıkta okula gitme sorunu saatlerin geri alınmasıyla giderilebilir

KIBRIS'a konuşan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, ders başlangıç saatleri konusunda Eğitim Bakanlıyla anlaştıklarını, buna göre ilkokullarda derslerin sabah 08.00-12.40, öğleden sonra 14.00-16.15 saatleri arasında yapılacağını söyledi. Kış saati uygulamasına geçilmemesi durumunda öğrencilerin yıl içerisinde yine karanlıkta okula gitmek zorunda kalacağını belirten Elcil, sorunun ancak saatlerin bir saat geri alınmasıyla çözülebileceğini anlattı.

Maliye Bakanlığı'nda yapılan istişare toplantısında yer alan Elcil, "Hükümetin saat değiştirme diye bir meselesi söz konusu değil. Bu konuda saatlerin geriye alınıp alınmaması ile ilgi bir referandum yapılması önerisi yaptık" dedi. Elcil, hükümetin tavrının tamamen siyasi, Türkiye ile entegrasyon politikası ve adayı bölme politikasıyla uyumlu olduğunu aktardı.   

Yaz saati uygulamasının devam etmesi halinde Sendikal Platform olarak konuyu değerlendireceklerini söyleyen KTÖS genel sekreteri, geçen sene öğretmenlerin tavır koyduğunu ancak "çocukların eğitimlerini engelliyorlar" diye eleştirildiklerini, bu kez ortaya konacak tavra toplumun sahip çıkması gerektiğini ifade etti.  

Geçtiğimiz yıl yaz saati uygulamasının devam etmesi nedeniyle özellikle öğrencilerin karanlıkta okula gitmesi ve Girne Dağ Yolu'nda ikisi öğrenci üç kişinin hayatını kaybetmesi büyük tepkiye neden olmuştu.

Atan: Kaza olursa vebali hükümet üzerinde kalacak 

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan ise memurlar için çalışma saatlerinin geçen yıl olduğu gibi 08.00-12.30, 13.00-16.15 olacağını söyledi. Metin Atan sendikaların kış saati uygulamasına geçilmemesi konusunu değerlendireceğini ancak Maliye Bakanlığı'nda yapılan toplantıda bir kaza olması durumunda bunun vebalinin hükümetin üzerine kalacağı konusunda başbakan yardımcısını uyardıklarını aktardı.

"Hükümete bunu bir kez daha düşünmelerini söyledik" diyen Atan, "geçen sene yaşananların yaşanmaması için ders başlangıç saatlerinin daha geç olması gerek." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile oturup bu konuyu görüşeceklerini belirten Kamu-Sen başkanı, memurların çalışma saatleriyle ilgili sıkıntı olmayacağını ancak karanlıkta işe gidilmesi taraftarı olmadıklarını belirtti.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 18:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104