banner6

Depremle ilgili tedbirlerimizi alacağız

banner37

İstanbul'daki temaslarının ardından yurda dönen Başbakan Ünal Üstel, ülkenin olası bir depreme hazır olması gerektiğini vurguladı.

Depremle ilgili tedbirlerimizi alacağız
banner90
banner99

İstanbul temaslarını tamamlayan Başbakan Ünal Üstel yurda döndü. Dönüşünde bir basın toplantısı dizenleyen Üstel şu açıklamayı yaptı :
Değerli basın mensupları;

Değerli arkadaşlar, sayın basın mensupları

İstabul’da bulunduğumuz süre içerisinde, ülkemizde hükümetimiz tarafından başlatılan, olası bir depreme yönelik hazırlık konuları ile ilgili de çok önemli istişareler yaptık.

Istanbul’a gelir gelmez iletişime geçtiğimiz tüm Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk halkının yakından tanıdığı, görüşlerine önem verilen yer bilimci Prof.Dr. Naci Görür  ve İTÜ Jeoloji Mühendislik Fakültesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Ziyadin Çakır hocalarımızla, deprem felaketlerine yönelik alınabilecek tedbirleri ve adamızın deprem risklerini ele aldığımız çok önemli istişareler gerçekleştirdik.

Her iki hocamızı da artık birer fahri danışmanız olarak görmekteyiz.
Kendilerine buradan şahsım  ve halkım adına çok teşekkür ediyorum.

Değerli halkımıza buradan bir kez daha açıkça ifade etmek istiyorum, biz bilimin sesine kulak veriyoruz. Bu sirenleri ancak bilimin ortaya koyduğu yol haritalarını harfiyen uygulayarak aşabileceğimizin bilincindeyiz. Onlar fikirlerini ortaya koyuyorlar biz de hükümet olarak gereğini yapıyoruz.

Aynı şekilde yerli bilim insanlarımızla oluşturduğumuz Başbakanlık Deprem Denetim Komiteniz de son derece verimli çalışmalara imza atıyor. Ülkemizdeki okul denetimleri bugün başlamış durumdadır. Onların aldıkları kararları da hayata geçiriyoruz.

Biz kendi üzerimize düşen görevi yapıyoruz onlar da kendi üzerlerine düçen görevi yapıyorlar.

Buradan meclis komitelerine de bir çağrı yapmak istiyorum. Elimizi çabuk tutmalıyız. Biz bu süreçlerle ilgili ek kaynak yaratılması konularında gerekli adımları attık. 

Meclisimiz de bu konuları erken erken çözerse ihtiyaç duyduğumuz kaynağa ulaşacak ve çok kısa bir sürede ülkemizi depreme çok daha hazır hale getireceğiz.

Kubrıs bir deprem kuşağı üzerinde duruyor. Depremin ne zaman olup olmayacağını kimse bilemiyor. Ama biz hazır olunduğumuz anda depremden korkmamızı gerektirecek bir durum da kalmayacak.

Japonyada her gün depremler oluyor ama hayat aynı şekilde akmaya devam ediyor.

Bu depreme hazır olmakla ilgili bir şey. Biz de bu hazırlıklarımızı tamamladığımız anda korkusuz bir şekilde hayatımıza devam edeceğiz.

Yaptığımız tüm istişarelerde hocalarımız Kıbrıs’ın yapı stokunun depreme yakalanan bölgelere oranla daha dayanıklı bir durumda olduğu tahmin ettiklerini bizimle paylaşıyorlar. 

Elbette sıkıntılı olabilecek bölgelerimiz de olabilir. Onları da yapacağımız denetimlerle ortaya çıkaracağız.

Ancak biz yine de hazır olmalıyız. Eski binalarımızda bazı sıkıntılar olabilir. Bunlar da hemen denetime sokulmalıdır.

Halkımıza sözümüzdür ve sorumluluğumuzdur. Bir devlet vatandaşlarının can givenliğini sağlamak zorundadır. Bu devletin asli göeevidir. Biz de Görevimizi yapıyoruz. Halkımızla yardımlaşarak  bu süreci de aşacağız.

Ülkenin en önemli gelir kapısı turizm ve üniversiteler. Bu kuruluşlarımız da ivedilikle testlerini tamamlamalı ve alacaklarından emin olduğum güvenli sonuçları kamuoyuna açıklamalıdırlar.
Buradan onlara da çağrım budur.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2023, 21:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104