banner6

Dere yatağı taştı istinat duvarı çöktü

banner37

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Jasmine Park Sitesi’nin yanından geçen dere yatağının taşması sonucu istinat duvarı yıkıldı

Dere yatağı taştı istinat duvarı çöktü
banner150 banner150 banner151 banner143

PROJE GELİŞTİRİLECEK… Ülkemizde günlerdir etkisini gösteren şiddetli yağış, Başkent Lefkoşa’da dere yataklarının taşmasına yol açarken, Küçük Kaymaklı bölgesinde de Jasmine Park Sitesi’nin yanından geçen Kanlı Dere’nin taşması sonucu istinat duvarı çöktü. LTB ekibi bölgeye müdahale ederek, taşkının siteye zarar vermesini önlerken, benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için proje geliştirileceği bildirildi.

Ahmet UÇAR

Ülkemizde günlerdir etkisini gösteren şiddetli yağış, Başkent Lefkoşa’da dere yataklarının taşmasına yol açarken, Küçük Kaymaklı bölgesinde taşkının yanında istinat duvarının çökmesine de neden oldu.


Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Jasmine Park Sitesi içerisinden geçen Kanlı Dere’nin kenarına yapılan istinat duvarı, suyun kuvvetine dayanamayarak çöktü.


Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ekipleri bölgede çalışma yaparak, dereden taşan suyun site içerisindeki apartmanlara zarar vermemesi için tedbir aldı.


Benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için LTB’nin proje geliştireceği bildirildi.

“Derenin taşmasından kaynaklandı”


KIBRIS’a konuşan LTB Müdürü Fikri Özgüvenli, şiddetli yağışlardan dolayı Lefkoşa’da başka bir bölgede herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, sadece söz konusu istinat duvarının yıkılması gibi bir sıkıntının yaşandığını kaydetti.


Özgüvenli, birçok koldan gelen derelerdeki suyun Kanlı Dere’de toplanıp akış yolu bulduğunu dile getirerek, şiddetli yağışın da etkisiyle derenin taştığını ve böylelikle istinat duvarın çöktüğünü ifade etti.


Bilginin kendilerine sabah saatlerinde geldiğine işaret eden Özgüvenli, ilk olarak dar olan noktayı rahatlattıklarını, daha sonraki süreçte suların çekilmesinin ardından bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için proje geliştireceklerini söyledi.


Özgüvenli, devam eden yağışların Güney Kıbrıs’ta ve Gönyeli bölgesinde de yolları kapattığını anımsatarak, “Kimse bunların yaşanmasını istemez. Sayın Başkan’ın talimatlarıyla sorunlu noktalarımıza müdahale etmeye çalıştık ve ettik de. Bugün Girne Kapısı’nda, Surlariçi’nde, Ortaköy’de su baskınları olmuyor. Bütün bunlar Sayın Başkanın bu konudaki hassas duruşundan kaynaklanmaktadır. Önce drenaj sisteminin halledileceğini söyledi, bir iki noktada dereden dolayı sıkıntımız oluştu. Bunları da ilerleyen zamanlarda çözeceğiz” şeklinde konuştu. 

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110