Dere yatağı yanında ancak izinleri tamam

banner37

Lefkoşa Kermiya bölgesinde, dere yatağı yakınına market inşaatı yapılıyor. 2011 Lefkoşa İmar Planı’na göre izinlendirilen inşaat için devletin şartları var. Olası taşkın riskine karşı dere ile inşaat arasında 1.8 metre olacak ve perde duvarı çekilecek

Dere yatağı yanında ancak izinleri tamam
banner99

Ahmet UÇAR

   Lefkoşa Kermiya bölgesinde dere yatağı yakınına market inşaatı yapılıyor. Devletten verilen izinlerle dere yatağı yakınında yapılan inşaat çalışmasını gören vatandaşların aklı karıştı. Vatandaşlar, bu manzara karşısında olası bir afet durumunda burayı sel basmasından endişe duyduklarını söyledi.

   Vatandaşların endişelerini paylaştığı KIBRIS muhabiri, konuyu araştırdı.

    Şehir Planlama Dairesi ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nden onay alan inşaat için yasanın belirlediği kriterler de var.

   Buna göre olası taşkın riskine karşı dere ile inşaat arasında 1.8 metre olacak ve perde duvarı çekilecek.

   Yetkililer, dere yatağının yakınına yapılan herhangi bir inşaatın yasayla desteklenebileceğini söyledi.

   Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Bayındırlık ve İmar Şubesi Amiri Dervişe Ener, Kermiya’da yürütülen inşaatın tüm izinlerinin alındığını belirterek, projenin de Şehir Planlama Dairesi’nden onay alarak hayata geçirildiğini kaydetti.

   Dereden 6 ayaklık yani 1.8 metrelik dere koruma bandı çekildiğini dile getiren Ener, “Taşkın riskini önlemek için İmar Yasası’nda yer alan dere çekilişi maddesinde bulunan 6 ayaklık, 180 cm’lik dere çekilişi uygulandı. Yine taşkın riskine önlem almak için perde duvar inşası da yapılacak. Zaten bu proje Şehir Planlama Dairesi’nden de onay aldı” şeklinde konuştu.

Şehir Planlama Dairesi: Yasa’da yeri var

   Şehir Planlama Dairesi teknik personelinden alınan bilgilere göre de inşaatın yapıldığı alan, İmar Planı’nın olduğu Lefkoşa bölgesinin içerisinde bulunuyor.

   2011 Lefkoşa İmar Planı’na göre, dere yatağı yakınında, tasvip olmuş ve özel mülk olan söz konusu arsada inşaat çalışması yapılabiliyor.

   Yasanın ilgili maddesi şöyle:

   “Dere yatağından cephe almış, tasvip olunmuş arsalarda, dere yatağının genişliğine bağlı olarak, dere yatağının taşıma alanı, arsanın boyut ve konumu dikkate alınarak, konu parsel dere yatağı yönünden 5 – 10 ayak yeşil alan kamuya devredilir. Söz konusu devredilen alanın inşaat hakkı, ilgili yatırımcının inşaat alanına eklenir.”

   Şehir Planlama Dairesi yetkilileri, söz konusu bölgedeki derenin geniş olması nedeniyle Su İşleri Dairesi’nin kabul ettiği 6 ayaklık mesafeye denk gelen 1.8 metrelik dere çekilişini ölçü alarak, projeye izin verdiklerini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75