Dere yatağına bir müdahale daha!

banner37

Girne’ye bağlı Edremit köyündeki dere yatağının yasalara aykırı bir şekilde kapatılmaya çalışıldığı öne sürüldü

banner87
Dere yatağına bir  müdahale daha!
banner90
banner8

GEÇMİŞTE YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARAMADIK… Ülkemizdeki birçok bölgede dere yataklarına yapılan inşaatlar, geçmişte felaketlere neden olurken, bazı kesimler yaşananlardan ders çıkarmayı halen öğrenemedi. Ülke genelinde dere yataklarına her geçen gün müdahale yapılırken, bunun bir örneği de Girne’ye bağlı Edremit köyünde meydana geldi. Edremit köyündeki dere yatağının yasalara aykırı bir şekilde mal sahipleri tarafından kapatılmaya çalışıldığı iddia edildi.

Ülkemizdeki birçok bölgede dere yataklarına yapılan inşaatlar, geçtiğimiz kış birçok yerde sel felaketlerinin yaşanmasına neden oldu.

Dere yataklarında herhangi bir yapılaşmanın olmaması gerektiği konusunda uzmanlar defalarca uyarı yapmasına rağmen bazı kesimler ısrarla yaşananlardan ders çıkarmayı halen öğrenemedi.

Ülke genelinde her geçen gün dere yataklarına müdahale yapılırken, bunun bir örneği de sel felaketlerinden en çok etkilenen bölgelerin başında bulunan Girne’de meydana geldi.

Girne’de doğusunda bulunan Edremit köyündeki bir dere yatağının yasalara aykırı bir şekilde mal sahipleri tarafından kapatılmaya çalışıldığı iddia edildi.

Edremit Mahallesi’nde yer alan Piyale Paşa Sokak üzerindeki yeşil alana geçtiğimiz hafta bir inşaat şirketinin araçlarının yaptığı müdahaleler sonucunda dere yatağına toprak yığıldı.

KIBRIS’a konuşan bölge sakinleri, yeşil alanın ve dere yatağının tahrip edildiğine yönelik daha önce birçok yetkili makama şikayette bulunduklarını, ancak yetkililerin bu duruma çözüm getiremediklerini söyledi.

Bölge sakinleri, söz konusu yeşil alanın devamındaki arsa üzerindeki mal sahiplerinin yeşil alanı ve bitişiğinde bulunan dere yatağını kendi parselasyonlarına katmak istediklerini ileri sürdü.

Ayrıca Su İşleri Dairesi’nin 1974 yılından önce bölgede bulunan göleti ıslah etmeye başladığını ifade eden bölge sakinleri, geçtiğimiz günlerde göletin kenarında bulunan demir yer işaretlerinin parselasyon işlemleri sırasında sökülerek üzerine toprak atıldığını iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75