banner6

Dereboyu gökkuşağı renklerine büründü

banner37

Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü dolayısıyla Lefkoşa’da yürüyüş düzenlendi… Yürüyüşe, Kıbrıslı Rum aktivistler de destek verdi.

Dereboyu gökkuşağı renklerine büründü
banner150 banner151 banner143

“Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlere yönelik fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı eylem günü” olarak kabul edilen 17 Mayıs Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü dolayısıyla geleneksel “Onur Yürüyüşü” dün yapıldı. Lefkoşa Dereboyu, gökkuşağı renklerine boyandı.

İki toplumlu Onur Yürüyüşü, Dereboyu Suitex önünden başladı ve Lefkeliler Hanı’nda son buldu. “Hade gene sokaktayık, burdayık!” sloganıyla düzenlenen yürüyüşün ardından Lefkeliler Hanı’nda “After Party” düzenlendi.

Sosyal Paylaşım sitesi Facebook’taki sitelerinden yürüyüş için çağrı yapan grup, “Hade gene rengimizi, çeşitliliğimizi ve mücadelemizi sokağa taşıyalım!” diyerek birçok kişiyi başkentte buluşturdu.

Kendi hak ve özgürlüklerine dikkat çekmek, birlikte çalışmanın ve mücadele etmenin önemini vurgulamak adına gerçekleştirilen etkinlikler kapsamındaki yürüyüşte sloganlar atıldı, pankartlar taşındı.

Yürüyüş esnasında kafelerde oturanların, yürüyüşü fotoğrafladı, bazı araçlar ise yürüyüşe korna çalarak destek verdi.

Eylemcilerin yolunu kestiler

Dereboyu’nda gerçekleşen yürüyüşte, kısa süreli gerginlik yaşandı. Araba plakasında “KKTC Karadeniz Öğrenci Birliği” yazan bir otomobil, eylemcilerin önünü kesti. Araba plakasının kapatılması yasak olmasına rağmen, polisin öğrencilere cezai işlem uygulamaması dikkatlerden kaçmadı.

Herhangi bir olayın yaşanmaması için öğrenciler ile eylemciler arasında polis barikat kurdu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 11:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110