Derelere, dozerle girdiler

banner37

LTB, Lefkoşa’da artan sivrisinek popülasyonu nedeniyle dereleri temizledi. Biyologlar, iş araçlarıyla derelere girilerek ekosisteme zarar verildiğini belirtirken; LTB “gerekli çalışmayı yaptık derede hiçbir canlı olmadığı tespitini yaptık” dedi

banner87
Derelere, dozerle girdiler
banner90
banner8

Doğan SAMER

   Bu kış bol yağış alan ülkemizde, dereler de suya doydu. Ama herkesi sevindiren bu durum ne yazık ki yaz ayları döneminde sivrisinek sorununu ortaya çıkardı.

   Başkentteki birçok bölgede artan sivrisinek sayısı, vatandaşı canından bezdirdi. Lefkoşa Türk Belediyesi de vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler nedeniyle derelerde önce çalışma yaptı ardından dozerlerle temizlik çalışması gerçekleştirdi.

   Ancak bu işleme Biyologlar Derneği karşı çıktı. Ekosisteme zarar verildiği görüşünü ortaya koyan Dernek Başkanı Hasan Sarpten, sivrisinek konusuyla alanların dümdüz edilmesini kabul edilir olmadığını, derelerde yaşayan canlı türleri olduğunu belirtti.

   Lefkoşa Türk Belediyesi Sağlık ve Çevre Komisyon Koordinatörü Öykü Akcan ise, ekosisteme zarar vermemek için önce derelerde çalışma ve araştırma yaptıklarını, hiçbir canlının olmadığını belirledikten sonra dozer planının devreye girdiğini söyledi.

Sarpten: Her şeyi dümdüz ettiler

   Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, LTB’nin dozerlerle dere yataklarındaki bitkileri ve alanı dümdüz etmesinin doğru bir karar olmadığını söyledi.

   Sarpten, dere yataklarındaki tek sorunun kamışlar gibiymiş gibi davranıldığını, dereye karışan lağım suyu, derenin akışkanlığı gibi sorunları çözmemiz gerekirken sivrisinek sorunu var diye her şeyin dümdüz edildiğini belirtti.

   Asıl sorunun belediyelerin ve kaymakamlıkların plansız ve projesiz hareket etmesi olduğunu savunan Sarpten, “Plana ihtiyacımız var. Kanlıdere ve Lefkoşa içerisinde 12 kilometre gibi alana yayılan derelerin plan proje olmadan tek bir karara bağlanıp dozerlerle her şeyi dümdüz etmeleri büyük sorumsuzluktur. Bunları engellemezsek yarın bir gün başka sorunlar olur” dedi.

   Sarpten, ülke genelinde düzene ihtiyaç olduğunu ifade ederek yasalara uyulmadığını, lağım suyu, atıklar, molozlar gibi sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

   Hasan Sarpten, belediyenin hiçbir araştırma çalışması yapmadan dozerleri sahaya sürdüklerini iddia ederek “Ekosistemi bozuyorlar. Böylece ekolojiye olan sorumsuzluk ve saygısızlıklarını bir kez daha göstermiş oldular” dedi.

Akcan: Derelerde canlı olmadığı saptandıktan sonra temizlik yapıldı

Lefkoşa Türk Belediyesi Sağlık ve Çevre Komisyon Koordinatörü Öykü Akcan ise, dere temizliğinin Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın da bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi.

   Akcan, vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendirdiklerini ve sivrisineklerin çok olduğu derelere yönelik çalışma yaptıklarını belirtti.

   Derelerde su akışkanlığının olmadığını ifade eden Akcan, derelere iş araçlarıyla girilmesi nedeniyle kendilerine yönelik yapılan eleştirilere şu yanıtı verdi:

   “Çalışanlarımızın yaptığı araştırma sonucu derelerde hiçbir canlı olmadığı saptandı. Araştırmalar kesinleşince dozer planı devreye girdi ve bunun için derelere dozerlerle girdik”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil şekerci
Cemil şekerci - 12 ay Önce

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin yaptığı çalışmayı destekliyorum yapılması gerekeni yaptı tebrik ederim

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75