Derinya Barikatı'na çelenk bıraktılar

banner37

Rum motosikletçilerin, 1996 yılındaki olaylarda hayatlarını kaybeden Tasos İsaak ve Solomos Solomu’nun, ölüm yıldönümü nedeniyle gerçekleştirdikleri eylemleri Derinya Barikatı’nda son buldu

banner87
Derinya Barikatı'na çelenk bıraktılar
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Rum motosikletçilerin 1996 yılında Derinya’da çıkan olaylarda hayatını kaybeden Tasos İsaak ve Solomos Solomu’nun, ölüm yıldönümü nedeniyle geçen Cuma gününden itibaren Baf ve Lefkoşa’da gerçekleştirdikleri eylemleri dün Paralimni Mezarlığı ve Derinya Barikatı’nın güney kısmında son buldu.

600’ü motosikletli olmak üzere yaklaşık bin 300 Kıbrıslı Rum’un katıldığı dünkü eylemde, arasında ELAM’ın da bulunduğu 5 farklı grubun Derinya Kapısı’na çelenk bıraktığı öğrenildi.

Derinya Barikatı’nda saat 10.30’da buluşan eylemcilerin, barikattaki eylemlerinin yaklaşık bir saat sürdü. Eylemcilerin, daha sonra sorunsuz bir şekilde Derinya Barikatı’ndan ayrıldıkları öğrenildi.

Fileleftheros gazetesi, Rum motosikletlilerin başlattıkları 3 günlük eylem çerçevesinde önceki gün ilk önce Tasos İsaak’ın annesi Tasula önderliğinde, “Çünkü Anı (hafıza) Ümit Yaratıyor” sloganıyla Yunan Askeri Mezarlığı’na gidip, çelenk koyduklarını yazdı.

Habere göre, Rum motosikletliler daha sonra sınır kapısına giderek, burayı “sembolik” olarak yarım saatliğine kapattığı da hatırlatıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75