Derinya için verilen sözler tutulmuyor

banner37

Mağusa İnisiyatifi, Derinya Sınır Kapısı için “yaz sonu” hedefini inandırıcı bulmadı:

banner87
Derinya için verilen sözler tutulmuyor
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ


Mağusa İnisiyatifi, Derinya Kapısı’nın açılması ile ilgili olarak 1 Temmuz sözünün tutulmadığını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın dün yaptığı görüşmenin ardından açıklanan “yaz sonu” hedefinin de inandırıcı olmadığını savundu.
Derinya Kapısı’nda otopark için “ihaleye çıktık” denilen bölgenin belirsizliğini koruduğunu, aydınlatma / elektrik ihalesinin henüz olmadığını ve kabinlerin konacağı yerin de sorunlu olduğunu bildiren Mağusa İnisiyatifi, 1 Temmuz sözünün niçin tutulmadığının nedenini ve özrünü duymak istediklerini ve bölge halkının bu kadar kandırılmasına tahammül edecek durumda olmadıklarını açıkladı.
 

Dağlı: Belirsizlik var
Mağusa İnisiayatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, 1 Temmuz'da Derinya geçiş noktasının açılması için iki liderin 16 Nisan’da bir araya geldikleri yemekte söz verdiklerini hatırlattı.
Dağlı, liderlerin ilk kez buluştukları Mayıs 2015’te verdikleri sözün üzerinden ise 3 yıl geçtiğini anımsattı. Maalesef günümüz itibarıyla Kıbrıs Rum tarafı güneyde ve Birleşmiş Milletler (BM) ise ara bölgede üstüne düşeni yaptığını ve 1 Temmuz Pazar günü Derinya yolunun açılması için Kıbrıs Türk tarafını beklemeye başladıklarını belirten Dağlı, bizde ise henüz AB finansmanı ile yapılan yol dışında sadece bölgedeki dikenli tellerin ihalesinin sonuçlandırılıp bitirildiğini kaydetti.
Dağlı, açılan bazı ihalelerin temmuz ortalarında kapanmasının ardından yapılacak sözleşmeler sonucunda bitiş tarihlerinin ise belli olmadığını söyledi. Otopark için “ihaleye çıktık” denilen bölgenin belirsizliğini koruduğunu anlatan Dağlı, aydınlatma / elektrik ihalesinin henüz olmadığını, kabinlerin konacağı yerin de sorunlu olduğunu savundu.

banner134
Polis ve sivil memur alımı için münhallere yeni çıkılmış veya çıkılacağını aktaran Dağlı, özetle 1 Temmuz hedefi geçildiğini, verilen sözün tutulmadığını ve hal böyleyken yaz sonu gibi bir başka hedef konduğunu dile getirdi.

 

“Güneyde retçi kesim arasında tedirginlik arttı”

Okan Dağlı, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Başbakan Erhürman’ın 28 Haziran Perşembe günü itibarıyla yaptıkları görüşmede konan “yaz sonu” hedefinin inandırıcı olmadığını savundu.
1 Temmuz sözünün niçin tutulmadığının nedenini ve özrünü duymak istediklerini belirten Dağlı, bölge halkının bu kadar kandırılmasına tahammül edecek durumda olmadıklarının altını çizdi. Dağlı, Derinya geçiş noktasının açılma ihtimaline karşı güneyde ise retçi kesim arasında tedirginliğinin arttığını açıkladı.
Güneyde retçi kesim tarafından turizmin ve ticaretin kuzeye kaymasından endişe edilmekte olduğuna vurgu yapan Dağlı, Mağusa Rum Belediye Başkanı Galanos’un açılışın ertelenmesini ifade ettiğine değindi.
Mağusa İnisiyatifi sözcüsü Dağlı, Rum Küçük Esnaf ve Zanaatkârlar Konfederasyonu’nun (POVEK) “Mağusa Bölgesi” sorumlusu Maria Moleski, bölgedeki küçük esnafın Derinya Kapısı’nın açılmasının bölgeye yapacağı etkilerle ilgili kuşkulandığını ve Ayia Napa ile Protara’daki turistlerin kuzeye kayacağını ve ticari faaliyetlerde azalma olacağı konusunda kaygı duyduklarını” söylediğini belirtti.
Geçişlerin her türlü yakınlaşmaya, toplumlararası barışa, sosyal ilişkilere, ticarete ve turizme yapacağı katkıdan güneyde bazı kesimlerde ciddi biçimde korkulmakta olduğunu vurgulayan Dağlı, hal böyle iken bu kesimlere destek verircesine kuzeyde de Derinya yolunun açılmaması için sanki de karşılıklı bir uzlaşı olduğunu kaydetti.
Okan Dağlı, “Mağusa'nın şahin Belediye Başkanı Galanos yolun açılması için erteleme talebi yaparken AKEL, Galanos'u retçi hava yaratmakla suçlamıştır. Derinya Belediye Başkanı Andros Karayiannis kapıya yönelik adımlardan kaçınanları çözüm konusunda samimiyetsiz olduğunu ifade etmiş ve kapının açılması için sabırsızlandığını söylemiştir” dedi.
Okan Dağlı, tüm bunlara rağmen Kıbrıs Rum tarafının Derinya geçiş noktasını aylar önce hazır hale getirip, BM’nin ara bölge için gerekeni yaparken Kıbrıs Türk tarafının bu konuda ayak sürümesini ve tutulmayan sözler vermesini anlamakta zorlandıklarını ve samimiyetsiz bulduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75