Derinya Kapısını açın, Mağusa soluk alsın

Gazimağusalı sivil toplum örgütleri tarafından, Derinya Kapısı’nın daha fazla zaman kaybedilmeden açılması için eş zamanlı olarak her iki tarafta da eylem yapıldı:

Derinya Kapısını açın, Mağusa soluk alsın
  • 01 Nisan 2018, Pazar 11:03

Ahmet İLKTAÇ

Derinya Kapısı’nın daha fazla zaman kaybedilmeden açılmasını için dün saat 10.00’da eş zamanlı olarak hem kuzeyde hem de güneyde eylem yapıldı.

Kuzeyde yapılan eylemde, resmi adı Vahit Güner Caddesi olan fakat halk tarafından Derinya Yolu olarak bilinen noktada yaklaşık 150 kişi toplandı. Güneyde yapılan eylemde de yaklaşık 30 Kıbrıslı Rum, Derinya Geçiş noktasının güney kısmında bir araya geldi. Kuzeydeki eylemde, Derinya Kapısı’nın karar alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen hâlâ açılmaması protesto edildi.

Eylemciler, yetkililere etrafı askeri bölgelerle çevrili olan ağusa’nın soluk borusu olacak olan Derinya Kapısı’nı bir an önce açmaları çağrısında bulundu.

Vahit Güneri Caddesi üzerindeki eylemde “Yollar Açılsın Mağusa Birleşsin”, “Ortada Barikat Yandan Geç”, “Bütün Barikatlar Kaldırılsın! Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Bütün Barikatlar Kaldırılsın! Beraber Yaşamak İstiyoruz” ve “Size Gargalar Bile Güler” yazılı dövizler taşındı.

Kuzeydeki eyleme, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ile birlikte milletvekilleri Asım Akansoy, Doğuş Derya ve Fikri Toros da katılarak destek verdi.

Dağlı: 3 ayda beklerken, 3 yıldır açılmadı

Mağusa İnisiyatifi Sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, eylemde yaptığı konuşmada yıllardır Derinya Kapısı’nın açılması için mücadele verdiklerini söyledi.

İlginç olanın ise son 3 yıldır sözde liderlerin ve hükümetin de kendileriyle mücadele vermesine rağmen yolun

geçişlere açılmadığını kaydeden Dağlı, 3 yıl önce Derinya Kapısı’nda yine eylem yaptıklarını, 2015 yılı Mayıs ayında liderlerin de kapının açılması için anlaştıklarını, ancak kendileri kapının 3 ay sonra açılacağını düşünürken, aradan 3 yıl geçmesine rağmen açılmadığını ifade etti.

Dr. Okan Dağlı, Derinya Yolu’nda 44 yıl önce geçiş olduğunu bildirdi. Mağusa’nın her yanının dikenli tellerle ve askeri üslerle çevrili olduğuna değinen Dağlı, bu nedenle Mağusa’nın resmen boğulduğunu, Derinya Kapısı’nın açılmasının Mağusa’nın soluk borusu olacağını belirtti.

Dr. Okan Dağlı, kısıtlanmış olan kentte kapının açılmasıyla en azından bir açılım olması için mücadele verdiklerini bildirdi. Derinya Kapısı’nın açılmasını toplumlar arası barışa katkı sağlanması için istediklerini ifade eden Dağlı; “ama maalesef karşılıklı suçlama oyuna döndü. Eksik olsun. Eğer bu yol iki tarafın birbirini suçlayacağı bir yol olacaksa ‘açamadık’ desinler” diyerek sözlerine son verdi.

Atai: Geçmiş hükümetler gerekeni yapmadı

Eylemde basın açıklamasını okuyan Mağusa Suriçi Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Atai, Derinya Kapısı’nın açılmasına yönelik talebin, Mağusa’nın geniş kesimlerini kucaklayan bir talep olduğunu söyledi.

Serdar Atai, hatırlanacağı üzere Derinya geçiş noktasına yönelik henüz siyasi bir karar ortada yokken ortaya koydukları bu talebin, 2015 yılında Akıncı ile Anastasiadis arasında gerçekleştirilen müzakereler sırasında güven yaratıcı önlem olarak benimsenip karara bağlandığını kaydetti.

Kararın ardından, Avrupa Birliği desteğiyle yol çalışmasına yönelik çalışmalar başlatıldığını, ardından da çeşitli bahanelerle kapının açılmasının bir türlü gerçekleştirilmediğini anlatan Atai, süreç içerisinde CTP-UBP, UBP-DP hükümetleri kurulduğunu, ancak gelinen aşamada Türk tarafının üzerine düşeni yerine getirmediğini söyledi.

Serdar Atai; “bugün, hükümette bulunan CTP – HP- DP - TDP koalisyonunun da bu konuda üzerine düşeni gerçekleştirip, kapıların açılmasına yönelik çalışmaları hızlandıracağı yönünde derin kuşkularımız vardır. Buna karşın, tarafların suçlama oyunlarını sürekli işitmemiz bizler için büyük hayal kırıklığıdır. Kapıların eş zamanlı açılmasına yönelik ortaya konulan tutumu ve bölge halkının arzularını geciktirmeye yönelik davranışı, anti demokratik görüyoruz. Seçilmişlerin ve atanmışların, toplumun iradesine saygı duymalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Kendilerinin Mağusa kenti sakinleri olarak siyasi görüşlerinin ötesinde en geniş iradeyi ortaya koyarak, Derinya Kapısı’nın herkese fayda sağlayacağı gerçeğinden hareketle bu eylemi düzenlediklerini belirten Atai, Derinya geçiş noktasının, hem Mağusa hem de Maraş’ta ikamet eden insanlarımızın çıkmaz sokakta yaşıyor hissinden kurtulmaları için gerekli olduğuna dikkat çekti.

“Toplumların güven duygusunun gelişimi için”

Serdar Atai, Derinya geçiş noktasının, iş hacmi daralan esnaf için yeni bir soluk alma ve tazelenme potansiyeli barındırdığı için gerekli olduğunu söyledi.

Derinya geçiş noktasının, Suriçi’nin ve bütün kentin turizm potansiyelinin gelişmesi için gerekli olduğunun altını çizen Atai, her şeyden önemlisi, geçiş noktasının açılması adada ikamet eden toplumların iletişimi, işbirliği ve aralarındaki karşılıklı güven duygusunun gelişimi için de gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Gazimağusa kentinin kısıtlanmış alanlarını özgürleştirmek ve eski ile yeni sakinlerinin birbirleriyle etkileşimini

sağlamak, geleceğe ilişkin birliktelik ruhunu geliştirebilmek açısından da gerekli olduğunu anlatan Atai, her yanında kapalı bölgeler, askeri bölgeler, kısıtlanmış alanlarla kuşatılmış olan Gazimağusa’nın ekonomik gelişimi, kültürel gelişimi ve sosyal gelişimi için yeni bir soluk borusunun gerekli olduğunu bildirdi.

Serdar Atai, bu soluk borusunun da adının Derinya Geçiş noktası olduğunu dile getirdi.

Kentlerini 44 yıl önce birbirine bağlayan ve ölüme terk edilmiş kapalı Maraş’ın yanından geçip giden bu yolun bir

başlangıç olarak hemen açılmasını, akabinde ise kapalı Maraş’ın yasal sahiplerine iadesi ve yeniden imarıyla ilgili adım atılmasını beklediklerini kaydeden Atai; “halk iradesini sokağa yansıttığımız bu anda, karar alıcılara yüksek sesle yeniden sormak istiyoruz; Bu geçiş noktasının açılmasından niye bu kadar korkuyorsunuz ve neden hâlâ ayak sürüyorsunuz?” diyerek sözlerine son verdi.

Yurttaşlar ne dediler… Yurttaşlar ne dediler… Yurttaşlar ne dediler…

Ercan Saymen:

Derinya Kapısı’nın bugüne dek hâlâ açılmaması büyük bir ayıptır. İnsanların seyahat özgürlüklerine kapalı kalmamalı. Ülkemiz artık bu ayıptan kurtulmalıdır. Yetkililerimiz Gazimağusa’ya çok büyük fayda sağlayacak bu kapının açılmasını artık geciktirmemelidirler.

Mehmet Biliz:

Derinya Kapısı gibi kapıların açılması iki halk arasındaki kırgınlıkların diyalog yoluyla giderilmesine neden olacaktır. Ticaret yönünden de önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Artık geçmişte yaşadıklarımızı bir şekilde unutmamız gerekiyor. Bu sorunlar çözmenin de yolu Derinya Kapısı gibi kapıların açılmasıyla sağlanabilir. Bu işi artık siyasilerin hegemonyalarına bırakmamız gerekiyor. Halk olarak kenetlenip bu işi siyasileri yapmasını sağlamamız gerekiyor.

Erol Emin:

Derinya Kapısı’nın bir türlü açılmaması halkın üzerinde negatif bir etki yaratıyor. Derinya Kapısı artık vakit kaybetmeden açılmalıdır. Halkların özlemi de budur. Derinya Kapısı’nın açılması çözüm yolunda pozitif bir etki de yaratacaktır. Siyasilerin bugüne kadarki mazeretleri hem inandırıcı değildi hem de kabul edilebilir değildi. Halkın artık bu konuda sabrı kalmadı.

Tanju Üngör:

Derinya Kapısı’nın bugüne kadar açılmaması özelde Gazimağusa esnafına, genelde ise tüm Gazimağusa halkına büyük zarar vermiştir. Dövizin yükseldiği bu dönemde kuzeye geçiş daha kolay olmalıdır. Kapının kapalı olması toplumumuz için ciddi handikap yaratmaktadır. Bir an önce bu kapı açılmalı ve halkların yakınlaşması sağlanmalıdır.

Zorlu Cezaroğlu:

Derinya Kapısı hem Gazimağusa halkının hem de esnafın açılmasını talep ettiği bir kapıdır. Gazimağusa’da her siyasi görüşten insan bu kapının bir an önce açılmasını talep etmektedir. Kapının açılması iki halkın yeniden barışabilmelerinde önemli bir katkı da sağlayacaktır. Kapının açılması turizm açısından da geçiş süresinin kısalmasıyla birlikte olumlu bir gelişme olacaktır. Ben Başbakanımız Tufan Erhürman’ın ve yeni hükümetimizin Derinya Kapısı’nın açılma sürecini hızlandıracağına inanmaktayım.

Neray Zaimoğlu:

Derinya Kapısı çok daha önceki bir tarihte açılması gerekiyordu. Derinya Kapısı’nın açılması bölgeye ve özellikle de esnafa önemli bir ekonomik katkı sağlayacaktır. Bu kapıdan geçip şehrimize gelecek olan turistler esnafımızdan alış veriş yapacaktır. Derinya Kapısı’nın açılması ekonominin yanında barışa da önemli katkı sağlayacaktır. Kapının açılma süreci artık geciktirilmemelidir ve en kısa zamanda açılmalıdır.

Hülya Sergenç:

Bugüne dek bu kapı açılmalıydı. Bu kapı açıldıktan sonra kapalı Maraş’ın açılmasının da istenileceği düşünülerek Derinya Kapısı’nın açılması hep erteleniyor. Esnaf olarak dileğimiz bu kapının bir an önce açılmasıdır. Rum müşterilerim vardır. Akyar’dan geldiklerinde varış sürelerinin 1 buçuk saati bulduğunu, ama bu kapının açılmasıyla 15 dakika da gelebileceklerini söylüyorlar.

Oktay Kayalp:

Derinya Kapısı çok öncelerden açılması gereken bir kapıydı. 3 yıl önce tüm partiler destek vererek bu kapının açılması için bir eylem yapmıştık. Derinya Kapısı’nın açılması Kuzey Kıbrıs’ta ulusal bir talep haline gelmiş olsa da kapının açılması için gereken işler yavaş yürümektedir. Umudumuz kapının en kısa sürede açılmasıdır. Kapının açılması Mağusa’ya hem ekonomik hem de sosyal olarak büyük katkı sağlayacaktır. Bunların yanında barış içinde büyük fayda sağlayacaktır.

Cemal Mert:

Kıbrıs’ta çözüme ve barışa ulaşmanın en önemli unsuru Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların doğrudan teması ve ortak yaşam alanları oluşturmalarıdır. Bu amaçla ülkemizin kuzeyi ve güneyi arasında hiçbir kısıtlama olmamalıdır. Özgürce dolaşım sağlanması, tüm kısıtlamaların kaldırılması gerekmektedir. Derinya ve Aplıç kapılarının yanında Lefkoşa’da da başka kapıların açılmasını savunuyorum. Bunun gecikmesini sağlayan mevcut statükoları protesto ediyorum. Hem kapıların açılması, hem de kapılarda uygulanan kısıtlayıcı uygulamalar derhal kaldırılmalıdır. Adamızın tümünde serbest dolaşımın sağlanması talebimizdir. Bu başarıldığı takdirde hem çözüm hem de barışa ulaşabiliriz.

Yasemin Türkmen:

Bence insanlarımızın bu kapının açılmasına acil ihtiyaçları vardır. Kapının açılması Mağusa Suriçi’nin canlanmasına pozitif katkı sağlayacaktır. Lefkoşa Suriçi’ni örnek aldığımız zaman, Derinya Kapısı’nın açılması halinde buradaki iki halkın kaynaşması daha kolay olacaktır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 3

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık