'Derinya tek taraflı açılamaz, Türk tarafı kabul edileni uygulamadı'

banner37

banner87
'Derinya tek taraflı açılamaz, Türk tarafı kabul edileni uygulamadı'
banner90
banner8

Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Derinya, bölgede içinde asker olan bir Türk mevzisinin bulunmasından dolayı tek taraflı olarak Türk tarafınca açılamayacak. Kıbrıs Türk gazeteleri, son zamanlarda geçiş noktasındaki çalışmaların tamamlandığını ve açılışın pazartesi günü yapılacağını yazmışlardı.

Ancak bunun olabilmesi için Birleşmiş Milletler’in her iki tarafın da rızasını alması gerekiyor. Açılış için yapılması gereken çalışmaları uzun süre önce tamamlayan Kıbrıs Rum tarafı, geçiş noktasının ancak Türk askeri mevzisinin bu bölgeden kaldırılması halinde açılabileceğin açıkça belirtmişti.

KHA’na bilgi veren kaynaklar, mevziinin kaldırılması halinde, geçiş noktasının pazartesi günü açılabileceğini bildirdiler.

Cuma günü Birleşmiş Milletlerle temasa geçen Kıbrıs Haber Ajansı’na, hiçbir tarafın Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’ne (UNFICYP) Derinya’daki geçiş noktasını açacakları bilgisi vermediği söylendi. BM’den bir kaynak da, ‘Durumda herhangi bir değişiklik olmadığını’ bildirdi.

Pazar günü KHA’na konuşan Derinya Belediye Başkanı Andros Karayiannis, bir kez daha Kıbrıs Rum tarafının geçiş noktasını açmaya hazır olduğunu, ara bölgede beklemede olan çalışmanın da tamamlandığını tekrarladı.

Cuma günü BM ile bir görüşme yaptıklarını, kendisine pazartesi günkü açılışla ilgili kendilerine bilgi verilmediğinin söylendiğini, Kıbrıs Rum tarafı ve Kıbrıs Türk tarafının kendilerine resmi olarak hiçbir şey söylemediğinin bildirildiğini anlatan Karayiannis, cuma günü Kıbrıs Türk tarafından çalışmalar olduğunu kaydetti. 

Mayıs 2015’te Kıbrıs Rum Lideri Nicos Anastasiades ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından yapılan bir duyuruda, Geçiş Noktaları Teknik Komitesi’nin, adanın kuzeybatısındaki Lefke/Aplıç ve doğusunda, Mağusa bölgesindeki Derinya’dan başlamak üzere daha fazla geçiş noktası açılması talimatı verildiği ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75