Derinya Tiyatrosu ve BM Kampı

banner37

Derinya Tiyatrosu ve BM Kampı
banner90
banner8

Geçen cuma günü öyle bir hava estirdiler ki “1-2 gün içerisinde Derinya'yı açabiliriz”, inandırıcı olması için de Başbakanı ve ilgili Bakanları oraya taşıdılar. Oraya sırf iki kulübe ve elektrik bağlandı diye herkes bir teşekkür, bir alkış yarışına girdi. 3.5 yılımızı çalan bu haramilere niye teşekkür ediyorsunuz ki! Millet teşekkür etmeden helak oldu yahu 3.5 yıldır seni oyalıyor, zamanını çalıyor, üstüne bir de teşekkür. E ayıp yahu bizden özür dilemeleri gerekirken herkes teşekkür yarışına girmiş. E bardon yani. Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan açıkladı “bütün işi 4,5 günde yaptık” yani 1 hafta da yapacakları işi 3,5 yılda yaptıkları için bizden özür dilemeleri gerekirken herkes tebrik yarışına girdi.

İçerisinde tarih olmayan hiçbir şeye itibar etmeyin dikkate almayın

Söylenene bakar mısınız? ''Onlar siyasi otorite olarak işi bitirmiş açılış tarihini liderler kararlaştıracakmış''. Hangi liderler! 3.5 yıldır bir kapıyı açmamak, geciktirmek için herşeyi yapan, direnen liderler size dostça tavsiyem içerisinde tarih olmayan hiçbir şeye itibar etmeyin dikkate almayın derim. Kapı için biraz daha beklemeniz gerekiyor çünkü Türk tarafının kapılarla ilgili bir kararı olmadığı gibi açılmasıyla ilgili henüz Ankara'dan bir talimat gelmedi! Yapılan operasyonun iki ayağı vardır siyasi ve ekonomik. Siyasi yanı Nicos Anastasiadis'in ''10 gün içinde kapıların hazır hale geleceğini'' açıklaması Türk tarafını harekete geçirdi siyasilerin paçaları tutuştu. Diğer bir yanı ise ekonomide yaşanan çöküşü bir nebze perdeleme operasyonuydu ve amaca ulaştı! Önce Derinya’yı ardından Mağusa’daki BM kampını gündeme getirerek ekonomik krizi AKP taktikleri ile perdeler.

Hâlbuki Başbakanın açıklamalarını dikkatli okusalar teşekkür ve alkış yarışına girmeyeceklerdi. Başbakan açıklamasında ''Pazartesi Derinya Kapısı’nın açılışa hazır hale geleceğini'' söylüyor, açılmasıyla ilgili herhangi bir tarih vermiyordu. 

Biz de rantın çarkları böyle çalışıyor

banner134
Hükümetin dinamosunu oluşturan Kudret Özarsay ise Birleşmiş Milletler kampını gündeme getirmekle ekonomik yangını gözlerden kaçırıp, neden Ankara’nın prenslerinden olduğunu ispat ediyor gerekçe hiç değişmiyordu, “Orayı yeşil alan” yapacağız. Ya öyle mi pekala bu Gülseren Kampı ve yanındaki Tank taburu  içinde geçerli olacak mı? Biliyorsunuz orası da pekâlâ yeşil alan olabilir, halkımız için eşsiz bir nefes alma yeri olur. 

Özarsay “Yeşil alan yapacağız” diyordu ama DAÜ olaya destek vererek daha şimdiden oraya talip olmuştu bile. Biz de rantın çarkları böyle çalışıyor. Bir taşla iki kuş vurma buna denir işte. Hem ekonomik rant hem siyasi rant devreye giriyor bütün sıkıntılar da unutturuluyordu.

BM’nin hedef seçilmesi masum bir hareket olmadığı gibi sizi uluslararası korumadan yoksun bırakmak istiyorlar. Yeri gelmişken yazayım bazen insanlar soruyorlar “BM ne iş yarar?” Söyleyeyim bugün biraz olsun konuşuyor, yazıyor, hakkınız eksik de olsa mahkeme de arayabiliyorsanız bunu BM ve AB şemsiyesine borçlusunuz. Toplum olarak sakın o yanlışa düşmeyelim, yoksa burada yaşayan vatandaşlar olarak kendinizi Ankara’da sorgulanırken bulabilirsiniz. Söylemedi demeyin!

Türk tarafı görüşme yapmaktan bile kaçınırken siz hangi kapıyı açıyorsunuz

Tüm bunlar olurken sözde yetkili siyasilerin açıklamaları umut verici olmaktan çok uzaktı. Dışişleri Bakanı Kudret Özarsay bırakın herhangi bir görüşmeyi ''yeniden bir araya gelmek için önce ortak bir çerçevede anlaşılması gerektiğini'' söylerken Reisicumhur da aynı paralelde açıklamalar yapması barışa ne kadar uzak olduğumuzu gösteriyor, bu söylemlerin aynı merkezden talimat aldıklarını açıkça gösteriyordu!

New York’tan dönen Cumhurbaşkanı Akıncı ise Rum tarafına suçlayıcı açıklamalar yapıyor, kapının neden açılamadığı gerçeğini gözlerden kaçırıyor; içinde tarih olmayan Derinya tekerlemesine devam ediyor. Fakat bu kamuoyuna hiçbir heyecan vermediği gibi derin bir hayal kırıklığı yaratıyordu. O zaman ben soruyorum Başbakan Tufan Erhürman'a: “Türk tarafı görüşme yapmaktan bile kaçınırken siz hangi kapıyı açıyorsunuz söyleyin de biz de bilelim!”
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75