Derinya'da yapılacak daha çok iş var!

banner37

CTP Kıbrıs Çalışma Grubu milletvekillerinin Derinya Kapısı’na yaptığı inceleme gezisinde konuşan Gazimağusa milletvekili Asım Akansoy, kapının kuzey kısmının, açılmaya henüz hazır olmadığını söyledi

Derinya'da yapılacak daha çok iş var!

Ahmet İLKTAÇ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kıbrıs Çalışma Grubu milletvekillerinden Asım Akansoy, Doğuş Derya, Fikri Toros ve Sıla Usar İncirli, dün Derinya Kapısı’na inceleme ziyaretinde bulundu.

Çalışma gurubunun, önümüzdeki cuma günü Aplıç Kapısı’na da inceleme ziyaretinde bulunacakları belirtilirken, yapılan incelemelerin ardından değerlendirmelerini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman’a sunacakları bildirildi.

Derinya Kapısı’na ziyaret sonrasında basına açıklama yapan CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, amaçlarının, kapıların bir an önce açılmasını sağlayacak girişimleri süratlendirmek olduğunu söyledi.

Asım Akansoy, daha önceki ziyaretine göre kuzey bölümde alt yapı bakımından ciddi ilerlemeler olduğunu ancak kapının açılabilmesi için çalışmaların henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Derinya Kapısı’nda yapılacak daha çok iş olduğuna dikkat çeken Akansoy, bunun irade gerektiren bir konu olduğunu ve bu iradenin hep birlikte konması gerektiğini bildirdi.

Akansoy: Kapılar iki toplum için de önemli

CTP Kıbrıs Çalışma Grubu adına basına açıklama yapan CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, Derinya Kapısı ve Aplıç Kapısı’nın açılması yönünde her iki tarafta da yoğun çalışmaların sürmekte olduğunu anımsattı.

Asım Akansoy, kapıların açılmasının, her iki toplum açısından önem arz ettiği gibi, Derinya Kapısı’nın, özellikle Mağusa esnafı açısından ekonomik aktivite kazanılabilmesi bakımından özel bir önem taşıdığını kaydetti.

Bu nedenle CTP’li milletvekilleri olarak Aplıç ve Derinya Kapıları’nı ziyaret etme kararı aldıklarını anlatan Akansoy, Derinya Kapısı’nda yaptıkları incelemede gerekli gözlemlerini yaptıklarını, kapı ile ilgili değerlendirmelerini Başbakan Tufan Erhürman ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile paylaşacaklarını açıkladı.

Asım Akansoy, önümüzdeki cuma günü de Aplıç Kapısı’nı ziyaret edeceklerini,  orada edindikleri bilgileri de aynı şekilde Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a ileteceklerini ifade etti.

Amaçlarının, kapıların bir an önce açılmasını sağlayacak girişimleri süratlendirmek olduğuna vurgu yapan Akansoy, daha önceki ziyaretine göre kuzey bölümünde alt yapı bakımından ciddi ilerlemeler olduğunu, asfalt yol ve bazı düzenlemelerin daha önce yaptığı ziyarette mevcut olmadığını söyledi.

Asım Akansoy, ancak kuzey bölümünde kapının açılabilmesi için çalışmaların henüz tamamlanmadığını kaydetti. Alt yapı çalışmalarının tamamlanması, kabinlerin yerleştirilmesi ve gerekli diğer düzenlemelerin bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğine değinen Akansoy, gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesiyle kapının açılmasına yönelik hazır olduğumuzu daha rahat bir şekilde deklere edebileceklerini belirtti.

Asım Akansoy, “Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak henüz o aşamada değiliz. Bunu bugün hep beraber tespit ettik.  Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bunun süratlenmesi yönünde girişimlerin tamamlanmasını isteyeceğiz. Başbakana konuyu ileteceğiz. Başbakan da konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibidir. Biz de gördüklerimizi kendisiyle paylaşacağız” diye konuştu.

Derinya Kapısı’nda yapılacak epeyi bir iş daha olduğuna dikkat çeken Akansoy, bunun irade gerektiren bir konu olduğunu ve bu iradenin hep birlikte konması gerektiğini bildirdi.

Asım Akansoy, Derinya Kapısı’nın açılmasının sembolik bir mesele olmadığını, kapının açılmasıyla her iki toplumun da hem sosyal, hem de ekonomik açıdan kazançlı çıkacağını belirtti.

Akansoy, “Bunu sorumluluk üstlenerek her birlikte yaratmamız gerekir. Bu sorumluluğu üstlendiğimiz için de biz buraya geldik ve yerinde gözlem yapma ihtiyacı duyduk” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER