Dev dolular korkuttu

banner37

Gök gürültülü sağanak yağışla birlikte etkili olan dolu yağışı, ülkeyi olumsuz etkiledi

Dev dolular  korkuttu
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

BUGÜN VE YARIN DA SAĞANAK VAR… Kıbrıs’ın birçok bölgesinde dün etkili olan sağanak yağışın, bugün de devam edeceği uyarısı yapıldı. Kıbrıs genelinde dün etkili olan sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Hem Kuzey’de hem de Güney’de görülen dolu yağışı, her yeri beyaza bürüdü. Elma ve ceviz büyüklüğündeki dev dolular, herkesi hayrete düşürdü. KKTC Meteoroloji Dairesi, bugün tam gün ve yarın da öğleye kadar sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu bir havanın hakim olacağının tahmin edildiğini açıkladı.

Kıbrıs’ı etkisi altına gök gürültülü sağanak ve dolu yağışı, herkese korku dolu anlar yaşattı.

Dün sabah erken saatlerde başlayan dolu yağışı, yolları ve bahçeleri beyaza bürüdü. Elma ve ceviz büyüklüğündeki dev dolular, herkesi şaşkına çevirdi.

Sağanak yağış nedeniyle de yine bazı bölgelerde su baskınları oldu.

Kıbrıs’ın birçok bölgesinde dün etkili olan sağanak yağışın, bugün de devam edeceği uyarısı yapıldı.

Bugün ve yarın da

sağanakyağış var

Meteoroloji Dairesi’nin haftalık hava durumu tahmin raporuna göre, 15-21 Aralık tarihleri arasında, en yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde ve sahillerde 17-20 derece dolaylarında seyredecek.
Bölgenin, periyodun bugün ve yarın alçak basınç ve buna bağlı cephe sistemleri ile soğuk ve nemli, diğer günlerde ise alçak basınç sistemi ile serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalması bekleniyor.
Bugün tam gün ve yarın öğleye kadar parçalı çok bulutlu sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu bir havanın hakim olacağı tahmin edilirken, perşembe gününün parçalı az bulutlu geçeceği öngörülüyor.
Rapora göre cuma günü az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağmurlu; cumartesi parçalı bulutlu ve öğleye kadar yer yer sağanak yağmurlu olacak.
Pazar ve pazartesi günlerinin ise parçalı az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
Rüzgar, raporun kapsadığı periyodun ilk günleri güney ve doğulu; diğer günlerde ise kuzey ve batılı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli esecek.

Lefkoşa’da çok büyük

bir olumsuzluk yaşanmadı

Lefkoşalılar dün sabah erken saatte sağanak ve dolu yağışına uyandı. Sağanak yağış sonrası başkentte çok büyük olumsuzlar yaşanmaması herkesi sevindirdi.

Göçmenköy Sosyal Konutlar bölgesindeki yol, yine göle dönüştü, sürücüler zor anlar yaşadı.

Lefkoşa’da Sanayi bölgesinin girişinde, Alpet Benzin İstasyonu’nun yakınında yer alan ve Doktoroğlu olarak bilinen bölgede Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından gerçekleştirilen alt yapı ve drenaj çalışmaları ise, yağmura geçit vermedi.

Birçok bölgeyi etkisi altına yağmur ve dolu yağışının Belediye’nin çalışmaları sonucu Lefkoşa’da ciddi bir etki yaratmaması ise vatandaşlar tarafından takdir topladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, bölgedeki çalışmaları ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Harmancı, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sanayi bölgesinde yaptığımız çalışma elbette önemli, yaklaşık 40 yıllık bir soruna el attık ve şu ana kadar başarı ile çalıştığını test ettik, işlem henüz tamamlanmadığı için hala sorun yaşanabilir mi ? Elbette yaşanabilir, sistemi tam anlamı ile tamamladığımızda kamuoyuna daha kapsamlı bilgi vereceğiz.

Şu aşamada şunu söyleyebilirim ki kendi finansmanımızla ve kendi çalışanlarımızla ve bize gönüllü destek olan müteahhit ve taşeron arkadaşlarımızla bu süreci bu noktaya getirdik.

Neden önemli, önemli çünkü Karayolları, Sanayi Dairesi ve yukarıdaki havzadan dolayı askeri de ilgilendiren bir konuda kimse adım atmadı ve biz yalnız adım atmak zorunda kaldık umarım işlem tamamlanınca alnımızın akıyla bu işten çıkarız.

Bununla birlikte tüm şehrin sorunlarını çözdük mü? Elbette hayır ama kararlılıkla tümü için olanaklarımız çerçevesinde yatırımlarımıza devam ediyoruz”

Girne’de yollar göle döndü

Girne’de dün etkili olan sağanak ve dolu yağışı sonrası birçok yol su altında kaldı.

Girne’de Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanlığı Girne Özel Eğitim Merkezi’nde ve 2 evde su baskını olduğu ihbarı yapıldı.

Turizmin başkentinde, şiddetli yağış trafiği de olumsuz etkiledi, birçok yol su altında kaldı.

Polis Basın Subaylığı, dünkü yağış anında ve sonrasında Girne şehir içi yollarının yanı sıra Girne - Lapta, Girne - Boğazköy ve Girne - Değirmenlik (Dağyolu) Anayollarında su birikintileri olduğunu belirterek, sürücüleri ikaz etti.

Şiddetli yağmur ve dolu yağışı Güzelyurt bölgesini de etkisi altına aldı. Güzelyurt’taki bazı yollar, altyapı eksikliğinden dolayı göledöndü.

banner134
Kurtuluş İlkokulu’nun önü de sular altında kaldı.

En çok yağış Bostancı ve Zümrütköy’de kaydedildi

Ülkeye son 24 saatte en çok yağış ise metrekareye 28 kilogram ile Bostancı ve Zümrütköy’e düştü.

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, 24 saatte gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımını açıkladı. Buna göre, 13 Aralık 2020 saat 08.00 ile 14 Aralık 2020 saat 08.00 saatleri arasında, Bostancı ve Zümrütköy’den sonra en çok yağış metrekareye 24 kg ile Yeşilırmak’ta kaydedildi.

Doğancı’ya 22 kg, Gaziveren’e 21 kg, Taşpınar’a 18 kg, Lefke 10 kg, Boğaz’a 4, Beylerbeyi ve Girne’ye de 3 kg yağış düştü.

Diğer bölgelerde ise 0,1 ile 2 kg yağış kaydedildi.

FOTOĞRAF ALTI:

Girne’de sağanak yağış sonrası birçok yol, göle döndü.

Girne’de elma büyüklüğündeki dolular vatandaşları şaşkına çevirdi.

Girne Özel Eğitim Merkezi ve 2 ev, aşırı yağışlardan dolayı zarar gördü.

Güzelyurt’ta Kurtuluş İlkokulu’nun önü sular altında kaldı. 

Lefkoşa’da Doktoroğlu olarak bilinen bölgede, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından gerçekleştirilen alt yapı ve drenaj çalışmaları yağmura geçit vermedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75