Dev-İş: Esas hedef 30 milyon TL'lik ödeneğe ulaşmak

banner37

Dev-İş, mesai saatlerini değişmesiyle ilgili basın açıklaması yayımlayarak, esas niyetin TC-KKTC arasında imzalanan protokolde bulunan 30 milyon TL’lik ödeneğe ulaşmak için olduğunu kaydetti. Açıklama şöyle:

Dev-İş: Esas hedef 30 milyon TL'lik ödeneğe ulaşmak
banner99

Bilindiği üzere geçtiğimiz Çarşamba günü Bakanlar Kurulunda alınan ama her ne hikmetse Cuma günü açıklanan karar, sözde “Kamuda verimlilik” ve “kamu-özel” mesai saatlerinin eşitlenmesi gerekçeleri ile değişmiştir.

Öncelikle bu uygulamanın altında yatan esas gayenin TC-KKTC arasında imzalanan protokoldeki reform adı altındaki neo-liberal anlayış ve düzenlemelerden elde edilecek gelire ulaşmak olduğunu belirtmek isteriz. TC-KKTC arasında imzalanan protokoldeki Kamu Reformuna ayrılmış 30 milyon tl’ye yakın ödeneğin bir kısmına ulaşmak adına yapılmış bu uygulamanın altında yatan sebep ise Sn. Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın Meclis kürsüsünden açıkladığı “Mart ayında duvara toslayacağız” açıklamasında gizlidir. UBP-DP hükümetinin popülist yaklaşımları sonucunda kamu kaynakları hoyratça kullanılmış ve gelinen noktada maaş krizi ile karşı karşıya olduğumuz ortadadır. Hal böyle iken, UBP-DP hükümetinin yaptığı popülist uygulamaların bedelini  emekçilerden çıkartmaya çalışmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Buna ilaveten, neo-liberal politikaları kapsayan ve içerisinde Kıdem Tazminatlarının kaldırılması, Eğitim ve Sağlığın özele teslim edilmesi, Telefon ve Elektiriğin özelleştirilmesini barındıran bu paketteki tüm dayatmalara karşı mücadele etmek biz sınıf mücadelesine inanmış sendikaların borcudur.

banner134
Bundan 2 ay önce sendikalarla imzaladığı protokolde, yeni mesai saatlerinin sendikalarla istişare içerisinde belirleneceğinin altına imza atan hükümet yetkilileri, imzasına sahip çıkmamakla birlikte, hiçbir demokratik teamüe uymadan, hiçbir sendika ile istişare etmeden alınan bu karar, UBP-DP hükümetinin demokratik anlayışını ortaya koymaktadır. CAS çalışanlarının demokratik mücadelesinde dahi gösterdikleri tavır ortada iken, bu konuda demokratik anlayış beklemek mümkün değildir. Demokratik değerlere saygı duymayan UBP-DP hükümetine en büyük cevap, Demokrasinin kendi değerleri olan eylemlilik süreçleri ve kamuoyunun vicdan yargılaması olacaktır.

Hükümet bu kararı alırken ortaya koyduğu “kamuda verimlilik” gerekçesi, softa şaşırtmasından başka bir şey değildir. Kamudaki patronaj sistemi, üçlü kararnameler gibi olgular devam ettiği müddetçe kamunun daha üretken bir hal almasının mümkün olmadığı ortadadır. Hal böyle iken, bu imaj ve algı oluşturma çabası ile yaratılmak istenen, kamu emekçileri üzerindeki olumsuz havaya, hiçbir emekçinin izin vermeyeceğini belirtmek isteriz.

Emeğe saygısı olmayan, dayatma paketlere boyun eğen, demokrasiyi dikkate almayan, popülist yaklaşımlar içerisinde olan UBP-DP hükümetine karşı en büyük cevap, emekçilerin ortak mücadelesi ile verilecektir. İleriki günlerde sınıf sendikacılığına inanmış dost sendikalarımızla tüm bu anlattıklarımız ışığında elimizden gelen bütün mücadeleyi göstereceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75