banner6

Dev-İş: İşçi değil, köle aranıyor

banner37

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), sosyal medya aracılığı ile ülkemizde yasadışı bir şekilde işçi simsarlığı yapanları kınadı. Konuyla ilgili açıklama şöyle:

Dev-İş: İşçi değil, köle aranıyor
banner151 banner143

KKTC İş-İşçi Arayanlar isimli facebook hesabından mevcut yasalara rağmen aleni bir şekilde işçi Simsarlığı yapanları şiddetle kınıyoruz.

13 Ekim 2016 tarihinde ilgili facebook hesabından yapılan münhal ilanı, KKTC İş piyasasının gerçek yüzünü açığa çıkarmaktadır. İlgili ilanda münhal şartları fütursuzca yazılırken, aslında işçi değil, boğaz tokluğuna çalıştırılacak köle arandığı belirtilmektedir. Çalıştırılacağı saatler göz önünde tutulduğunda, devletin belirlemiş olduğu Asgari ücretin yarısına, sosyal yatırımları yapılmadan ve iki dudak arasında güvenceli çalışmadan yoksun olarak çalışacak çaresiz ve sömürüye gönüllü emekçiler arandığı belirtilmektedir.

Belirtilen şartlar karşısında yapılan eleştirilere ise, hesabı yöneten şahıs kendini savunmaya çalışırken, iş piyasasının aslında bu şartlardan oluştuğunu, kendilerinin mevcut şartlar doğrultusunda işçi çalıştırdıklarını belirterek aslında ilgili tüm devlet kurumlarına açık ihbarda bulunmaktadır.

Yaşanan bu gerçeklikler, aslında patronların neden iş yerlerinde sendika görmek istemediklerini de açıkça ortaya koymaktadır. Biryanda patronaj sisteminin açık destekçisi devlet ve kurumları, diğer tarafta yasaları uygulatmaya çalışan ve hak arayan sendika, neden sendikal örgütlülüğe izin verilsin ki!

İş piyasasında açıkça birkaç suçu birlikte içinde barındıran bu ilanı ve yayıncılarını kınarken, devletin ilgili kurumlarını da geçte olsa görevlerini yerine getirip, yasaları uygulamaları ve uygulatmaları çağrısını yaparız. Ayrıca özel sektör çalışanlarını, kölelik ve ağır sömürü koşullarından kısmen de olsa kurtulmak amacıyla örgütlenme ve sendikalaşma hakkı için birlikte mücadeleye çağırırız.

DEV-İŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 13:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104