banner6

Dev projeye tam destek

banner37

Türkiye’nin, KKTC’nin su sorununu kökten çözdüğü gibi elektrik sorununu da kablo ile Ada’ya elektrik getirerek çözüme yönelmesi ve KKTC hükümetinin bu yöndeki kararlı tutumu Ticaret Odası, Sanayi Odası, Otelciler Birliği ve İŞAD tarafından memnuniyetle karşılandı

Dev projeye tam destek
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“ENERJİDEKİ SIKINTILARI ÇÖZECEK BİR HAMLE”… KTTO Başkanı Turgay Deniz, kablo ile elektrik projesinin enerjideki sorunu ve yaşanılan sıkıntıları çözecek bir hamle olduğunu belirterek, son zamanlarda ülkemizde yaşanılanların KIB-TEK’in sürdürülemez bir yapıda olduğunu açıkça ortaya koyduğunu, dolayısıyla  bu projenin enerji sorunu için hep istenilen bir çözüm olduğunu söyledi. Deniz, “dünyada 2030 yılına kadar fuel oil kullanımı ortadan kalkacak. Bu projenin tez zamanda hayat bulması ile dünyanın hedeflediği 2030 yılından önce adamızı yeşil bir adaya da çevirebiliriz” şeklinde konuştu.

“DÖNÜM NOKTASI”… Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesinin enerji üretme ve daha ekonomik şartlarda enerji alabilme noktasında Kuzey Kıbrıs ve sanayisi için dönüm noktası olduğunu ifade ederek, yıllardır bunu savunduklarını belirtti. Türkiye’den kablo ile elektriğin ülkemize gelmesinin ciddi bir katkısı olacağına inandığına değinen Kamacıoğlu, “İnşallah çok hızlı bir şekilde hayata geçer” dedi.

“HALKIN MENFAATİNE”… Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, mevcut durumda sağlıklı bir enerji akımı alınamadığı gibi fiyatların yüksek olmasından dolayı maliyetlerinin de yükseldiğini söyleyerek, “Türkiye su ile ilgili sözünü tutup yerine getirdi. Elektrikte de enterkonnekte olunacağı ile ilgili sözüne olan inancımız tamdır. Bunun sonucu da özellikle de işletmelerin ve hanelerin yani Kıbrıs Türk halkının menfaatinedir” ifadelerini kullandı.

“TEKNECİK VERİMSİZ, KIB-TEK UCUBE”… Kıbrıs Türk İşadamları Derneği Başkanı Enver Mamülcü, Türkiye ve KKTC hükümetlerinin uyumlu bir şekilde çalıştıklarını ve bunun sonucunda da ortaya büyük projelerin çıktığını söyledi. Bunlardan birinin de Anavatan’dan kablo ile elektrik getirilmesi olduğunu kaydeden Mamülcü, Teknecik’i “verimsiz” KIB-TEK’i de “ucube” bir kurum diye nitelendirerek, Türkiye’den elektrik getirilmesi konusunu desteklediklerini dile getirdi.

   Ülkemizde gerek vatandaşların, gerekse iş dünyasının uzun zamandır elektrikte yaşadığı sorunların son bulmasını sağlayacak Türkiye’den KKTC’ye kablo ile elektrik getirilmesi projesi memnuniyet yarattı.

   İş dünyasının önde gelen örgütlerinden olan Ticaret Odası, Sanayi Odası, Otelciler Birliği ve İşadamları Derneği, Türkiye’den KKTC’ye kablo ile elektrik getirilmesi yönünde Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC hükümetleri arasında üst düzey yetkililer tarafından önceki gün yapılan açıklamaları olumlu buldu ve bu projenin, hem iş dünyasının, hem halkın menfaatine olduğu belirtildi.

   İşletmelerin ve vatandaşların en büyük gider kalemlerinden olan elektrikte son zamanlarda yaşanan fiyat artışlarının yanı sıra üretim yetersizliği nedeniyle yaşanan kesintiler, herkesin tepkisini topluyor.

   KIBRIS, Türkiye ile ülkemiz arasında enterkonnekte sistem oluşmasını sağlayacak kablo projesiyle ilgili Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), Kıbrıs Türk Sanayi Odası(KTSO), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KTOB) ve Kıbrıs Türk İşadamları Derneği’nin (İŞAD) görüşlerine başvurdu.

   KTTO Başkanı Turgay Deniz, son zamanlarda ülkemizde yaşananların, KIB-TEK’in sürdürülemez bir yapıda olduğunu açıkça ortaya koyduğunu, dolayısıyla ilkel şartlarda üretime devam edilmesinin imkânsız olduğunu söyleyerek, “Kablo ile elektik, enerjideki sorunu ve yaşadığımız sıkıntıları çözecek bir hamle olduğu gibi, adamızın da yeşil bir ada olmasını sağlayacak” dedi.

   KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu da Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesinin doğru bir karar olduğunu ve yıllardır bunu savunduklarını belirterek, bu projenin ülkemiz ve sanayisi için dönüm noktası olacağını vurguladı.

   KTOB Başkanı Dimağ Çağıner ise elektrikte Türkiye ile enterkonnekte olunması ile hem daha ekonomik, hem de kesintisiz elektriğe ulaşılmasına imkan yaratılmış olacağını belirterek, güneş enerjisinden daha fazla faydalanabileceği için işletmelerin kendi enerjilerini üretmesinin maliyetlerini de düşüreceği gibi, mevcut üretim kapasitesinin hane halkı için daha kullanılabilir hale gelmesini sağlayacağını açıkladı.

   İŞAD Başkanı Enver Mamülcü de, Teknecik’i “verimsiz” KIB-TEK’i de “ucube” bir kurum diye nitelendirerek, Türkiye’den elektrik getirilmesi konusunu desteklediklerini dile getirdi.

   Başbakan Ünal Üstel ile beraberindeki KKTC heyeti önceki gün Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapıya kavuşmasında, ortak üretilen üç önemli “müjdeyi” paylaşmıştı.

   Üstel, bunlardan birincisinin Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi olduğunu söyleyerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğini almış durumdayız. Konuya ilişkin adımları en kısa sürede atmaya başlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Deniz: Enerjideki sorunu çözecek bir hamle

   Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, kablo ile bağlantı kurularak, enerjinin ülkemize getirilmesinde, Türkiye ile iki taraflı enterkonnekte olunması noktasında projeyi olumlu değerlendirdiklerini ifade ederek, “enerjideki sorunu ve yaşadığımız sıkıntıları çözecek bir hamle olduğu gibi adamızın da yeşil bir ada olmasını sağlayacak” vurgusu yaptı.

   Deniz, içeriğinin nasıl ve ne zaman olacağına yönelik bilgilere henüz tam olarak vakıf olunmadığını, tüm bilgilere haiz olununca detaylı bir açıklama yapılabileceğini belirterek, kablo ile elektriğin geleceği yönündeki açıklamaların “müjde” olduğunu söyledi.

“İlkel şartlarda üretime devam edilmesi imkânsızdı”

   Son zamanlarda ülkemizde yaşanılanların KIB-TEK’in sürdürülemez bir yapıda olduğunu açıkça ortaya koyduğunu, dolayısıyla ilkel şartlarda üretime devam edilmesinin imkânsız olduğunun altını çizen Deniz, bu projenin enerji sorunu için hep istenilen bir çözüm olduğunu kaydetti.

   Deniz, Türkiye’nin bu müjdeyi vermesinin sevindirici ve olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

   “İnşallah tez zamanda da hayat bulur. Santrallerimizin ne olacağı noktasında ülkemizde ciddi bir çalışma olmadığı gibi, KKTC olarak enerji politikamız da yok. Dünyada 2030 yılına kadar fuel oil kullanımı ortadan kalkacak. Bu projenin tez zamanda hayat bulması ile dünyanın hedeflediği 2030 yılından önce adamızı yeşil bir adaya da çevirebiliriz.”

Kamacıoğlu: Yıllardır bunu savunuyoruz

   Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesinin doğru bir karar olduğuna inandıklarını ve bu konuya pozitif baktıklarını anlatarak, bu sayede ülkemizde solar enerji üretmek isteyen tüm firmaların önünün açılacağını belirtti.

   Kamacıoğlu,“Yıllardır bunu savunuyoruz. Hem enerjimizi kendimiz üretebileceğimiz bir pozisyona geleceğiz, hem de daha ekonomik şartlarda enerji alabileceğimizi öngörüyoruz” diyerek, Kuzey Kıbrıs ve sanayisi için dönüm noktası olduğunu açıkladı.

   Türkiye’den kablo ile elektriğin ülkemize gelmesinin ciddi bir katkısı olacağına inandığına değinen Kamacıoğlu, “İnşallah çok hızlı bir şekilde hayata geçer” dedi.

   Kamacıoğlu, kablo ile enerji getirilse bile ülkedeki üretim tesislerinden vazgeçilmemesi ve tesislerin tekrardan düzenlenmesi gerektiğine de işaret ederek, olası bir arıza yaşanması halinde ülkenin elektriksiz kalamayacağını, bu nedenle tesislerin de sürekli canlı kalması gerektiğini ifade etti.

Çağıner: Mevcut durumda sağlıklı bir enerji akımı alamıyoruz

   Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, işletmelerin en büyük giderlerinin enerji maliyetleri olduğunu, bu nedenle güneş enerjisinin daha aktif kullanılmaya çalışıldığını ifade ederek, kapalı devre olan bir sistemde, yani enterkonnekte olmadığında güneş enerjisi üretiminde limit olduğunu söyledi.

   Çağıner, bu limitler ortadan kalktığı zaman her işletmenin kendi yatırımını yapıp, tüketeceği miktara göre güneş enerjisi santrallerinin inşasını yapabileceğine dikkat çekerek, bu bağlamda elektrikte Türkiye ile enterkonnekte sistem oluşmasını sağlayacak projenin,  güneş enerjisinden sınırsız olarak faydalanma imkânı yaratacağını kaydetti.

   Rekabet edilebilir seviyede fiyatlandırılmasının da ülkedeki sanayi gibi birçok hizmet sektörünü ilgilendirdiğini söyleyen Çağıner, “Mevcut durumda zaten sağlıklı bir enerji akımı alamıyoruz. Fiyatlar yüksek olduğu için maliyetlerimiz de yükseliyor” şeklinde konuştu.

“Bu proje Kıbrıs Türk halkının menfaatinedir”

   Çağıner, elektrikte Türkiye ile enterkonnekte olunması ile hem daha ekonomik, hem de kesintisiz elektriğe ulaşma noktasında imkan yaratılmış olacağını belirterek, güneş enerjisinden daha fazla faydalanabileceği için işletmelerin kendi enerjilerini üretmesinin maliyetlerinin düşeceği gibi, mevcut üretim kapasitesinin de, hane halkı için daha kullanılabilir hale gelmesini sağlayacağına işaret etti.

   “Türkiye su ile ilgili sözünü tutup yerine getirdi. Elektrikte de enterkonnekte olunacağı ile ilgili sözüne olan inancımız tamdır. Bunun sonucu da özellikle de işletmelerin ve hanelerin yani Kıbrıs Türk halkının menfaatinedir” vurgusu yapan Çağıner, proje ile ilgili yapılan açıklamaları takdirle karşıladıklarını söyledi.

   Çağıner, bu projenin çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini umduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

   “Enterkonnekte sistem hem Türkiye’den KKTC’ye, hem de KKTC’den Türkiye’ye çift yönlü olarak enerji akışını serbestleştirmektir. Bu bağlamda bizim için elektrik kesintilerinin olmayacağı ya da daha az olacağı anlamına gelmektedir.”

“Türkiye’den elektrik getirilmesini destekliyoruz”

   Türkiye ve KKTC hükümetlerinin uyumlu bir şekilde çalıştıklarını ve bunun sonucunda da ortaya büyük projelerin çıktığını ifade eden İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, Anavatan’dan kablo ile elektrik getirilmesi konusunun da bu projelerden biri olduğunu söyledi ve son dönemde yaşanan elektrik kesintilerine dikkati çekti.

   Teknecik’i “verimsiz” KIB-TEK’i de “ucube” bir kurum diye nitelendiren Mamülcü, halkın mağduriyet yaşadığını ifade etti ve Türkiye Cumhuriyeti’nden elektrik getirilmesi konusunu desteklediklerini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104