banner6

Develerin eğlence amacıyla getirilmesine itiraz

banner37

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun 7 Mayıs Eko gününde turizme katkı sağlamak amacıyla deve kullanacağını açıklamasını hayretle karşıladıklarını kaydetti.

Develerin eğlence amacıyla getirilmesine itiraz
banner99

Bağımsızlık Yolu Ekoloji ve Hayvan Hakları Komitesi yaptığı yazılı açıklamada, gerekli izinler alındıktan sonra 30 deveyi gemiyle Kıbrıs’a getirip deve güreşi yapılmasını planlayan Sennaroğlu’nun hayvan severlerin haklı tepkileri sonucunda geri adım atarak deve güreşini iptal ettiğini duyurduğunu aktardı.

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 10. maddesinde “Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır” denildiğine dikkat çekilen açıklamada, Hayvan Refah Yasası’nın 16. Maddesinin ise  hayvanların teşhir edilmesi üzerine özel kısıtlamalar getirdiği hatırlatıldı.

banner134

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
“Kendi türümüz harici canlılar, insanların çıkarları uğruna kullanılacak ve ticari kaynak olarak görülecek birer nesne değildir. Develerin gerek güreş gerek ticari amaçlar için bulundukları yerden mesafelerce yol kat ettirilip Kıbrıs’a getirilmesine şiddetle karşı çıkıyoruz. Ve diyoruz ki “Hayvan dostlarımızla eşit ve özgür bir dünyada yaşayana dek Sennaroğlu gibilerle mücadele etmeye, onları açık bir biçimde eleştirmeye ve bu gibilerin karşısında durmaya devam edeceğiz.”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 16:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104