Devlet, CAS'ı sahipleniyor

banner37

CAS Şirketi çalışanları, şirketin geleceği ve işten durdurulma söylemleri üzerine dün sabah Başbakanlık önünde eylem düzenledi

banner87
Devlet, CAS'ı sahipleniyor
banner90
banner99

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren bir grup Cyprus Airport Services (CAS) çalışanı, şirketin geleceği ve personelin işten durdurulacağı gerekçesiyle dün sabah Başbakanlık önünde eylem düzenledi.

Çalışanlar eylemde “CAS Devlettir Devlet Kalacak”, “Yıkılmadık, Direniyoruz, Kazanacağız”, “Atama Yaparken Devlet, Emekçiye Gelince Özel”, “Bizler Satılık Değiliz” gibi yazılı pankartlar açtı.

Eylem, sabah saatlerinde başlayıp CAS’tan çalışan bir grup temsilcinin Başbakan Tufan Erhürman’la yapılan görüşmede CAS’ın hisselerinin devlete aktarılacağı yönünde güvence alması üzerine öğle saatlerinde sona erdi.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, geçtiğimiz hafta CAS’ın hizmet verdiği herhangi bir hava yolunun kalmadığını ve şirketi ayağa kaldırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirterek, CAS’ta çalışan 134 personelin devlete istihdam edilmeyeceğini ve Kıbrıs Türk Hava Yolları’nda (KHY) yapılan yanlışların tekrarlanmayacağını söylemişti.

CAS Personel Müdürü Erkut Öznergiz, Başbakan ile yaptıkları görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Öznergiz, geçmişte Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın 1 Temmuz’da CAS’tan işten durdurmaya gidilmesi gerektiği yönünde açıklamada bulunduğunu belirterek, Başbakanlığa, hem işten durdurulma konusunu, hem de CAS Şirketi’nin geleceği ile ilgili bilgi almak için geldiklerini ifade etti.

“Yasal statümüzün belirlenmesini istiyoruz”

Geçmişte KTHY’ye ait olan CAS’ın yüzde 50 hissesinin 3.5 milyon TL karşılığında Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu’na (İnkişaf Sandığı) satıldığını belirten Öznergiz, 3 Temmuz 2010’da ise yapılması gereken devir işlemlerinin halen yapılmadığını vurguladı.

Öznergiz, CAS’a ait diğer yüzde 50 hissenin ise, HAVAŞ Şirketi tarafından 2014 yılında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı adına “emaneten” bir şahsa devredildiğini belirterek, söz konusu hisselerin Ulaştırma Bakanlığı’na devretme talebinin geldiği an devredilmesi gerektiğini ifade etti.

“Hükümetten söz konusu hisseleri bir an önce devletin üstlenmesini ve yasal statümüzün belirlenmesini istiyoruz” şeklinde konuşan Öznergiz, Başbakan Tufan Erhürman ile yaptıkları görüşmede, Başbakan’ın kendilerine, “CAS’ın satılmaması” konusunda Hükümet ortakları ile anlaştıklarını söylediğini dile getirdi.

“CAS’a tekrardan müşteri bulunması için girişim başlatıldı”

Ayrıca Başbakan’ın, CAS’ın KTHY’ye ait olan hisselerinin İnkişaf Sandığı’na aktarılması hususunda gerekli yasal sürecin başlatıldığını söylediğini belirten Öznergiz, ay sonu itibariyle Başbakan’ın tüm hava yolu şirketleri ile görüşerek CAS’a tekrardan müşteri bulunması için çalışma yapacağını ve CAS’ta çalışan tüm personele sahip çıkacaklarını da söylediğini ifade etti.

Erhürman’ın görüşmede kendilerine “CAS Şirketi’nde çalışmaya devam etmek istiyor musunuz” diye sorduğunu belirten Öznergiz, kendilerinin ise yanıt olarak CAS’tan kesinlikle ayrılmak istemediklerini söylediklerini dile getirdi.

Öznergiz, “Başbakan’a bizimle ilgilendiği için teşekkür ediyoruz ve eylemlerimize Başbakan’ın ay sonuna kadar bize olumlu geri dönüş vermesine kadar ara veriyoruz” diyerek eylemin şimdilik sonlandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75