banner6

Devlet gözetimindeki kimsesiz çocuklar yeni bir yuvaya kavuşuyor

banner37

Vakıflar İdaresi, “vakıf amaçları dışında”, eğlence merkezi olarak kullanılan bir tesisi “Çocuk Sevgi Evi” yapılması adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile anlaştı. Tangül Çağıner Vakfı’nın destekleriyle, devlet gözetimindeki kimsesiz çocuklar yeni bir yuvaya kavuşacak…

Devlet gözetimindeki kimsesiz çocuklar yeni bir yuvaya kavuşuyor
banner151 banner143

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, geçmişte “vakıf amaçları dışında”, eğlence merkezi olarak kullanılan bir tesisi “Çocuk Sevgi Evi” yapılması adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na devrediyor.

Söz konusu tesis, devlet gözetimindeki kimsesiz çocuklar için yeni bir yuva olacak.

Evkaf, 2013 yılından bu yana süren “geri alma” davasında sona yaklaşarak, 18 milyon TL’lik bir gelirden vazgeçti, söz konusu tesisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ‘sembolik’ bir miktara kiralama aşamasına geldi.

Tesisin devrine ilişkin bu sabah Vakıflar İdaresi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya; Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt ve Tangül Çağıner Vakfı Mütevelli Heyeti ve İcra Komitesi Başkanı İçim Kavuklu katıldı.

Düzenlenen toplantıda, İmzaların atılmasının ardından, tesisin zilliyet davası sona erene kadar Bakanlığın projelerini tesis içinde yürütmesine, davanın sona ermesinin hemen ardından da tesisin devredilmesinin önü açıldı.

“Hamitköy Köy Cami Komisyonu”na ait 7 dönüm arazi, 2 büyük bina, 12 adet bungalow ve yüzme havuzundan oluşan tesis, devletin himayesindeki çocuklar için sosyal bir tesise dönüştürülecek.

Vakıflar’dan yapılan açıklamaya göre binaların tamiratları ve hazırlıklar, başta ‘Tangül Çağıner Vakfı’ olmak üzere birçok hayırsever tarafından karşılanacak.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, söz konusu mülk için 2013 yılında tahliye davası açıldığı ve mahkemenin 2019 yılında ‘tahliye’ yönünde karar ürettiği ifade edildi.

Açıklamada, zilliyet davası devam eden ve yakın bir zamanda sonuçlanması beklenen mülkün, ‘Çocuk Sevgi Evi’ yapılması adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 10 yıllığına kiralanacağı belirtilerek, “Bakanlığın yatırımı tamamlamasından sonra sözleşmenin 30 yıla çıkarılması planlanmakta” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Vakıflar İdaresi, raiç kira bedeli yılda 600 bin TL olan ve 30 yılda 18 milyon TL olan gelirlerinden, bu ulvi kullanım nedeniyle feragat etmiş ve sembolik bir bedel olan yılda 3 bin TL bedelle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kiralamıştır.”

Söz konusu kiralama ile mülke ilişkin zilliyet davası bitene kadar anahtar teslimi yapılmayacağı belirtilen açıklamada, “Ancak bu süre zarfında Bakanlık, projelendirme çalışmalarını yürütebilecektir” denildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104