banner6

Devlet hastaneleri sorunlarla boğuşuyor

banner37

KKTC Anayasası’nın ‘Sağlık Hakkı’ başlığı altındaki 45’inci maddesi “Devlet, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevli” diyor ancak, devlet hastanelerimiz sürekli olarak personel, cihaz, altyapı eksikliklerinin altında ezilerek hizmet vermeye çalışıyor

Devlet hastaneleri sorunlarla boğuşuyor
banner151

DOKTOR EKSİKLİĞİ BÜYÜK SORUN… Ülkemizdeki devlet hastanelerinde birçok eksiklik yaşanıyor ancak bunların başında doktor eksikliği geliyor. Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Süha Akpınar, hastanede doktor eksikliğinin söz konusu olduğunu belirterek, yeni hastanenin faaliyete geçirilmesiyle diğer eksikler tamamlanacak olsa da doktor ihtiyacının karşılanması için de adımların atılması gerektiğini ifade etti. Lefke Cengiz Topel Devlet Hastanesi yönetimi ise yeterli sayıda doktor olmaması nedeniyle acil serviste pratisyen hekimler yerine uzman doktorların nöbet tuttuğunu, laboratuvarların ise saat 23.00’e kadar hizmet verdiğini ifade etti.

CİHAZ VE ALTYAPI EKSİKLİĞİ VAR… Akpınar, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde tomografi, endoskopi, MR, röntgen gibi birçok cihazın eksik olduğuna ve bu nedenle çoğu hastanın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğine işaret ederken; Lefke Cengiz Topel Hastanesi yönetimi de gözlük verilmesi için gözlerin kontrol edildiği cihazın bile hastanede bulunmadığını açıkladı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan ise hastane olarak birçok başarılı ameliyata imza attıklarını, vatandaş için ellerinden geleni yaptıklarını ancak altyapı yetersizliği nedeniyle sorunlar yaşandığını vurguladı.

Ahmet UÇAR

Vatandaşlar, genelde devlet hastanelerinden yeterli sağlık hizmetini alamadıklarından yakınıyor ancak, devlet hastanelerinin yönetim ve çalışanları da personel, cihaz, altyapı eksikliği gibi bir çok olumsuzluklara rağmen ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını, eksiklik nedeniyle yaşanan olumsuzluklardan vatandaşlar kadar kendilerinin de büyük üzüntü duyduğunu belirtiyor.


KKTC Anayasası’nın 45. Maddesi, ‘Sağlık Hakkı’ başlığı altında “Devlet, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevli” diyor ancak, devlet hastanelerinin durumu, devletin bu ödevini pek de yerine getirmediğini ortaya koyuyor.


Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Süha Akpınar, hastanede yeterli sayıda doktor olmadığını, tomografi, endoskopi, MR gibi cihazların bulunmadığını belirterek, hastaların çoğunun Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini, yeni hastane için ihaleye çıkılmaması nedeniyle de bu eksikliklerin tamamlanamadığını kaydetti.


Lefke Cengiz Topel Devlet Hastanesi yönetiminden elde edilen bilgilere göre ise hastanede doktor ve cihaz eksikliği yaşanırken, laboratuvar hizmetlerinin saat 23.00’e kadar hizmet vermesi nedeniyle acil gelen hastalar mağduriyet yaşıyor.


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan ise hastanede sağlık hizmeti açısından ellerinden geleni yaptıklarına işaret ederek, ancak yeterli sayıda ameliyathane, yatak, yoğun bakım kapasitesi olmaması nedeniyle sorun yaşandığına dikkat çekti.

Akpınar: Hem cihaz hem personel eksikliği var


Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Süha Akpınar, Akçiçek Hastanesi’nde gerek cihaz açısından gerekse de personel açısından birçok eksikliğin söz konusu olduğunu belirterek, MR, röntgen, tomografi, endoskopi gibi cihazların yanı sıra doktor eksikliğinin de yaşandığını kaydetti.

Akpınar, bu cihazların başvurulan her yerde bulunması gerektiğini dile getiren Akpınar, her bölgede bir hastane bulunacaksa bu hastanelerin gereken donanıma sahip olmasının önem arz ettiğini ifade etti.


Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde ihtiyaç duyulan cihazların bulunmaması nedeniyle hastaların Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğine işaret eden Akpınar, bu sevklerde Akçiçek Hastanesi personelinin görevli olduğunu ve sonuçların temin edilmesinin zaman aldığını anlattı.


Akpınar, yeni yaklaşıma göre büyük geminin küçük gemiye yatırımda bulunduğuna dikkat çekerek, merkezi hastaneye yerleştirilen doktorların haftanın bazı günleri diğer hastanelere giderek faaliyette bulunması gerektiğini, böylece hem hastanelerdeki personel eksikliğinin giderileceğini hem de o hastanelerdeki doktorların da bilgi anlamında gelişim göstereceğini savundu.


Girne Amerikan Üniversitesi’nden devralınan ve yeni Girne Hastanesi olarak faaliyet gösterecek olan hastane projesinin ihalesine bir türlü çıkılamadığından yakınan Akpınar, Türkiye tarafından tüm masraflarının karşılanacağının söylendiğini ancak buradaki yetkililerin bu konuda adım atmadığını söyledi.


Akpınar, yeni hastaneyle birlikte eksik cihazların tamamlanacağı üzerinde durarak, bununla birlikte doktor istihdamlarının da yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Özyılkan: Altyapı sorunlarımız var


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, hastane olarak hastalara en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını ve birçok başarılı ameliyata imza attıklarını belirterek, ancak hastanenin alt yapısının yetersiz olması nedeniyle sorunlar yaşandığını kaydetti.


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin 1978’de faaliyet göstermeye başladığını dile getiren Özyılkan, hastanede 500- 550 yatak kapasitesinin bulunduğunu ancak bu kapasitenin artık artan nüfusa yeterli olmadığını ifade etti.


Özyılkan, yoğun bakım servislerinin ve ameliyathanelerin de yeterli sayıda olmadığına işaret ederek, alt yapı yetersizliği nedeniyle birçok hastanın başka merkezlere sevk edildiğini vurguladı.

Bu alt yapının artırılması için Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalar başlattığını söyleyen Özyılkan, 28 Şubat 2020 tarihinde yanan ve yeniden hayata geçirilemeyen Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü için de incelemelerin yapıldığın ve yakın zamanda bu bölümün yeniden hayata geçirileceğini anlattı.


Özyılkan, hastanedeki cerrahların belli bir sistem içerisinde ameliyatlara girerek hastalara iyi bir hizmet veremeye çalıştığını yineleyerek, asıl sorunun alt yapıdan kaynaklandığını tekrarladı.

Lefke Cengiz Topel Devlet Hastanesi


Lefke Cengiz Topel Devlet Hastanesi yönetiminden elde edilen bilgilere göre hastanede doktor, ekipman, çalışma saati gibi birçok sorun yaşanıyor.


Doktorlar, hastanede cihaz eksikliği yaşandığını belirterek, gözlük alma noktasında gözlerin kontrol edildiği cihazın bile hastane bünyesinde bulunmadığını kaydetti.


Normal şartlarda nöbetçi olarak pratisyen hekimlerin görev aldığını dile getiren doktorlar, Lefke Cengiz Topel Devlet Hastanesi’nde yaşanan doktor eksikliği nedeniyle uzman doktorların nöbet tuttuğunu ifade etti.


Doktorlar, hastanedeki laboratuvarların 23.00’e kadar hizmet verdiğine işaret ederek, gece 12’den sonra acil olarak gelen ve kan işlemlerine bakılması gereken hastaların mağduriyet yaşadığını anlattı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eren çopur
Eren çopur - 1 yıl Önce

İNŞALLAH YENİ HASTAHANE HEMEN BİTER BU SORUNLAR BİTER AMAAAA DOKÜOR VE HEMŞİRE EKSİKLİĞİNİ NASIL TAMAMLAYACAKSANIZ TAMAMLAYIN İLERİYİ GÖRMEKTE FAYDA VAR UN VAR ŞEKER VAR SU VAR YAPACAK USTA VE YARDIMCISI YOK LÜTFEN SERİ ŞEKİLDE BUNU PLANLAYIN ŞİMDİDEN BEN VATANDAŞ OLARAK BUNU SÖYLÜYORUM SİZ YETKİLİLER BUNU ÖNEMLE HASASİYETLE ARAŞTIRIN VE DOKTOR HEMŞİRE EKSİKLİKLİĞİNİ YENİ HASTAHANEDE YAŞAKAYIN YAŞATMAYIN ÇALIŞANLARI VE HASTALARI MAĞDUR ETMEYİN GEREKİRSE ANKET YAPIN DOKTORLARLA HEMŞİRELERLE ONLARIN BİLGİSİNE BAŞVURUN BUNU GEREKİRSE HERGÜN YAYINLAYIN SAĞLIK BAKANI CUMHURBAŞKANI BAŞBAKAN BU İŞE ÖNEMLE EĞİLSİN

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110