Devlet hastanelerinde de kürtaj yapılmalı

banner37

Baraka Aktivisti Şifa Alçıcıoğlu, devlet hastanelerinde acil bir sağlık tehdidi bulunmadıkça kürtaj yapılmadığının altını çizerek yetkililere çağrı yaptı:

Devlet hastanelerinde de kürtaj yapılmalı
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Ceza (Değişiklik) Yasası Önerisi içerisinde yer alan kürtaj sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması maddesi ile ilgili tartışmalar, devlet hastanelerinde acil bir durum olmadıkça kürtaj yapılmaması sorununun da gündeme taşınmasına neden oldu.

Sivil toplum örgütü temsilcisi kadınlar, devlet hastanelerinde kürtaj yapılmasının, kürtaj sınırının artırılmasından daha acil bir durum olduğunu anlattı ve hamileliği sonlandırmak için belirlenen yasal süre içerisinde devlet hastanelerinde kürtaj yapılmasını istedi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan, Baraka Aktivisti Şifa Alçıcıoğlu, devlet hastanelerinde acil bir sağlık tehdidi bulunmadıkça kürtaj yapılmadığının altını çizerek, temel bir hak olan ücretsiz kamusal sağlık hizmetinin bir uzantısı olarak ücretsiz, güvenli kürtajın devlet hastanelerinde yapılması gerektiğini belirtti. 

banner134
 

“Her ülkede değişiyor”

Alçıcıoğlu, Ceza (Değişiklik) Yasası Önerisi’nde yer alan 10 haftalık yasal kürtaj süresinin 14 hafta yapılmak istenmesiyle birlikte başlayan çeşitli tartışmaların kamuoyunda oldukça ses getirdiğini ifade etti.

Hafta hesabı tartışmalarının, süreci daha da çıkmaza sokmakta ve çeşitli görüşlerle fikirler çatıştırılmakta olduğunu kaydeden Alçıcıoğlu, dünyanın her yerinde hafta hesabının değişkenlik gösterdiğini vurguladı.

Alçıcıoğlu, “mesela İngiltere’de bu süre 24 haftayken, Güney Kıbrıs’ta sadece sağlık tehdidi olduğu zaman yapılmaktadır. Böyle bir konunun uzmanlarca belirlenmesi, sakatlık ya da istenmeyen bir çocuğu dünyaya getirmenin hem doğuran hem de çocuk üzerinde oluşturacağı baskının da düşünülmesi gerekir” dedi.

Sürenin belirlenmesindeki kriterin ne olduğu da kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini kaydeden Alçıcıoğlu, bu durumda sadece kürtajın yasal süresini artırmanın kesin bir çözüm olmayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75