Devlet, kürtaj konusunda halkı bilinçlendirmeli

banner37

Kadın örgütü temsilcileri, “istenmeyen hamileliğin sonlandırılma sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılmasını” da öngören Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ne temkinli yaklaştı

Devlet, kürtaj konusunda halkı bilinçlendirmeli
banner87

 

Ceren ÖZBİL

Hükümetin meclise getirdiği bir yasa önerisiyle, kürtaj (istenmeyen hamileliğin sonlandırılması) sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması isteminin toplumda başlattığı tartışma devam ediyor.

“İstenmeyen hamileliğin sonlandırılma sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılmasını” da öngören Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin, önümüzdeki hafta, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi'nin gündemine gelmesi bekleniyor.

Bu yasa önerisinde yer alan ve ciddi tartışmalara neden olan kürtaj sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması, kadın örgütlerince de değerlendirildi.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Kadın Eğitimi Kolektifi Eğitmeni, Hukukçu Cansu N. Nazlı da, Bağımsızlık Yolu Üyesi Didem Koçak da, halkın, doğum kontrolü ve gebeliğin sonlandırılmasıyla ilgili bilinçlendirilmesi gerektiği konusunda hemfikir oldu.

Her ikisine göre de devletin bu konuda eksikleri var ve öncelikle konuşulması gereken, halkı bu konuda bilinçlendirmek.

Nazlı: Neden istendiği halkla paylaşılmalı

Kadın Eğitimi Kolektifi Eğitmeni, Hukukçu Cansu N. Nazlı,  ‘fetüs davası’ olarak da bilinen, yasa dışı gebeliğin sonlandırılması davalarının gündeme gelmesiyle, yasal kürtaj süresinin kamuoyunda tartışılır bir duruma geldiğini söyledi.

O dönemde de CTP milletvekilleri tarafından yasal kürtaj süresinin 20 haftaya çıkarılması yönünde yasa değişikliği önerileceğinin duyurulduğunu hatırlatan Nazlı, bugün ise başka konulardaki değişikliklerle birlikte yasal kürtaj süresinin 14 haftaya çıkarılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Nazlı, “Ne daha önce 20 haftalık bir sürenin, ne de şimdi 14 haftalık bir sürenin neye dayanılarak önerildiği toplumla paylaşılmıştır” diyerek, herkesin yaşamını doğrudan ilgilendiren böyle bir değişiklikle ilgili hangi bilimsel temele dayanarak karar verildiğinin anlatılması gerektiğini vurguladı.

“Sorun yaşandığı ortada”

Nazlı, 10 haftalık yasal kürtaj süresinin aşılmasıyla ilgili bir problem yaşandığının ortada olduğunu, ancak bu sürenin aşılmasının nedenlerinin yalnızca sürenin miktarıyla ilgili bir mesele olmadığını ifade etti.

10 haftanın aşılmasının bazen gebeliğin geç fark edilmesinden, bazense süresi içerisinde fark edildiği halde ya karar vermekte gecikmekten, ya da kürtajın nerede, nasıl gerçekleşeceğini ayarlayamamaktan kaynaklanabileceğine değinen Nazlı, cinsel sağlık eğitiminin kadınların yumurtladığı günleri ve adet periyotlarını doğru hesaplayabilmesinde ve doğum kontrol yöntemlerinin bilinmesinde büyük önemi olduğunu belirtti.

“Devlet tarafından eğitim verilmiyor”

Nazlı, devlet tarafından ne okullarda, ne de farklı kamu kurumlarında, bu konuda bilinçlenmeyi sağlayacak bir eğitim ve bunun yanında gebeliği konusunda karar veremeyen kadınlara veya ailelere ihtiyaç duyulması halinde ücretsiz psikolojik danışmanlık sağlanması gerektiğini kaydetti.

Doğum kontrol araçlarına ulaşabilirliğin de yine istenmeyen gebeliğin önlenmesinde önemli rol oynadığına işaret eden Nazlı, “Doğum kontrol araçlarının rutin olarak kullanılmasının önemli bir maddi külfet getirmesi de dikkate alınarak, devlet tarafından doğum kontrol ilaçlarının veya araçlarının ücretsiz olarak temin edilebilmesi önemlidir” dedi.

“Devlet hastanelerinde kürtaj yapılmalı”

Cansu N. Nazlı, ülkedeki devlet hastanelerinde sağlık tehdidi bulunmadığı takdirde kürtaj yapılmadığını hatırlatarak, “Devlet, eğer, belirli bir süre içerisinde kürtaj yaptırmamayı suç olarak düzenliyor ve buna hapis cezası gibi insanların hayatını doğrudan etkileyecek bir ceza öngörüyorsa, bu suçun oluşmaması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

Devlet hastanelerinde ücretsiz kürtaj yapılmasının önünün açılması gerektiğini ifade eden Nazlı, bu yapılmadığı takdirde, süre ne kadar uzatılırsa uzatılsın, bilhassa geliri düşük, ya da çalışmayan kadınların, bu maliyetli operasyonu olmak için gerekli parayı bulamadığından süreyi yine kaçırabileceğinin altını çizdi.

Nazlı, hükümeti oluşturan partilerin kürtaj konusunda samimiyse Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli düzenlemelerin ivedi olarak yapılarak ücretsiz kürtaj hizmetinin önünün açılması gerektiğini ifade etti.

Koçak: Halk bilinçlendirilmeli

Bağımsızlık Yolu Üyesi Didem Koçak, hukuk komitesi tarafından önceden önerildiği üzere Bağımsızlık Yolu olarak, yasa dışı kürtaj konusunda ceza takdir edilirken, devletin doğum kontrolü ve istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasında, sosyal hizmet ve sağlık imkanlarının ne kadar gelişmiş olduğu gibi faktörleri de göz önünde tutan bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini savunduklarını belirtti.

Koçak, “vurgulamak isteriz ki devlet, yasa dışı kürtajı önlemek istiyorsa, bunu gayri insani cezalar koymak yerine, kürtajın yasal, ücretsiz ve güvenli şekilde yapılabilmesinin imkanlarını sağlamalıdır ve

özellikle dinsel gericiliğin ve muhafazakarlaşmanın tırmandırılmaya çalışıldığı ülkemizde, kadınların, bedenlerini tanıyabilmesi ve kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olabilmeleri önündeki engellerin çoğaltıldığını” ifade etti.

Kulaktan dolma,  adına “deneyim” denilen kalıplaşmış ama bilimsellikten uzak bilgilerin topluma musallat olmadan özellikle okullarda cinsel sağlık eğitiminin verilmesinin, gelecek kuşaklar için önem arz ettiğini vurgulayan Koçak, devletin, ücretsiz olarak sağladığı sağlık ve bilimsel eğitim hizmetleri ile sosyal hizmetlerin geliştirilmesi durumunda yasa dışı gebeliğin sonlandırılması konusuna bir çözüm bulunabileceğini kaydetti.

Didem Koçak,  aksi takdirde yalnızca yasal tadilatla problemlerin çözülemeyeceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER