Devlet Laboratuvarı, delilleri yok etmek için mi yakıldı?

banner37

Devlet Laboratuvarı Satın Alma Sorumlusu Nazife Türel ve eniştesi Ali Özören, sahte belgelerle 178 bin TL temin ettikleri ve çok daha fazla bir miktar için de hazırlık yaptıkları suçlamasıyla tutuklanırken, polis önemli bir şüphenin peşine düştü:

Devlet Laboratuvarı, delilleri yok etmek için mi yakıldı?
banner87

Emine UYSAL ÇALUDA

Devlet Laboratuvarı’nda sorumlu olan Nazife Türel, Bakanlar Kurulu kararı varmış gibi gösterip, eniştesinin işyerinin aracılığıyla, hayali cihazlar sipariş verip, sahtekârlıkla 178 bin TL temin ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Nazife Türel’in yanı sıra eniştesi Ali Özören de tutuklandı.

Zanlıların, Sağlık Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, hazırlanan bir belge ile hiçbir gümrük giriş ve resmi talebi olmayan GCMS/ MS ve 8040 HEADSPACE GC isimli cihazlar ile ilgili Sağlık Bakanlığı fonundan 860 bin TL, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Ofisi’nden 1 milyon 500 bin TL para temin etmeye çalıştıkları belirlendi.

Meseleyi soruşturan polis memuru Umut Kulle, mahkemeye verdiği şahadetinde önemli bir şüpheyi de dile getirdi ve zanlıların başka suç ortaklarının olup olmadığının araştırıldığını, ayrıca, yetkili hiçbir birimin talebi olmaksızın 13 Aralık 2016 tarihinde Devlet Laboratuvarı’na zanlıların hazırladığı evraklarla bazı kutular getirildiğini belirtti ve 21 Aralık 2016 tarihinde de Devlet Laboratuvarı’nda yangın çıktığını anımsattı. Kulle, söz konusu yangının da bu meseleyle bağlantılı olup olmadığının araştırılacağını vurguladı.

Nazife Türel, “Resmi sahte belge düzenleme”, “Resmi Sahte belgeyi Tedavüle sürme”, “Sahtekârlıkla para temini”, “Kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması” suçlamalarıyla; zanlı Ali Özören’in ise “Resmi sahte belge düzenleme”, “Resmi Sahte Belgeyi Tedavüle sürme”, “Sahtekârlıkla para temini” suçlamalarıyla tutuklanarak, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Umut Kulle’yi dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kulle, 2016 yılı içerisinde Devlet Laboratuvarı Dairesi’nde satın alma sorumlusu olarak görev yapan zanlı Nazife Türel’in yetkili merciler tarafından herhangi bir talep olmamasına rağmen, olmayan bir Bakanlar Kurulu kararıyla eniştesi olan zanlı Ali Özören’in direktörü olduğu Narcisse Ltd’in GCMS/MS ve 8040 Headspace GC isimli cihazları Devlet Laboratuvarı için ithal edeceğini belirterek, taşınması, kurulumu ve teknik servis konuları ile ilgili olarak sahte bir sözleşme hazırlayarak KKTC’de faaliyet gösteren Dorhan Medikal Ltd’e imzalattıktan sonra bahse konu cihazların ithali için Dorhan Medikal Ltd.’den zanlı Ali Özören’in hesabına 178,000 TL yatmasını sağlayarak sahtekârlıkla para temin ettiklerini ve sahte sözleşmenin Vergi Dairesi’nde pullanmasını sağlayarak sahtelemiş oldukları resmi belgeyi tedavüle sürdüklerini aktardı.

Kulle, soruşturmanın 11 Haziran 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın talebiyle başlatıldığını ve devam ettiğini söyleyerek, her iki zanlının önceki gün mahkemeden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Kulle, soruşturmanın başlatıldığı tarihten itibaren, sahte olduğuna inanılan birçok evrak emare alındığını ve sahte olduğuna inanılan ve Vergi Dairesi’ne pullanarak tedavüle sürülen sözleşmenin aslının arandığına vurgu yaptı.

Kulle, yine hazırlanan bir belge ile hiçbir gümrük giriş ve resmi talebi olmayan GCMS/ MS ve 8040 HEADSPACE GC isimli cihazlar ile ilgili Sağlık Bakanlığı fonundan 860 bin TL, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Ofisi’nden de 1 milyon 500 bin TL para temin etmeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Kulle, konu evrağın nerede hazırlandığı, başka suç ortakları olup olmadığının yanı sıra, Devlet Laboratuvarı’na 13 Aralık 2016 tarihinde getirildiği tespit edilen kutuların ne olduklarıyla ilgili soruşturma yapılması gerektiğini söyledi.

Kulle, 13 Aralık 2016 tarihinde yetkili birimin talebi olmaksızın, Devlet Laboratuvarı’na gelen kutulardan bir süre sonra 21 Aralık 2016 tarihinde Devlet Laboratuvarı’nda yangın çıktığını anımsatarak, çıkan yangın ile ilgili yürütülen soruşturmada yangınla kutuların bağlantısı olup, olmadığının araştırılacağını kaydetti.

Kulle, yapılacak olan soruşturmalara zanlıların serbest kalması halinde, alınacak ifadelere ve aranan evraklara müdahale etme imkanları olduğunu belirtip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için üç gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER