Devlet teknoloji çağını yakalayamadı

banner37

Ülkedeki birçok resmi kurumun web sitesinde yer alan istatistiki bilgiler günümüzü aylarca, hatta yıllarca geriden takip ediyor

banner87
Devlet teknoloji çağını yakalayamadı
banner90
banner99

GÜNCEL DEĞİL… Sağlık Bakanlığı’ndan tutun, Çalışma Dairesi’ne, Devlet Planlama Örgütü’ne, Maliye Bakanlığı’na, Ekonomi Bakanlığı’na ait web sitelerindeki birçok bilgi aylarca, hatta yıllarca geriden geliyor.

Bu da güncel bilgilere ulaşmayı oldukça zorlaştırıyor. Sitelerde olmayan güncel bilgilere ulaşmak için ilgili kuruma dilekçe yapılıp, Bilgi Edinme Yasası Kapsamı’nda bilgi talep ediliyor. Ancak bu kapsamda da istenen bazı bilgiler de zaman zaman güncel olmayabiliyor.

“ŞEFFAFLIK İÇİN ÖNEMLİ”… Ekonomist Okan Veli Şafaklı, resmi sitelerdeki verilerin güncel olmasının şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından son derece önemli olduğunu anlattı. Şafaklı, şeffaflık ve hesap verebilirliğin, yolsuzluk ve usulsüzlük zeminini ortadan kaldırdığını belirtti. Hükümet programlarında şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesinin görüldüğünü ancak bunların lafla değil, icraatla olacağının altını çizen Şafaklı, “Biz hâlâ vatandaşı e-devletle, şeffaflıkla tanıştıramadık. Vatandaşı hâlâ devlet kapılarında eziyoruz” dedi.

Ceren ÖZBİL

Ülkede her ne kadar güncel veriler elde etmek için çeşitli yasa çalışmaları yapıp, bunların bazılarını da yürürlüğe koymayı başarsak da birçok devlet kurumuna ait web sitesinde güncel bilgileri yayınlamayı başaramadık.

Sağlık Bakanlığı’ndan tutun, Çalışma Dairesi’ne, Devlet Planlama Örgütü’ne, Maliye Bakanlığı’na, Ekonomi Bakanlığı’na ait web sitelerindeki birçok bilgi aylarca, hatta yıllarca geriden geliyor.

Bu da güncel bilgilere ulaşmayı oldukça zorlaştırıyor. Sitelerde olmayan güncel bilgilere ulaşmak için ilgili kuruma dilekçe yapılıp, Bilgi Edinme Yasası Kapsamı’nda bilgi talep ediliyor. Ancak bu kapsamda da istenen bazı bilgiler de zaman zaman güncel olmayabiliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Ekonomist Okan Veli Şafaklı, resmi sitelerdeki verilerin güncel olmasının şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Şafaklı, şeffaflık ve hesap verebilirliğin, yolsuzluk ve usulsüzlük zeminini ortadan kaldırdığını belirtti.

“Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesine aykırı”

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, birçok resmi kurumun web sitesinde güncel veriler yer almamasının şeffaflık ve hesap verebilirlik eksikliği olduğu anlamına geldiğini söyledi ve modern devletlerde şeffaflık ve hesap verebilirliğin devletin en temel prensibi olduğunu belirtti.

Bunun içinde e-devlet anlayışı ve elektronik yazışmalar olduğunu kaydeden Şafaklı, bunlar için de elektronik dergiler, bültenler yayınlanıp, ilgili verilerin ilgili mekanizmalara ulaşması için mekanizmalar kurulduğunu söyledi.

Şafaklı, bunun en önemli ayağının da kurumların web sayfaları olduğunu ifade etti.

“Vatandaşı hâlâ devlet kapılarında eziyoruz”

Şafaklı, bizim ülkemizde bunun bir fiil uygulanmadığının görüldüğünü ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Hükümet programlarında şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesini görüyoruz. Ama bunlar lafla değil, icraatla olur. Bugün e-devlet uygulamasında kurumlara başvurular yapılır, her türlü bilgiler alınır. Artık fiziki olarak kurumlara gitme olayı ortadan kalktı. Bizim bunu amaç edinmemiz gerekir. Bugün İskandinav ülkelerine baktığımızda vatandaş odaklı bir devlet yapısı vardır. Vatandaşın işleri en kısa sürede ve en rahat şekilde yapılması hedefleniyor. Biz hâlâ vatandaşı e-devletle, şeffaflıkla tanıştıramadık. Vatandaşı hâlâ devlet kapılarında eziyoruz.”

“Şeffaflık ve hesap verebilirlik,

yolsuzluğun zeminini ortadan kaldırır”

Şafaklı, şeffaflık, hesap verebilirliğin görevlerin laiki ile yapılmasında bir baskı olduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Bunun içinde toplumsal denetim vardır. Devletin ilgili kurumlarının denetimi vardır, yargı vardır. Bunlar bir bütün olduğunda İskandinav ülkeleri gibi vatandaş odaklı bir yapı olur. Aksi takdirde devlet odaklı hizmet verimli olmaz. Şeffaflık ve hesap verebilirlik de yolsuzluk ve usulsüzlüklerin en önemli düşmanıdır. Yapılan işler ne kadar şeffaf ve hesap verilebilir olursa yolsuzluğun ve usulsüzlüğün zemini de o oranda ortadan kalkmış olur. Yaptıkları yanlışların ortaya çıkmamasını isteyenler olabildiğince gizliliğe sığınıp, şeffaflık ve hesap verebilirlikten kaçmaya özen gösterir.”

“İyi yönetişim ilkesi uygulanmalı”

Okan Veli Şafaklı, iyi yönetişim ilkesinin temel ilkelerinden birinin şeffaflık ve hesap verebilirlik olduğunu belirtti ve “bazı şeyler için dünyayı keşfetmeye gerek yok. Dünyanın modern ülkelerin yaptıklarına bakmakta yarar var. Gelişmiş, refahı artmış, mutluluk endeksli ülkelerin uyguladıklarına bakarsak bunlarda iyi yönetişim ilkelerinin uygulandığını görürüz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108