banner6

Devlet, testlerden para kazanmıyor

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Maliye Bakanı Oğuz, “Kasa boş ama çare üretip mükellefiyetlerimizi yerine getiriyoruz” diyerek sağlıkta tasarrufa gidilemeyeceğini vurguladı:

Devlet, testlerden para kazanmıyor
banner8

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, devletin PCR ve antijen testlerinden para kazanmadığını ifade ederek ülkeye geçtiğimiz gün gelen 150 bin PCR ile 100 bin antijen testi için 5 milyon TL ödediklerini, yeni sipariş edilecek 200 bin antijen testi alımı için de 2.5 milyon TL daha ödeme yapacaklarını söyledi.


Oğuz, “Bu ödemeleri devlet yapıyor. Devletin almış olduğu antijen testlerini laboratuvarlara veriyoruz. Laboratuvarların aşılılara ücretsiz antijen yapabilmesi için de test başına 8 TL ücret ödüyoruz. Yani devlet hem malzemeye veriyor hem de ücret ödüyor” dedi.


Maliye Bakanı Dursun Oğuz, KIBRIS TV’de Haluk Yerli’nin sunduğu programa katıldı.


Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınıyla ekonomik olarak büyük zorluklar yaşandığını kaydeden Oğuz, ekonominin toparlanması için 2022 -2023’lü yıllardan bahsedildiğini söyledi. Oğuz, “2021 yılında pandemiden kurtulmayı aşıya rağmen dünya başaramadı” dedi.

banner134


Süreçte yaşananlar hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Dursun Oğuz, kasanın boş olmasına rağmen devletin tüm sorumluluklarını yerine getirmeye devam ettiğini vurguladı.


Ek mesai ve burs ödemeleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Oğuz, önümüzdeki aylarda kaynağı artırarak ödeme yapmak zorunda olduklarını belirtti.


Oğuz, zaman zaman maaş ödemeleri ve diğer giderlerin karşılanması için borçlanmaya gidildiğini aktardı.

Covid-19, tüm sektörleri olumsuz etkiledi”


Maliye Bakanı Dursun Oğuz, pandemi sürecinin tüm sektörleri olumsuz etkilediğini ifade ederek herkesin harcamalarına ve yatırımlarına bir o kadar daha dikkat ettiğine dikkat çekti.


Oğuz, ülkemizdeki en büyük sorununun dövizle olan alışverişler ve yurtdışından gelen malın döviz üzerinden rafa TL olarak yansıması olduğunu söyledi. Oğuz, “Dövizdeki artış rafa TL olarak yansıyor, bununla ilgili çözümü siyasilerin bulması gerekiyor ve denetimi daha çok artırması gerekiyor” dedi.


Oğuz, 2020 Aralık ayından bu yana yaklaşık 240 milyon TL’ye yakın yerel istihdamı desteklemeye yönelik işverenlere destek verildiğini belirtti.


Tarım ve hayvancılık sektörüne de Covid-19 salgını sürecinde yardımda bulunduklarını kaydeden Oğuz, hiç geliri olmayan vatandaşlara da destekler yapıldığının altını çizdi.


Hayat pahalılığının ocak-şubat-mart aylarının 2021’in sonuna kadar ödenmesini planladıklarını söyleyen Oğuz, ocak-şubat-mart aylarındaki aylık 27 milyon TL’lik olan tasarrufu, özel sektörün desteklenmesi için kullandıklarını anlattı.


Oğuz, “Kamuda maaş alanların geriye dönük alacaklarını ocak ayını eylül sonu, şubat ayını ekim sonu ve mart ayını kasım sonu şeklinde ödenmesiyle ilgili planımızı yaptık ve çalışmamızı sürdürüyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104