Devlet, üreticiyi destekleyemezse fiyatlar artar

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı için ayrılan bütçeyi yetersiz bulan üreticiler, bunun, piyasaya pahalılık olarak yansıyabileceği konusunda uyardı

banner87
Devlet, üreticiyi destekleyemezse fiyatlar artar
banner90
banner99

190 MİLYON TL KULLANILABİLECEK… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı için ayrılan 335 milyon 682 bin 500 TL’lik bütçe, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan oyçokluğu ile geçti ancak bakanlık, borçlar nedeniyle bu bütçenin sadece 190 milyon TL’lik kısmını kullanabilecek. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl da Tarım Bakanlığı bütçesi 309 milyon TL olup, bakanlık, bunun 160 milyon TL’sini kullanabilmişti

DESTEK ŞART”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu bütçe ile üreticinin desteklenemeyeceğini ve bunun, piyasaya, et ve süt ürünlerinde pahalılık olarak yansıyacağını anlattı. Naimoğulları bunun, tarım ve hayvancılığa destek verilmemesi ve üretimin azalmasından kaynaklandığını söyledi

“EN DÜŞÜK BÜTÇE”… Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş da, bu bütçe ile sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturmanın imkânsız olduğunu anlattı. Çavuş ayrıca, genel bütçe içinde ilk kez tarıma yüzde 4’ün altında bir bütçe payı ayrıldığını ifade etti

Ceren ÖZBİL


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı için ayrılan 335 milyon 682 bin 500 TL’lik bütçe Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan oyçokluğu ile geçti ancak bakanlık, borçlar nedeniyle bu bütçenin sadece 190 milyon TL’lik kısmını kullanabilecek.


Üreticilere göre ise 190 milyon TL’lik bütçe ile, değil sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturmak, 2020 yılının ilk 6 ayını tamamlamak bile zor olacak.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu bütçe ile üreticinin desteklenemeyeceğini ve bunun da piyasaya, et ve süt ürünlerinde pahalılık olarak yansıyacağını anlattı.


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş ise bu bütçe ile sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturmanın imkânsız olduğunu anlattı.

Naimoğulları: Bu bütçe ile üretim nasıl desteklenecek?


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Tarım Bakanlığı’nın 220 milyon TL talep ettiğini ancak bütçenin 190 milyon TL ile sınırlı kaldığını söyledi.


Naimoğulları, bu bütçenin 250 milyon TL civarında olması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Geçen yılın bütçesine göre sadece 10 milyon TL’lik bir artış var. 10 milyon TL ile nasıl tarımda büyüme desteklenecek? Nasıl tarımda açılım yapılacak? Bugün için üretim verimliliği nasıl sağlanacak? Bunlar kolay değildir.


Defalarca söyledik. Toplam bütçe yüzde 11-12 artarken, tarıma ayrılan bütçede sadece 10 milyon TL’lik artış söz konusu…”.

“Tarım için zor bir yıl olacak”


Naimoğulları, bu 10 milyon TL’lik artış ile doğrudan gelir desteğinin, küçükbaş hayvan başına desteklerin ve çiğ süt desteklerinin nasıl ödeneceğini sordu.


Küçükbaş hayvancının geçmiş yıllardan 12 milyon TL civarında alacağı olduğunu hatırlatan Naimoğulları, şöyle devam etti:


“Doğrudan gelir desteği de bu yıl için 130 liradan 150 liraya çıkarıldı. Yani yüzde 15 artış var. Aslında artış yapmadı. Bu durum hayvan sayısının azalması ile bağlantılıdır.


Geçen yıl 250 bin olan küçükbaş hayvan sayısı 200 bine düştü. Aslında bir kuruş artış yapılmadığı anlamına geliyor. Çünkü hayvan sayısı azaldığı için ayrılan bütçe yine aynı rakama denk geliyor.

  Süt üzerinde de benzer durum. Sütte de litre başına 45 kuruş destekleme vardı. 45 kuruş, 40 kuruşa düşürüldü. Geçmiş yıllarda 420 ton süt üretilirken, bu yıl 340 tona düştü günlük süt üretimi.


Yani süt üretiminde de ciddi bir gerileme vardır. Süt üretimine verilen destek de artmamıştır. Orada ‘destekliyoruz’ demesine rağmen herhangi bir artış söz konusu değildir.

  Bu bütçe ile bu işi yıl sonuna kadar götürmek çok da kolay olmayacaktır.

  Hükümet edenler, maliye bakanlığı bu işi anlatamıyor. Bu işi doğru şekilde dizayn edemiyor. Günün sonunda bütün sektörler bir biri ile kavga ediyor. Dövizde bir kriz olursa, yine tarım için felaket olacak. Bu bütçe ile ilk 6 ayı bile sürdüremeyiz”.

“Pahalılık olarak yansıyacak”


Naimoğulları, ek bir bütçe oluşturulması gerektiğini söyledi ve hayvancılığa destek verilmeze, süt, hayvan ve et fiyatının yükseleceğini anlattı.


Bunun nedeninin de tarıma hayvancılığa destek verilmemesi ve üretimin azalması olduğunu söyleyen Naimoğulları, şunları kaydetti:


“Birçok insan bu işlerden vazgeçiyor. Bu nedenle siz, üretimi azaltmak değil, üretimin maliyetlerini desteklemek zorundasınız. Ancak bu şekilde ucuzlama olur.

  Bu noktada üretim azalmaktadır. Zaten Tarım Bakanlığı da bu bütçeden memnun değil. Eğer süt fiyatlarında bir artış olacaksa, bu, imalatçıya yansıyacak. Bu imalatçıya yansırsa da tüketiciye yansıyacak”.
 

Çavuş: Bu bütçe ile sürdürülebilir tarımı sağlamak kolay olmayacaktır


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, bütçe bittikten sonra değil, bütçe oluşurken bu yöndeki çalışmalara katkı koyduklarını söyledi ve bu doğrultuda da bütçenin yetersiz olup, iyileştirilmesi gerektiğini  dile getirdiklerini anlattı.


Çavuş, bu bütçe ile sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturulmasının da zor olduğunu anlattıklarına değinerek, şunları söyledi:


“Bütçe oluşturulurken bu görüşümüzü ifade ettik. Bu doğrultuda da 180 milyon TL olan bütçenin 190 milyon TL’ye çıkmasını sağladık. Tabi ki bu rakamın da yeterli olmadığını ortaya koyduk.


Girdi maliyetlerinin yükselmesi yani yüzde 150 oranında artması, bu bütçede sıkıntılar yaratacaktır. Geçen yılki bütçede artış olmaması, bu yılki beklentileri çok yükseltmiştir. Bundan dolayı 190 milyon TL’nin yeterli olmayacağını ifade etmiştik.


Bununla ilgili Tarım Bakanlığı bütçesi üst komitede mecliste görüşülürken, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği olarak hem muhalefet partileri, hem de hükümetteki partileri ziyaret ederek, bu bütçenin sıkıntılı olduğunu anlatmıştık. Maalesef bu noktada yaptığımız tüm temaslara rağmen bütçe 190 milyon TL’den yukarı çıkamadı.


Bu yılı 190 milyon TL ile aktarmak kolay değildir. Kaldı ki bu kadar zamandır tarım, genel bütçe dağılımı içinde yüzde 4’ün altına düşmemişti. İlk kez bu yıl yüzde 4’ün altına düştü.


Bizim yaptığımız hesaplamalarda da 3.8’lerde genel bütçe içinde kalmıştır. Bu da bütçede 30 milyon TL’lik artış görülse de genel bütçe içerisinde tarımın payının düştüğünü gösteriyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Çünkü biliyoruz ki ilerleyen dönemde Akdeniz bölgesinde işlerin bu kadar kızıştığı, etrafımız ateş çemberi olduğu dönemde, hem suyun, hem toprağın, hem de gıdanın önemi bir o kadar daha artmıştır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108