banner6

Devlet vergiden vazgeçerse piyasa yüzde 15-20 ucuzlar

banner37

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği, devletin gıda ve temel temizlik ürünlerinden aldığı KDV, stopaj ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisinden 6 aylığına vazgeçmesi durumunda piyasaya ciddi bir ucuzluk geleceğini savundu:

Devlet vergiden vazgeçerse  piyasa yüzde 15-20 ucuzlar
banner151

Ceren ÖZBİL

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER), devletin 6 aylığına gıda ve temel temizlik ürünlerinden aldığı KDV, stopaj ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisinden vazgeçmesi durumunda bu ürünlerde piyasaya yüzde 15 ile 20 arasında ucuzluk geleceğini savundu.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği Başkanı, devletten talepleri hakkında bilgi verdi.

Özberkman, KDV, stopaj ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisinden vazgeçmesinin yanı sıra bazı temel gıda ürünlerine uygulanan ithalat yasağının da kaldırılması gerektiğini söyledi.

“Piyasa ucuzlar”

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Bertan Özberkman, devletin temel gıda ve temel temizlik ürünlerinden aldığı KDV, stopaj ve Fiyat İstikrar Fonu kesintisinden vazgeçmesini talep ettiklerini ve bunun yapılması durumunda da piyasanın ucuzlayacağını kaydetti.

Ayrıca bazı temel gıda ürünlerinde uygulanan ithalat yasağının da kaldırılmasını talep ettiklerini kaydeden Özberkman, “Bazı ürünlerin getirilmesi yasaktır. Onların da kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

“Devletin elinden gelen sadece vergiden vazgeçmektir”

Bu kriz döneminde böyle bir adımın atılmasının doğru olacağını düşündüğünü kaydeden Özberkman, şöyle  konuştu:

“Taleplerimiz arasında gümrüklerde kur sabitlenmesi de var.

Devlet şu anda her getirdiğimiz ürüne, o günkü kurdan vergi alıyor.

Zaten bütün vergiler kalkarsa kur sabitlemesine de gerek olmayacak.

Tüm bu taleplerimiz yerine getirilirse bu durum piyasaya yüzde 15 ile 20 arasında ucuzluk getirecektir.

Devletin şu anda yapabileceği sadece budur.

Çünkü Türk Lirası’nın değer kaybını devlet kontrol edemiyor, lojistikte bir şey yapamıyor. Ancak bunları yaparak piyasayı ucuzlatabilir. Böylece dar gelirli vatandaşın cebine hitap edilmiş olur”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
YUSUF
YUSUF - 11 ay Önce

HASTANEYE ENJEKTÖR ALMAYA PARA YOK NASIL VAZGEÇECEKLER VERGİDEN . SİZ KAR ORANLARINIZI DÜŞÜRÜN OLMAZMI ZATEN DEVLETTEN DAHA ZENGİNSİNİZ

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110