Devleti, 37 bin 500 TL dolandırdılar

banner37

Şu anda faaliyette olmayan bir temizlik şirketinde kayıtlı görünen işçiler adına sahte vekaletname hazırlayarak, devletin çalışanlara yaptığı bin 500 TL’lik katkı paralarını almakla suçlanan Halit Sancak ve tasdik memuru Ö.C., teminatla serbest bırakıldı

Devleti, 37 bin 500 TL dolandırdılar
banner90
banner99

SORUŞTURMA SÜRÜYOR… Halit Sancak ve tasdik memuru Ö.C.’yi dün teminat duruşmasına çıkaran polis çavuşu Şaban Yeğen, zanlıların devletin çalışanlara yaptığı toplam 37 bin 500 TL tutarındaki bin 500 TL’lik katkı paralarını almak için sahte vekaletnameler hazırladıklarının tespit edildiğini açıkladı. Yeğen, soruşturmanın devam ettiğini ancak bundan sonraki kısma zanlıların etki edemeyeceğine dikkat çekti.

Emine UYSAL ÇALUDA 

   Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nin, Amerika ve Avustralya’da bulunan kişilerin kredi kartı bilgileri kullanılarak internet üzerinden sahtekarlıkla 180 bin TL’lik yolsuzluk olayını soruştururken ortaya çıkardığı, devletin pandemi döneminde çalışanlara yaptığı 37 bin 500 TL’lik katkı paralarının sahte belgelerle alınması olayıyla ilgili tutuklanan tasdik memuru Ö.C., ve zanlı Halit Sancak teminatla serbest bırakıldı.

   “Sahte resmi evrak düzenleme”, “Tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temin etme” ve “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Halit Sancak ve Ö.C., dün teminat amaçlı olarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, yeminli şahadet veren polis çavuşu Şaban Yeğen, zanlı Sancak’ın Nisan ve Mayıs 2020 tarihleri arasında faal olmayan bir temizlik şirketinde kayıtlı görünen işçiler adına Koronavirüs salgını döneminde, devletin katkı olarak çalışanlara verdiği toplam 37 bin 500 TL katkıyı alabilmek için, zanlı Ö.C., ile birlikte işçiler huzurundaymış gibi, sahte vekaletnameler hazırlayıp, mühür atarak, yardımları şahsen kendisinin aldığının tespit edildiğini belirtti.

   Tahkikatın, zanlıların etki edebileceği kısmının tamamlandığını söyleyen Yeğen, KKTC vatandaşı olan zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı ikişer kefilin 50’şer bin TL değerinde kefil kefaleti imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bobmarlli
Bobmarlli - 3 hafta Önce

kktc vatandaşı olduğu için dolandırıcılık hırsızlıktır yapan teminat serbest ama vatandaş olmasın direk hapis

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75