banner6

'Devleti zarara uğratanlardan para talep edilecek'

banner37

Başbakan Tufan Erhürman Sayıştay denetimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, sayıştay denetimlerinin hukuki sonuç doğurmadığı yönünde genel bir algı olduğunu ve bunun doğru olduğunu kaydetti.

'Devleti zarara uğratanlardan para talep edilecek'
banner8

Erhürman, sayıştay raporlarının iki tür sonucu olabileceğini, bunlardan birinin suç işlenmesinin tespit edilmesi, rüşvet, Ceza Yasası'na aykırılık olabileceğini veya devletin gelir kaybına uğramasına yol açılmış olabilmesi olduğunu kaydetti.

banner134

“Devleti zarara uğratanlardan para talep edilecek”

Erhürman açıklamasında şunları kaydetti:

“İki seçenek bir olayda birlikte de olabilir. Sayıştay kişileri doğrudan belli rakamlarla sorumlu tutmasına rağmen devlet bu paraların peşine düşmüyor. Hukuk davalarıyla bu paraların şahıslardan istenmesidir yapılması gereken. Sayıştay Başsavcılığa ceza davası için dosyayı göndermekle yetinmeyecek, sorumlu gördüğü şahıslara 'Gelin sorumlu olduğunuz bu paraları ödeyin, ödemezseniz sadece ceza davası değil tazminat davası açılacak ve o parayı devlet sizden geri talep edecek' diyecek.

Aynı anda bir hukuk bir de ceza davası olacak. Aynı şekilde disiplin hukukuna da aykırı hareket edilebileceğinden idare de disiplin işlemlerine başlayacak.

Artık bu sorunlarda 3 yol birden izlenecek. Ceza davası prosedürü yine işleyecek ama devleti zarara uğratanlardan para talep edilecek, ödemezlerse hukuk davası açılacak ve disiplin soruşturmaları da hızla başlatılacak.

4 Nisan 2018 tarihinde Sayıştay piyangolar dairesi ile ilgili dosyalar konusunda söylediklerimizi yaptı. 2012-13-14 mali yıllarında ortaya çıkan devleti zarara uğratma faaliyetleriyle ilgili 64bin TL'yi talep etti. Biz de talep edeceğiz, 3 ay içinde ödemezlerse davaları açacağız ve bu paraları geri isteyeceğiz. Takdir bu durumda mahkemelerin olacak, tazminata hükmedilirse paralar geri alınacak.”

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 11:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104