banner6

Devleti zarara uğrattılar

banner37

HP, son seçimde milletvekili seçilemeyen Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst hakkında polise suç duyurusunda bulundu. HP Genel Bakanı Özersay konuyla ilgili bilgi verdi:

Devleti zarara uğrattılar
banner151

Ceren ÖZBİL

Halkın Partisi (HP), son seçimde milletvekili seçilemeyen Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst hakkında polise suç duyurusunda bulundu.

Gerekçe olarak ise, Ertuğruloğlu ve Dürüst’ün bakanlık dönemlerinde “devleti zarara uğrattığı” gösterildi.

HP’nin şikâyetiyle ilgili polisin başlatacağı soruşturmada bir suç unsuru bulunması durumunda konu savcılığa iletilecek ve son seçimde milletvekili seçilemeyip, dokunulmazlığı kalkan bu iki isim ile ilgili yargı süreci başlatılacak.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Tahsin Ertuğruloğlu ve Kemal Dürüst hakkında “devleti zarara uğrattıkları” gerekçesiyle polise suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Özersay ayrıca koalisyon ortağı olmaları durumunda da bu konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

“İhalesiz hizmet alımına giderek devleti zarara uğrattı”

Özersay, Ertuğruloğlu’nun Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü sürede denetim ve kontrolörlük hizmetleri için özel bir şirketten ihaleye çıkmaksızın hizmet aldığını anlattı.

Ombudsman raporunda da böyle bir hizmet alımına gidilmeden önce ihaleye çıkılması gerektiğinin açıkça belirtildiğini kaydeden Özersay, kendilerinin de ihaleye çıkılmaksızın bir şirketten hizmet satın alınmasının devleti zarara uğrattığı görüşünde olduklarını belirtti.

Özersay, bu nedenle eski milletvekili olan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu hakkında polise suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Ertuğruloğlu’nun son seçimde milletvekili seçilemediğini kaydeden Özersay, böylece dokunulmazlığının da kalktığını söyledi.

“Sözleşmeyi 4 yıl uzatarak devleti zarara uğrattı”

Özersay, eski milletvekili olan Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile de ilgili suç duyurusunda bulunmalarının nedeninin de Ercan Havaalanı’ndaki sözleşmeyi 4 yıl uzatması olduğunu anlattı.

Bu sözleşme 4 yıl uzatılırken gerekçe olarak şirketin zarar ettiğinin gösterildiğini hatırlatan Özersay, şirketin zarar ettiği doğru olsa dahi sözleşmeyi 4 yıl uzatmanın devleti zarara uğrattığını belirtti.

Özersay, bu konun İyi İdare Yasası’na ve diğer yasalara göre değerlendirilmesini istedi.

“Kooperatif konusunun da takipçisiyiz”

Bir süre önce Kooperatif Merkez Bankası’nın zarara uğratılmasıyla da ilgili Mali Polise şikayette bulunduklarını söyleyen Kudret Özersay, bu konunun da takipçisi olacaklarını ifade etti.

Özersay, Kooperatif Merkez Bankası’nın “geri dönüşü olmayan krediler” verdiği konusunu gündeme getirdiklerinde bankanın yönetiminde bulunan bazı kişilerin istifa ettiğini ifade etti.

Kudret Özersay, bu konuyla ilgili merkez denetçilerinin hazırladığı raporda da bankada açık tespit edildiğini hatırlattı.

“Takipçisi olacağız”

HP’nin koalisyonda olması durumunda polis ve savcılık üzerinden tüm bunların takipçisi olacaklarını yineleyen Özersay, “milletvekili olamayan bazı bakanların artık zırhı yok. Devleti zarara uğrattıkları gerekçesiyle onları polise şikâyet ettik. Ayrıca kooperatif konusunun da takipçisi olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 10:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110