banner6

Devletin yüzde 28 ile 35 arası gelir artışı olacak

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, 20 güne kadar hangi benzincinin deposunda ne kadar yakıt olduğunu göreceklerini, akaryakıt kaçakçılığını önleyeceklerini belirtti ve açıkladı:

Devletin yüzde 28 ile 35 arası gelir artışı olacak
banner99

Kıbrıs Gazetesi

“SEKTÖRÜ ARTIK TAMAMEN REGÜLE EDİYORUZ”… Sektörü artık tamamen regüle edeceklerini ve 20 gün sonra sistemin çalışmaya başlayacağını ifade eden Aşıkoğlu, “Fiyatlama açısından daha iyi bir denetleme imkanımız olacak. 30 saniyede bir hangi benzincide ne kadar benzin var, fiyat değişikliği olduğunda deposunda ne kadar yakıtı var göreceğiz ve vergisini ona göre alacağız. Genel olarak akaryakıt kaçakçılığını önleyeceğiz. Tahminlerimize göre bunu önleyince Devletin bu alandaki gelirlerinde yüzde 28 ile yüzde 35 arasında bir artış olacak” diye konuştu.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, “20 güne kadar çalışmaya başlayacak sistem sayesinde hangi benzincinin deposunda ne kadar yakıt olduğu görebileceklerini belirtti ve bu sayede Devletin gelirlerinde %28-35 arası artış öngördüklerini söyledi.

KIBRIS TV’ye konuşan Aşıkoğlu şunları kaydetti:

“Sektörü artık tamamen regüle ediyoruz. 20 gün sonra sistem çalışmaya başlayacak. Fiyatlama açısından daha iyi bir denetleme imkanımız olacak. 30 saniyede bir hangi benzincide ne kadar benzin var, fiyat değişikliği olduğunda deposunda ne kadar yakıtı var göreceğiz ve vergisini ona göre alacağız. Genel olarak akaryakıt kaçakçılığını önleyeceğiz. Tahminlerimize göre bunu önleyince Devletin bu alandaki gelirlerinde yüzde 28 ile yüzde 35 arasında bir artış olacak.”

Şahap Aşıkoğlu, “Yasayı değiştirdiklerini ve otomasyon şartı koyduklarını, testlerin başladığını, 20 Ocak’ta uygulamaya geçileceğini” söyledi.

Enerji Üst Kurulu

Enerji konusunda sıkıntılı dönemler yaşandığını, bunun önüne geçmek için Enerji Üst Kurulu Yasası’nı oluşturup meclise gönderdiklerini ifade eden Aşkoğlu, “bu yasa ile enerji anlamında enerji vizyonu belirleyecek profesyoneller olacak, her şeyi üst kurul belirleyecek. Bu kurulun içinde sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve uzmanlar bulunuyor. Yani devlet sadece yönetecek ve sekreteryasını yapacak. Uzun vadeli, planları tamamen üst kurula bıraktık. Sürecin profesyonelce ilerlemesi sağlanacak” diye konuştu.

Elektrikli araçlar konusunda da yasa çalışmaları yaptıklarını hatırlatan Aşıkoğlu, KIB-TEK’in alt yapıları güçlendirmesi durumunda 3-5 yıl içerisinde KKTC’de yüzde 70 oranında elektrikli araç kullanımını öngördüklerini anlattı.

Sanayi Bölgeleri Yasası

Sanayi Bölgeleri Yasası’nın geçtiğini hatırlatan Aşıkoğlu konuyla ilgili detayları paylaştı.

Sanayi bölgelerindeki gerçek sanayici oranın yüzde 13’lerde olduğunu geriye kalanını hizmet sektörünün oluşturduğunu dile getiren Aşıkoğlu bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Bu durumun önüne geçebilmek için Sanayi Bölgeleri Komisyonu kurduklarını dile getiren Aşıkoğlu, bütün sanayi bölgelerindeki sözleşmelere tek tek bakılacağını, uygun olmayanların iptal edileceğini, gerçek sanayicilere komisyon vasıtasıyla ve altyapılarına bakarak karar vereceklerini söyledi.

Her sanayi bölgesinde bir kurulun olacağını ve en tepede ise Genel Kurul’un bulunacağını belirten Aşıkoğlu, “her sanayi bölgesi kendini yönetecek üst kurul ise genel makro hedefleri belirleyecek” dedi.

Yeni dünya düzenine girmek için adım attıklarını yineleyen Aşıkoğlu, bunun için ülkemizdeki katma değerinin yüksek olan ürünlerin sanayi bölgelerinde işlenip, paketlenip kalite standardı belli olacak şekilde ihracı için çalıştıklarını anlattı.

“Türkiye’nin ithal ettiği ürünlerin bir kısmını biz üreteceğiz”

İhracat Eylem Planı oluşturduklarını anlatan Aşıkoğlu, “ne üreteceğiz, nasıl üreteceğiz, nereye satacağız, kaça üreteceğiz, ürünün hangi standartlarda hangi ülkeye girmesi gerekir” konularındaki çalışmaların bir kısmının bittiği diğer kısmının da 2023’ün 6’ncı ayına kadar tamamlanacağını, o zaman da Türkiye’nin ithal ettiği ürünlerin bir kısmını bizim üreteceğimizi söyledi.

Bunun için alım garantili hafif sanayilerin kurulacağını anlatan Aşıkoğlu, “İngiltere, İran, Yeşil Hat üzerinden Avrupa Birliği ve Türkiye kıyı anlaşması ile 4 alanda ihracatı nasıl ve ne şekilde yapabiliriz çalışmaları başladı” dedi.

“Yeni Sanayi Bölgesi İhalesi şubat-mart gibi sonuçlanacak”

Güvercinlik’te sadece ihracat odaklı olmak şartıyla çok büyük bir yeni sanayi bölgesinin oluşumu için düğmeye bastıklarından söz eden Aşıkoğlu, ihalenin şubat-mart gibi biteceğini ve orada 10-15-20 bin metrekarelik yaklaşık 100 adet parselden oluşan çok profesyonel bir bölgenin TIR parklarıyla, okullarıyla inşa edileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2023, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104