Devletten işçiye 1 yılda toplam 2 bin 400 TL katkı

banner37

Özel sektörde çalışan ve maaşı asgari ücret ile 4 bin TL arasında olan KKTC vatandaşı işçilere, bir yıl boyunca ayda 200 TL katkı yapılmasını öngören projede sona yaklaşıldı. Çalışma Bakanı Sucuoğlu, 29 bin 850 kişiyi ilgilendiren bu projeyi KIBRIS’a anlattı:

banner87
Devletten işçiye 1 yılda toplam 2 bin 400 TL katkı
banner90
banner8

HESAPLARA 3 AYDA BİR 600 TL YATACAK… Özel sektörde çalışan ve maaşı asgari ücret ile 4 bin TL arasında olan KKTC vatandaşı işçilere bir yıl boyunca ayda 200 TL devlet tarafından katkı yapılması için düğmeye basıldı. Devletin işçilere yapacağı bu katkı, 3 ayda bir 600 TL olacak ve banka hesaplarına yatırılacak. Bu katkıyı almaya hakkı olan işçinin, kendi adına herhangi bir bankada hesap açması yeterli olacak. Banka hesaplarında, maaşının yattığı hesap olması zorunluluğu aranmayacak

“PROSEDÜR TAMAM, İMZAYA KALDI”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Sürekli İstihdam Kapsamında Yerel İstihdama Destek Projesi” ile ilgili prosedürün tamamlandığını ve şu anda imza aşamasında olduğunu açıkladı. Sucuoğlu, imzaların da atılmasının ardından fondaki paranın İhtiyat Sandığı’na aktarılacağını ve ardından da başvuru için gerekli tarihlerin duyurulacağını anlattı

Ceren ÖZBİL

Ülkemizde özel sektörde çalışan ve maaşı asgari ücret ile 4 bin TL arasında olan KKTC vatandaşı işçilere, devletin, bir yıl boyunca ayda 200 TL katkı yapması için düğmeye basıldı.

Devletin işçilere yapacağı bu katkı, 3 ayda bir 600 TL olarak ödenecek ve banka hesaplarına yatacak.

Bu katkıyı almaya hakkı olan işçinin, kendi adına herhangi bir bankada hesap açması yeterli olacak. Banka hesaplarında, maaşının yattığı hesap olması zorunluluğu aranmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Sürekli İstihdam Kapsamında Yerel İstihdama Destek Projesi” hakkında KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Sucuoğlu, proje ile ilgili prosedürün tamamlandığını ve şu anda imza aşamasında olduğunu açıkladı. Sucuoğlu, imzaların da atılmasının ardından fondaki paranın İhtiyat Sandığı’na aktarılacağını ve ardından da başvuru için gerekli tarihlerin duyurulacağını söyledi.

“Bir yıl boyunca 200 TL katkı yapılacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, uzun bir süreden beri KKTC vatandaşı işçiler için ne yapabileceklerini düşündüklerini ve sonuçta “Sürekli İstihdam Kapsamında Yerel İstihdama Destek Projesi’nin” ortaya çıktığını anlattı.

Sucuoğlu, bu projeyle, özel sektörde çalışan ve asgari ücret ile 4 bin TL arasında maaş alan işçilerin maaşına ayda 200 TL katkı sağlanacağını belirtti.

Faiz Sucuoğlu, şöyle konuştu:

“Sosyal Sigortalar Dairesi’nde, asgari ücret ile 4 bin TL arasında yatırımı olan kişilere bir yıl boyunca 200 TL verilecek.

Bu destek, 3 ayda bir 600 TL olarak çalışanların hesaplarına yatırılacak.

İşçiler, küçük bir hesap açıp, bu hesap numarasını bize getirecekler. Biz de bu hesaplara parayı yatıracağız”.

“İşvereni zora sokmadan işçiye destek olmak istedik”

Sucuoğlu, bu katkının devlete bir yılda 2 bin 400 TL’ye geleceğini ifade etti ve “hayat pahalılığının, asgari ücretin biz de farkındayız. İşçinin de, işverenin de durumunun farkındayız. O yüzden, işverenin cebinden çıkmadan işçiye katkı sağlayacak bir yol düşündük” dedi.

“Maaşının yattığı bir hesap olmak zorunda değil”

Bakan Faiz Sucuoğlu, işçiye verilecek bu paranın yıllık olarak 2 bin 400 TL’ye geldiğini yineledi ve bunun da bir nevi 13. Maaş anlamına geldiğini belirtti.

Böyle bir uygulamanın ilk kez yapılacağını kaydeden Sucuoğlu, Başbakan’ın da bu konuda hassasiyeti olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, bu uygulamanın şu anda bir yıl için geçerli olduğunu, ancak önümüzdeki yıl artacağını belirtti.

Bu konuda “bizim milyonlarımız, milyarlarımız mı var ki banka hesabımız olsun” yönünde eleştiriler de geldiğini de kaydeden Sucuoğlu, 50 TL’ye, 100 TL’ye bir hesap açılabileceğini ifade etti.

Bakan Sucuoğlu, bu paranın işveren üzerinden verilmeyeceğini söyledi ve işçinin açacağı bir banka hesabının yeterli olacağını belirtti.

“12 aylık bir süreç olacak”

Sucuoğlu, bu paranın 3 ayda bir yatacak olmasının nedeninin de bu katkıyı alabilecek 29 bin 850 kişi olup, bu rakamı elden vermenin teknik açıdan imkansız olması ve her ay da bu sistemi aktif etmenin zor olması olduğunu anlattı.

Projeyi önümüzdeki haftalarda hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Sucuoğlu, “Proje başladığı aydan itibaren uygulamaya girecek. Örneğin 2020 Şubat’ta başlarsa, 2021 Şubat’a kadar devam edecek. Yani 12 aylık süreyi kapsayacak” dedi.

“Prosedür bitti”

Faiz Sucuoğlu, söz konusu projeyle ilgili prosedürün bittiğini ve imza sürecine kaldığını ifade etti.

Gerekli hukuksal görüşü de aldıklarını söyleyen Sucuoğlu, tahmininin, önümüzdeki hafta içerisinde sistemin çalışmaya başlaması olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu, “Sistemin çalışmaya başlaması ile para, fondan, İhtiyat Sandığı’na aktarılacak. Sosyal Sigortalar’da zaten kayıt vardır. Biz de tarih konusunda duyuru yapacağız ve müracaat tarihini belirteceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75