Dikmen Çöplüğü'nde kayıplar olabilir

banner37

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Dikmen Çöplüğü’ne bazı Kıbrıslı Rumların kemik kalıntılarının götürüldüğüne dair bilgi edindiklerini açıkladı

Dikmen Çöplüğü'nde kayıplar olabilir

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs’ta, 1963-1964 ve 1974 yıllarında yaşanan toplumlararası çatışmalar sırasında kaybolan birçok Kıbrıslı Türk ile Kıbrıslı Rum’un bulunup ailelerine iade edilmesi için kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), birçok ailenin acısına bir nebze olsun yardımcı olabilmek için yıllardır özverili bir şekilde çalışıyor.

Kayıp Şahıslar Komitesi, bugüne kadar kayıp olan birçok kişinin kemiklerini ailelerine ulaştırabilmek için kendilerine gelen her türlü bilgiyi derinleştirerek araştırıyor. Bu felsefeyle hareket eden KŞK, bazı Kıbrıslı Rumların kemiklerinin Dikmen Çöplüğü’ne götürüldüğüne yönelik aldığı bir bilgiyi hemen araştırmaya başladı.

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, bazı göz şahitlerinden, bazı Kıbrıslı Rumların kemik kalıntılarının Dikmen Çöplüğü’ne götürüldüğüne dair bir bilgi edinildiğini, ancak söz konusu bilginin doğruluğunun henüz belli olmadığını kaydetti.

Küçük, 1963-64 ve 1974 yılı kayıplarının bir kısmının her iki tarafta da birinci gömü yerlerinden başka yerlere taşınmış olduğunu belirterek, Türk tarafı olarak yapılan araştırmaya ellerinden geldiğince katkı gösterdiklerini dile getirdi.

“Çöplükte çok fazla metan gazı var”

Dikmen Çöplüğü’nün Avrupa Birliği’nden sağlanan fonla 2010-2012 tarihleri arasında rehabilite edildiğini belirten Küçük, söz konusu kemik kalıntılarının çöplüğün neresine atılmış olabileceğini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi.

Küçük, söz konusu çöplükte kazı yapılıp yapılamayacağının henüz tam olarak belirlenemediğini, çünkü çöplüğün metan gazı çıkaran çok tehlikeli bir yer olduğunu belirterek, “Bu nedenle çöplüğün rehabilitasyon projesini yapan kişiyi KŞK olarak davet ettik ve bu davetimizin üzerine de söz konusu çöplükte inceleme yapılmıştır. Yani bölgede fizibilite çalışması yapılırken KŞK Kıbrıslı Türk tarafı olarak her türlü yardımı ve işbirliğini yaptık” ifadelerini kullandı.

Bazı Kıbrıslı Rumların kemik kalıntılarının hakikaten Dikmen Çöplüğü’ne götürülüp götürülmediğine yönelik iddiayı da araştırmaya devam ettiklerini belirten Küçük, “Dikmen Çöplüğü çok büyük bir bölgedir ve burada 1 milyon ton metreküp sıkıştırılmış çöp bulunduğundan metan gazı oranı çok fazladır. Bu nedenle burada yapılacak olan bir kazı çok daha pahalı, çok daha bilinçli ve çok daha meşakkatli olacaktır. Bu yüzden de araştırmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER