Dikmenliler fahiş fiyattan şikayetçi

banner37

Hanelere su sayacı bağlamak için LTB bin 500 – 2 bin TL arası, Girne Belediyesi bin 450 TL, Güzelyurt Belediyesi bin 10 TL alırken, Dikmen Belediyesi her haneden bu hizmet için 3 bin 500 TL talep ediyor

Dikmenliler fahiş fiyattan şikayetçi
banner99

Doğan SAMER

ÇELEBİ: ŞİKAYETİ OLAN BİZE GELSİN… Dikmen Belediyesi’nin hanelere su sayacı bağlamak için 3 bin 500 TL talep etmesi, bölge halkının tepkisine neden oluyor. KIBRIS’ı arayarak şikayetlerini dile getiren vatandaşlar, belediyenin talep ettiği bu ücretin çok yüksek olduğunu, hemen hemen bir asgari ücrete denk geldiğini belirtti. Belediyenin keyfe göre değil, tüzüğe göre yönetildiğini söyleyen Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise, kimsenin kendisine laf söylemeye hakkı olmadığını ifade ederek, “Vatandaşlar gazetelere değil bana şikayette bulunsunlar” dedi.

Dikmen halkı, belediyenin su sayacı bağlamak için talep ettiği ücrete isyan ediyor.

Suyun kullanım miktarını ölçmek ve su tahsis edebilmek için her haneye belediyeler tarafından su sayacı takılıyor, belediyeler bu hizmet için vatandaşlardan tek seferlik ücret talep ediyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi su sayacı bağlamak isteyen her haneden bin 500 ile 2 bin TL arasında ücret talep ederken, Girne Belediyesi bin 450 TL, Güzelyurt Belediyesi bin 10 TL alıyor.

Ancak Dikmen Belediyesi’nin her haneden bu hizmet için 3 bin 500 TL ücret talep etmesi, bölge halkının şikayetine neden oluyor.

KIBRIS’a ulaşan bazı Dikmen sakinleri, bu fiyatların fahiş olduğunu söyleyerek isyan etti.

Vatandaşlar, belediyenin talep ettiği bu ücretin çok yüksek olduğunu, hemen hemen bir asgari ücrete denk geldiğini belirtti.

Dikmen Belediyesi’nin kendi kendine tüzük üretip böyle bir fiyat talep ettiğini ileri süren yurttaşlar, “Bütün ay çalışıp bu ücreti ödemek gerekiyor. Asgari ücretten maaş alan biri bu ücreti öderse o ay aç kalır demektir” diyerek sitemde bulundu.

banner134
“Allah’ın suyunu bu pandemi döneminde bize 3 bin 500 TL gibi çok yüksek bir fiyata bağlıyorlar” diyen vatandaşlar, talep edilen ücretin diğer belediyelerin fiyatları gibi olmasını istedi.

Dikmen Belediyesi Su Bölümü Şube Amiri Mustafa Tayfuner ise, su sayacı için talep edilen 3 bin 500 TL’lik ücretin içerisinde çöp bidonu ve sayaç kutusu gibi hizmetlerin de bulunduğunu ifade etti.

Çelebi: Belediye keyfe göre değil, tüzüğe göre yönetiliyor

Öte yandan konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de, Dikmen Belediyesi’nin keyfe göre değil tüzüğe göre yönetildiğini söyledi.

Çelebi, kimsenin kendisine laf söylemeye hakkı olmadığını ifade ederek, “Vatandaşlar gazetelere değil bana şikayette bulunsunlar” dedi.

Su sayacı fiyatı konusunda yorum yapan Çelebi, sayacın 2 bin TL’ye bağlandığını ancak sayaç ile birlikte çöp bidonu ve sayaç kutusu verildiği için fiyatın 3 bin 500 TL olduğunu söyledi.

“Bir insanı eleştirmek, çekiştirmek kolaydır” diyen Yüksel Çelebi, sterlinin 8’den 11 buçuk TL’ye yükseldiğini ve bu sebeple ekonomik akla uygun hareket ettiklerini vurguladı.

Diğer belediyelerin su sayacı bağlatma bedelleri üzerine de konuşan Çelebi, bin 500 ile 2 bin TL arasında hiçbir fark olmadığını söyleyerek, “Ben kimsenin keyfinde değilim” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75