banner6

'Din İşleri Başkanı' protesto edildi

banner37

Siyasi partiler, dernekler ve sivil toplum örgütleri Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın kadınlara yönelik ayrımcı ve cinsiyetçi açıklamalarını protesto etti.

'Din İşleri Başkanı' protesto edildi
banner99

Kıbrıs'ın kuzeyinde siyasi partiler, dernekler ve sivil toplum örgütleri Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal’ın kadınlara yönelik ayrımcı ve cinsiyetçi açıklamalarını protesto etti.  
'Özgürlüğü Seven Defansa Gelsin!', ‘Erkek Şiddetini Durduracağız’ ve ‘Kıbrıs’ta Tarikat İstemiyoruz’ gibi sloganların atıldığı eylemde, ortak basın açıklaması yapıldı.
Açıklamada, Din İşleri Başkanı Ünsal’ın derhal görevden alınması gerektiğini vurgulanırken, Ünsal’ın KKTC vatandaşlığının da geri alınması gerektiği savunuldu.
Mücadele ve eylemlerinin artarak devam edeceği vurgulanan açıklamada, “Bu toplum, bu söylemleri, gerici zihniyeti asla kabul etmez. Bu toplum laik ve çağdaş yaşam zihniyetinden ödün vermez” denildi.
Ünsal’ın ifadelerine de dikkat çekilen açıklamada, “İstersek kedi besleriz, istersek köpek… İstersek keyif için evleniriz istemezsek evlenmeyiz…” ifadelerine yer verildi.

Eyleme destek veren kuruluşlar şöyle:
"Akova Kadınlar Derneği, Alevi Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi, Barış Derneği, Basın-Sen, Biyologlar Derneği, CTP Kadın Örgütü, Çağ-Sen, Çatalköy Geliştirme ve Kültür Derneği, DAÜ-Sen, Dev-İş, Girne Düşünce Derneği, Güç-Sen, Gükad, İnsan Hakları Platformu, Kadın Eğitimi Kolektifi, Kadından Yaşama Destek Derneği, Kamu-Sen, Kıbrıs Alevi Kültür Vakfı, Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği, Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği, Kıbrıs Türk Kütüph
aneciler Derneği, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, Kuir Kıbrıs Derneği, Mağusa Kadın Merkezi Derneği, Mağusa Kültür Derneği, Mülteci Hakları Derneği, Pozitif Düşün Derneği, Sivil Toplum İnisiyatifi, Sol Hareket, TDP, Vakıflar Ve Din İşleri Dairesi Emekliler Derneği, Yeşil Barış Hareketi, YKP ve DAÜ-Birsen.

Kaynak Kıbrıs Postası

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2023, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104