banner6

Din İşleri Başkanlığı, Fatin Rüştü Zorlu'yu idam edilişinin 62. yılında andı

banner37

Din İşleri Başkanlığı, eski Türkiye Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun idam edilişinin 62. yılı dolayısıyla mevlit programı düzenledi.

Din İşleri Başkanlığı, Fatin Rüştü Zorlu'yu idam edilişinin 62. yılında andı
banner150

banner150 banner150

Din İşleri Başkanlığınca, başkent Lefkoşa'daki Hala Sultan Camisi'nde Fatin Rüştü Zorlu'ya Vefa Mevlidi düzenlendi.

Zorlu'nun ölümünün 62. yılı dolayısıyla düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu'nun yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Zorlu için duaların edildiği programda konuşan Cumhurbaşkanı Tatar; Zorlu'nun, dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes'in talimatları ve kendi iradesiyle Kıbrıs Türklerinin varlığı için büyük gayretler sarf ettiğini söyledi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının Zorlu'yu her zaman rahmetle anacağını belirterek "Türkiye'nin adadaki garantörlük haklarından tutun da Kıbrıs Türklerinin anayasal hakları için büyük liderlik ve cesaret göstermiş ve hep Kıbrıs Türklerinin mücadelesine katkılar sunmuştur. Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) kuruluşunda da Zorlu'nun katkıları var. Onun hizmetleri hiçbir zaman unutulmaz. Bugün KKTC ile özgür olarak yaşıyorsak ve Doğu Akdeniz'de bir Türk devleti varsa Zorlu'nun büyük katkıları olmuştur. Kıbrıs Türk halkı adına şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Feyzioğlu ise "Kıbrıs milli davası açısından büyük bir kahraman" olarak nitelendirdiği Zorlu için "Bugün eğer Kıbrıs Türkü, Rumların soykırımında kurtulabildiyse bunun arkasında Fatin Rüştü Zorlu vardır." dedi.

Feyzioğlu, Zorlu'nun Rumların tüm direnişine karşın Türkiye'nin garantör olmasını ve TMT mücahitlerinin Türkiye'de eğitilmesini sağladığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2023, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104