banner6

Din İşleri Yasa Önerisi oy çokluğuyla

banner37

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli de söz aldı.

Din İşleri Yasa Önerisi oy çokluğuyla
banner99

Sağlık üzerine konuşan Angolemli, “Bugün asbest dünyada kalktı. Asbestli su borusu olmaz ama Alaniçi köyünde var. Mormenekşe-Yeniboğaziçi’nde de durum böyle” diye konuştu.

Angolemli, devletin insan sağlığını korumakla yükümlü olduğunu belirterek, “Belediye başkanının bunların değişmesi için 800 bin TL’ye ihtiyaç olduğu yönünde açıklaması var. Devletin bu kadar parası yok mu?” diye sordu.

Angolemli’nin eleştirilerini yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’den KKTC’ye gelen su konusundaki protokole işaret ederek, boruların bu kapsamda Türkiye tarafından değiştirileceğini söyledi.

Türkiye’den DSİ kadrosunun geçtiğimiz günlerde ülkeye geldiğini ve çalışmaları hızlandırdığını kaydeden Tarım Bakanı, öncelik sırasının bahsedilen bölgede olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, ilk defa Su Dairesi’nin bütçesine 200 bin TL koyabildiklerini söyleyerek, 200 km’lik boruyu değiştirebilecek durumda olmadıklarını belirtti.

Tarım Bakanı, “Su hatları maalesef Türkiye projelerinden yapılıyor. Maalesef diyorum çünkü kendimizi borumuzu değiştirecek durumda tutmadık”  şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Erenköy ve Karpaz bölgesindeki su sorunuyla ilgili soruyu da yanıtlayarak, buradaki sorunun su pompasından kaynaklandığını anlattı.

Konuşmaların ardından Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin 25 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde yaptığı toplantılarda aldığı kararı gösteren cetvel okundu.  Cetveli Komite Başkanı Fazilet Özdenefe okuyarak komitenin aldığı kararları vekillerin bilgisine getirdi.

Din İşleri Dairesi (değişiklik) Yasa Önerisi ve Çakıcı’nın konuşma istemi

Ardından da Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Vergi Usul (Değişiklik) Yasa Tasarısının üçüncü görüşmelerine geçildi.

İlk olarak Din İşleri Dairesi (Değişiklik) Yasa Önerisi ele alındı. Görüşme, sırasında Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı söz istedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, 3’üncü görüşmesi yapılan yasa önerisiyle ilgili söz verilemeyeceğini kaydetti.

Bunun üzerine Çakıcı, usul konusunda konuşmak istediğini ifade etti.  Alanlı, buna da izin verilemeyeceğini söyleyince Çakıcı, “Milletvekiline yasa konusunda söz vermeyeceksiniz. Böyle maskaralık olmaz” diyerek kürsüye çıktı.

Çakıcı, kendisine yasalarla ilgili söz verilmemesini eleştirirken Alanlı, oturuma 10 dakika ara verdi.

Meclis Genel Kurulu, 10 dakika aranın ardından yeniden toplandı.

Erhürman: Öneriye hayır diyeceğiz

Aranın ardından konuşma talep edenler sırayla söz alıp konuştu.

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, yaptığı konuşmada, din görevlilerinin hukuki statüsünün netleşmesi, düzenlenmesi konusunda hiçbir sorunlarının olmadığını, ancak yasanın içindeki bir çok madde konusunda sorunları olduğunu, bu sebeple öneriye hayır diyeceklerini kaydetti.

Angolemli: Kendi içimizden çıkacak imamlar konusu önemli

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, din görevlilerinin yasal statüleri konusunda sevindiğini, ancak bazı maddeler ve yurt dışından imam getirilmesi konusunun açık bırakıldığını belirterek, “kendi içimizden çıkacak imamlar konusu önemli” dedi.

Kimsenin din ve vicdan özgürlüğüne karışmamak gerektiğini vurgulayan Angolemli, söz konusu  yasayla bu konuda olumsuzluklar olacağını ifade ederek, bu öneriye oylarının olumsuz olacağını kaydetti.

Çakıcı: Öneriye olumsuz oy vereceğim

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, bağımsız milletvekillerinin de oy doğrultularını söyleyebilmesi gerektiğini kaydetti.

Çakıcı, İçtüzüğün 62. maddesi doğrultusunda da söz hakkı kullanamamalarını da eleştirdi.

İki noktada takıldığını, din görevlilerinin kadrolanması konusunda sıkıntı olmadığını ifade eden Çakıcı, bir komisyon olması konusunda sıkıntı olduğunu, yasanın eksiklikleri olduğunu görmesi nedeniyle öneriye olumsuz oy vereceğini belirtti.

İki Onay

Konuşmaların ardından Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

Ardından da Vergi Usul (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesi yapılarak, tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

YÖDAK üyeliği

Meclis Genel Kurulu toplantısında daha sonra Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) üyeliği başvurularının değerlendirmesine ilişkin raporu ele alındı.

Raporun oy birliğiyle kabul edilmesi ardından Prof. Dr. Yusuf Orcan ile Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’nun YÖDAK üyelik adaylıkları kesinleşti ve ardından iki aday arasında oylama yapılarak, üye seçimine gidildi.

50 milletvekilinden 41’nin oy verdiği seçimde 25 oy alan Prof. Dr. Hülya Harutoğlu YÖDAK üyeliğine seçildi. Prof. Dr. Yusuf Orcan ise 16 oy aldı.

Atama işlemlerinin gerçekleşmesi için sonuç Meclis Başkanlığı’nca Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bildirilecek.

Seçimlerin ardından Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını tamamladı. Meclis Genel Kurulu yarın yeniden toplanacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 15:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104