banner6

Dinçyürek: Depreme hazır olmaktan acil ne olabilir?

banner37

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hakan Dinçyürek, Kıbrıs TV’de yayınlanan ‘Sabah Sabah’ programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Dinçyürek: Depreme hazır olmaktan acil ne olabilir?
banner90
banner99

Özel Haber

Güney Kıbrıs’ta yapılan başkanlık seçiminin bir şey değiştirmeyeceğini ve Kıbrıs sorunun da ilerleme kaydedilemeyeceğini dile getiren UBP Milletvekili Hakan Dinçyürek, “Güney’in yeni Başkanı Nikos Hristodilis değil kim gelirse gelsin Kıbrıs sorununun değişeceğine inanmıyorum. Hristodilis’in geçmişte ki CV’sine bakarsanız zihniyetin değişmediğini görürsünüz” dedi.

“Ortak bir yaşamda buluşabileceğimize inanmıyorum”

Güney Kıbrıs’ın çifte standart politikalarına değinen Dinçyürek, “Güney’de yaşanan bir başkan değişimi ile Kıbrıs konusunda bu adada bizlerinde eşit haklarla, ortak bir devlette ya da iki ayrı devletin bir çatısı altında ortak bir yaşamda buluşabileceğimize inanmıyorum bunu beklemek ölüden gözyaşı beklemektir” ifadelerine yer verdi.

“Kıbrıs Türkü’ne hazırlanan yeni bir tuzak”

Güney Kıbrıs’ın ve AB’nin işbirliği içerisinde Kıbrıs Türkü’ne tuzak kurmaya çalıştığını vurgulayan Dinçyürek, “Konuyu AB çatısına çekmeye çalışmalarını masum bir çözüm arayışı olarak sakın görmeyelim. Çünkü BM’nin konuya bakış açısı ve hakemliği ile AB’nin bir mensubu olan Güney Kıbrıs’ın ve Yunanistan’ın çatısı altında bir çözüm arama çabalarının masada oluşturacağı denge asla olmaz. Bu Kıbrıs Türkü’ne hazırlanan yeni bir tuzaktan başka bir şey değil” şeklinde konuştu.

“6 Şubat bize büyük acılar yaşattı”

Türkiye’de yaşanan depremde enkaza dönen İsias Otel ile ilgili konuşan Dinçyürek, “6 Şubat bize büyük acılar yaşattı. Acıyı yaşayıp olan biteni seyretmek devlet yönetimine yakışmaz. Hükümetimiz adımlar attı, Cumhuriyet Meclisi’nde ayrı komiteler kuruldu” dedi.

“Ülkemiz deprem kuşağındadır”

KKTC olarak ülkemizin deprem kuşağında olduğunun altını çizen Dinçyürek, “Ülkemiz deprem kuşağındadır. Peki, biz bu depreme hazır mıyız? Hazır olmak için neler yapmak lazım. 200 kişilik yetkin insan kaynağı ile İsias Otel enkazını 6 günde kaldırabildik. Olası bir depremde KKTC de aynı anda 10 ya da 50 binanın çöktüğünü düşünün. Biz bu enkazlara aynı anda müdahale etme becerisine, refleksine sahip miyiz? Okullarımız, kamu binalarımız denetleniyor. Bütün bunları KKTC’nin kendi bütçesiyle yapma imkanı yok” ifadelerine yer verdi.

“Mecliste kürsü işgali yaparak iç tüzüğü ihlal ettiler”

Mecliste yaşanan iç tüzük krizine değinen Dinçyürek, “Önce biz üzerimize düşeni yapmalıyız. Depreme karşı yasa gücünde kararname çıkardık. Muhalefet bunu böyle geçirmeyin, komite kuralım dedi kuruldu. Paralar kimlerden nasıl kesilecek ve nereye gidecek net olsun dediler yazıldı. Denetlemeyi de görelim dediler bir mekanizma kuruldu. Partiler ve örgüt temsilcilerinin yer alacağı bir denetleme komitesi oluşturulacak dedik. Meclis Genel Kurulu’na geldi ve muhalefet iç tüzüğü işgal ettiğimizi iddia etti. Oysa iç tüzüğü kendileri mecliste kürsüyü işgal ederek, oylamayı engellemeye çalışarak ihlal ettiler” sözlerini kaydetti.

“Depreme hazır olmaktan acil ne olabilir?”

Ülkemizin en ivedi konusunun bir deprem olası olduğunu kaydeden Dinçyürek, “Depreme daha hazır olmaktan acil ne olabilir. Hükümetin hassasiyeti budur. Bir felekat olduktan sonra ağıt yakmak istemiyorsak, elimizde avucumuzda olanı yaraları sarmak için harcayacaksak gelin bunun önlemini önceden alalım. Devletimiz burada üzerine düşeni yapacaktır ama bu sadece devletin üzerinden gelebileceği bir konu değildir. Bunu halkımızın böyle bilmesi gerekir. Hepimiz bu işe katkı koymalıyız” şeklinde konuştu.

“Hükümet uçak biletleri için çalışma yapıyor”

Hükümet olarak hava yolu ulaşımı konusunda ciddi mesai harcadıklarını ve uçak biletlerini pahalı bulduklarını dile getiren Dİnçyürek, “Hükümet uçak bilet fiyatlarında maliyetlerin düşürülmesi için çalışmalar yapıyor” sözlerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2023, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104