'Dini inançlara saygı gösterilmeli'

banner37

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, ülkemizde ayrımcılığı körükleyen bazı sivil toplum örgütlerinin bulunduğunu belirterek, kin ve nefret kültürünün bizi ileriye götüremeyeceğini vurguladı

'Dini inançlara saygı gösterilmeli'
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nden mezun olan bazı kız öğrencilerin diploma fotoğraflarının türbanlı olması sebebiyle diplomalarının Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından onaylanmaması, toplum içinde farklı farklı tepkilere neden oldu.

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, din psikolojisi gereği insanların inandığı dinin ritüellerini yerine getirmek istediklerini belirterek, bunun yerine getirilmediği zamanlarda huzursuzluk yaşadıklarını, bu yüzden de insanların dini inançlarına saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

Başel, devletin kendi eliyle insanların boş zamanlarını değerlendirmeleri için alternatif ve hobi alanları yaratması gerektiğini kaydederek, bunun yapılması durumunda insanların farklı alternatifleri değerlendirebileceklerini dile getirdi.

banner134
Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde okuyan öğrencilerin sosyo-ekonomik olarak çok iyi durumda olmadığını, bu yüzden de devletin yaz aylarında müzik, sanat, sosyal yaşam ve gelişim kursları gibi alternatif projelerin olduğu eğitim kampları yaratması gerektiğini belirten Başel, bu sayede söz konusu öğrencilerin toplumla kaynaştırılmalarının sağlanabileceğini ifade etti.

Din eğitimi konusuna da değinen Başel, dini eğitimin 12 yaşından önce verilmemesi gerektiğini, çünkü dinin soyut bir kavram olduğunu ve soyut düşüncenin 12 yaşından sonra gelişmeye başladığına dikkat çekti.

“Çocukluk çağındaki bir çocuğa din anlatılırsa çocuk bunu algılayamaz” şeklinde konuşan Başel, ayrıca dini eğitim alan 12 yaşından büyük çocukların ana dillerinde eğitim almaları gerektiğini, bunun da doğru bir pedagojik sistemle yapılabileceğini ifade etti.

Barış Başel, çocukların 12 yaşına kadar özgür olmalarının önemli olduğuna değinerek, çocukların zaten yetiştiği aile kültürü içerisinde bazı ahlaki değerleri öğrendiklerine vurgu yaptı.

Dinin ülkemizde insanların ayrışmaları için önemli bir faktör olduğunu söyleyen Başel, ülkemizde ayrımcılığı körükleyen bazı sivil toplum örgütlerinin bulunduğunu belirtti.

Başel, ayrımcılık, kin ve nefret kültürünün hiçbir zaman bizi ileriye götüremeyeceğini, bunun ancak karşıt görüşlere veya inançlara sahip bireyleri körükleyen insanların amacına hizmet ettiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75