Dini liderler kadına yönelik şiddeti kınadı

banner37

Kıbrıs’taki İsveç Büyükelçiliği himayesinde, adadaki 5 ana inanç topluluğunun liderleri; Başpiskopos 2’nci Hrisostomos, Kıbrıs Müftüsü Tayip Atalay, Maronit Başpiskopos Youssef Soueif ve Ermeni Başpiskopos Khoren Toghramadjian, ara bölgede bir araya geldi.

banner87
Dini liderler kadına yönelik şiddeti kınadı
banner99

Ledra Palace Otel’de gerçekleşen toplantıda, adanın her iki bölgesinden Kadın Örgütleri temsilcilerinin de hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasını Kıbrıs Barış Sürecinin Dini Yolu Ofisi Koordinatörü Salpy Eskidjian ve İsveç büyükelçiliği misyon şefi yardımcısı Sara Brandt Hansen yaptı.

Toplantıda birer konuşma yapan dini liderler, hem İslamiyet’te hem de Hristiyanlık’ta kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından dini liderler tarafından imzalanan ortak açıklamada, dini liderlerin, kadın ve kızlara yönelik şiddetin Kıbrıs’ta kadına karşı ayrımcılığın en yaygın göstergelerinden biri olmaya devam ettiğini görmekten endişe duydukları belirtildi.

Açıklamada bu durum devam ettiği sürece eşitlik, kalkınma ve barışa yönelik gerçek bir ilerlemeden bahsedilemeyeceği vurgulandı.

Toplantıda BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Kadından Yaşama Destek Derneği Proje Koordinatörü Mine Atlı ile Akdeniz Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Enstitüsü (Mediterranean Institute of Gender Studies) direktörü Susana Elisa Pavlou da birer konuşma yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 23:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108