Dipkarpaz’da “çiçek hastalığı” paniği sürüyor

banner37

Hayvanlarda görülen çiçek hastalığı nedeniyle karantina altına alınan Dipkarpaz’da, önceki gün yine aynı hastalık nedeniyle uyutulan hayvanların çukura atılması ve açıkta bırakılarak üstünün toprakla örtülmemesi paniğe neden oldu

banner87
Dipkarpaz’da “çiçek hastalığı” paniği sürüyor
banner90
banner99

HALK ALARMDA… Hayvanlarda görülen çiçek hastalığı nedeniyle Dipkarpaz bir haftayı aşkın süredir karantina altında tutulurken, önceki gün çiçek hastalığı şüphesiyle Veteriner Dairesi tarafından uyutulan hayvanların bölgede bulunan bir çukura atılıp, üstünün toprakla örtülmemesi bölgede panik yarattı. Çukurun içinde açık bir şekilde duran bu hayvan leşlerini köpekler, kediler, tilkiler, kargalar parçaladı. Bölge halkı hastalığın yayılabileceğinden endişe ederken, yetkililer dün çukuru kapattı.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI”… Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, söz konusu hayvanlarda çiçek hastalığı olduğuna dair bir tespit olmadığını ve sadece üreticinin şüphesi olduğunu anlattı. Vatandaşlara bu konuda “içiniz rahat olsun” diyen İsfendiyaroğlu, bölgede gerekli önlemlerin alınıp, hastalığın yayılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. İsfendiyaroğlu, köyde halk sağlığını tehdit eden bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

“YAĞMURDAN DOLAYI GÖMEMEDİK”… Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da yağmurdan dolayı önceki gün gömme işlemini yapamadıklarını anlattı. Coşkun, “o bölgede yağmurdan dolayı kayganlaşan zemin nedeniyle çalışanların olası bir tehlike yaşamaması için ölü hayvanların örtme işlemini düne bıraktık” dedi.

Ayşe BULUT

Hayvanlarda görülen çiçek hastalığı nedeniyle Dipkarpaz bir haftayı aşkın süredir karantina altında tutulurken, önceki gün çiçek hastalığı şüphesiyle Veteriner Dairesi tarafından uyutulan hayvanların bölgede bulunan bir çukura atılıp, üstünün toprakla örtülmemesi bölgede panik yarattı.

Çukurun içinde açık bir şekilde duran bu hayvan leşlerini köpekler, kediler, tilkiler, kargalar parçaladı. Olaya şahit olan duyarlı vatandaşlar durumu KIBRIS Gazetesi’ne anlattı ve yetkililere çağrı yaparak gerekli önlemin alınmasını isterken, yetkililer dün söz konusu çukuru kapattı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu ise söz konusu hayvanlarda çiçek hastalığı olduğuna dair bir tespit olmadığını ve sadece üreticinin şüphesi olduğunu anlattı.

Vatandaşlara bu konuda “içiniz rahat olsun” diyen İsfendiyaroğlu, bölgede gerekli önlemlerin alınıp, hastalığın yayılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da yağmurdan dolayı önceki gün gömme işlemini yapamadıklarını anlattı.

İsfendiyaroğlu: Sadece şüphe vardı

Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, hasta olan hayvanları uyuttuktan sonra o çukura götürdüklerini ve ardından da belediyenin üstünü toprakla kapattığını yani gömdüğünü anlattı.

Bu işlemin 7-8 kez yapıldığını ifade eden İsfendiyaroğlu, önceki gün de bir üreticinin ağılında bulunan diğer hayvanların hasta olmasından dolayı, geri kalan hayvanlarda da bu hastalık bulunduğu şüphesiyle uyutulmasını istediğini belirtti.

“Köyü tehdit eden bir şey söz konusu değil”

İsfendiyaroğlu, üreticinin bu şüphesi üzerine bu hayvanların da uyutularak, çukura bırakıldığını ancak belediye ekiplerinin havanın yağmurlu olması nedeniyle üstünü kapatamadığını ifade etti. Mehmet İsfendiyaroğlu, üstü kapatılamayınca da başıboş köpeklerin oraya giderek bu hayvanların leşlerini parçaladığını kaydetti.

Bunun üzerine belediyeye gerekli uyarıları yaptıklarını kaydeden İsfendiyaroğlu, ayrıca gerekli önlemleri alıp, dezenfekte çalışmasını da yaptıklarını söyledi.

İsfendiyaroğlu, “köyü tehdit eden bir şey söz konusu değil. Vatandaşın içi rahat olsun. Çevreye yayılma gibi bir durum söz konusu değil. Zaten ortada hastalık yok, sadece bir şüphe vardı” dedi.

Coşkun: Yağmurdan dolayı gömemedik

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Veteriner Dairesi tarafından uyutulan hasta hayvanların belediye ekipleri tarafından gömüldüğünü ancak önceki gün Veteriner Dairesi tarafından uyutulan ve alana götürülen ölü hayvanların yağmur nedeniyle gömülemediğini anlattı.

Coşkun, “o bölgede yağmurdan dolayı kayganlaşan zemin nedeniyle çalışanların bir tehlike yaşamaması için ölü hayvanların örtme işlemini düne bıraktık” dedi.

Önlemler alındı…

Bu arada Dipkarpaz köyüne ve Dipkarpaz Piknik Alanı’na giriş ve çıkış yapan araçların lastiklerinin ilaçlanması için havuzlar yapıldı.

Araç bu havuzların içerisinden geçerken lastikleri ilaçlanmış olacak. Ayrıca trafik güvenliği amaçlı olarak da polisler trafik akışını düzenlerken, Karayolları Dairesi de çeşitli uyarı levhaları yerleştirdi.

Bölgeye havuzlar yapılmadan önce de araçların lastiklerinin ilaçlanması için yola halı serilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108