Dipkarpaz’da hayvanlar aşılandı, bölgenin bir kısmı ava kapatıldı

banner37

Dipkarpaz’da görülen ‘Çiçek’ hastalığı nedeniyle dün bölgedeki hayvanlara aşı yapılırken, Bakanlar Kurulu’da Dipkarpaz’daki 1. bölgeyi 2 haftalığına İnce Av’a kapattı

Dipkarpaz’da hayvanlar aşılandı, bölgenin bir kısmı ava kapatıldı
banner90
banner99

BAZI HAYVANLAR UYUTULDU… ‘Çiçek’ hastalığı görülen Dipkarpaz’da dün keçi ve koyunlarda aşılama çalışması yapıldı. Hastalık teşhisi konulan ve iyileşemeyecek durumda olan bazı hayvanlar ise veterinerler tarafından uyutuldu. Dün toplanan Bakanlar Kurulu da, hastalık nedeniyle Dipkarpaz’daki 1. Av Bölgesi’nin 2 haftalığına İnce Av’a kapatılmasına ve sürülerini otlatmaya çıkaramayan bölgedeki küçükbaş hayvan üreticilerine hayvan başına 20 kilo arpa yardımı yapılmasına karar verdi.

Ayşe BULUT

Dipkarpaz’ı karantina altına aldıran ‘Çiçek’ hastalığı nedeniyle dün bölgedeki küçükbaş hayvanlara aşı yapılırken, Bakanlar Kurulu da, Dipkarpaz’daki 1. Av Bölgesi’ni iki haftalığına İnce Av’a kapattı, hastalık nedeniyle hayvanlarını otlatmaya çıkaramayan Dipkarpaz’daki hayvan üreticilerine hayvan başına 20 kilo arpa yardımı yapılmasına karar verdi.

Sabah mesai başlar başlamaz 7 ekip köydeki aşılama çalışmalarına başlarken, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da Dipkarpaz’a giderek aşılama çalışmalarını izledi, yetkililerden bilgi aldı.

Hayvancılarla da görüşen Bakan Oğuz, tüm mandıralardaki koyun ve keçiler ile bir aylıktan büyük kuzu ve oğlaklara aşı yapıldığını, durumu çok ağır olan hayvanların da veterinerler tarafından uyutulduğunu söyledi.

Hayvancıların mandıralarda dezenfeksiyon işlemini her gün yaptığına dikkat çeken Bakan Oğuz, dünkü aşılamayla bölgedeki hastalığın sona ereceğine inanç belirtti.

“Tüm tedbirler alındı”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Dipkarpaz köyünde görülen ‘Çiçek’ hastalığıyla ilgili alınan tedbirler çerçevesinde, dün sabah küçükbaş hayvanlar için aşılama başlattı.
   Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Veteriner Dairesi öncülüğünde başlatılan aşılama çalışmalarına, Hayvancılık Dairesi, Çevre Dairesi, Dipkarpaz Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı’ndan ekipler katkı koyuyor.
   Açıklamada, “hayvanların aşılanması ile birlikte, hastalığın başka bölgelere yayılması engellenmiş olacak” denildi.

 

Bakan Oğuz da Dipkarpaz’daydı
   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da, dün sabah Dipkarpaz köyüne giderek, başlatılan aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.
   Oğuz, hastalığın diğer bölgelere yayılmasını engellemek için tüm tedbirlerin alındığını ve Bakanlık tarafından verilen eğitimlerde üreticilerin hastalık hakkında bilgilendirildiğini vurguladı.
   Bakan Oğuz, hastalıktan dolayı zarar gören üreticilere gereken desteğin verileceğini de kaydetti.

 

Üreticiler bilgilendirildi

banner134
   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, çiçek hastalığı konusunda bölge halkına ve üreticilere yönelik olarak pazartesi günü Dipkarpaz köyünde eğitim düzenledi. Eğitimlerde, hastalığa karşı alınacak önlemler ve neler yapılması gerektiği hususlarında bilgiler verildi.
 

Karantina tedbirleri halen devrede
   Bölgede alınan karantina tedbirleri ise uygulanmaya devam ediyor. Bu çerçevede, bölgedeki mevcut hayvanların ve damızlıkların satışı durduruldu. Hastalık görülen işletmeler dezenfekte edilirken, hastalık görülen hayvanlar ise itlaf edildi.
   Bölgeye giriş ve çıkışlarda ilaçlı havuzlar oluşturularak, hastalığın araçlar vasıtasıyla bölge dışına taşınması engelleniyor.

 

Çiçek hastalığı Meclis’te tartışıldı

Dipkarpaz köyündeki küçükbaş hayvanlarda görülen ‘Çiçek’ hastalığı dünkü Cumhuriyet Meclisi oturumuna da taşındı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hastalıkla ilgili gelişmeleri ve alınan tedbirleri açıklarken, Tarım ve Doğal Kaynaklar eski Bakanı, CTP Milletvekili Erkut Şahali’nin yoğun eleştiri ve sorularına maruz kaldı.

CTP Milletvekili Erkut Şahali, Bakan Oğuz’un her şeyi söylediğini, ancak ne zaman istifa edeceğini söylemediğini kaydetti. Bu sorunun bir müdürü görevden almakla çözülemeyeceğini, konuya bütünlüklü yaklaşılmadığını, bölgesel yaklaşımla sorunun çözülemeyeceğini vurgulayan Şahali, “Çuvalladınız Sayın Bakan, çok ciddi çuvalladınız, sadece müdürden dolayı değil, kendinizden dolayı da…” dedi.
   Başka bölgelerde çiftliklerde hastalık olup olmadığının denetlenip, denetlenmediğini soran Şahali, “Saydığınız tedbirler çiçek belasını önleyecek tedbirler değil, diğer bölgelerdeki hastalık nasıl tespit edilecek, hastalık bulaşınca mı?” diye sordu.
   Şahali, Oğuz’un yürüttüğü faaliyetlerle hastalığın yayılmasına zemin hazırlandığını ileri sürdü.
   Eleştirileri cevaplamak için yeniden söz alan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Şahali’nin kendisinin icraatlarından rahatsız olduğu için istifa konusunu gündeme getirdiğini söyledi.
   Başka bölgelerde hastalık olmadığını, görülmediğini vurgulayan Bakan Oğuz, görevden alınan müdür ile ilgili de soruşturma başlatıldığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75