banner6

Dipkarpaz'daki kilise için 100 bin Euro

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, dün katıldığı bir etkinlikte, Rum hükümetinin Dipkarpaz’da bulunan Agios Sinesios Kilisesinin restorasyon ve bakımı için 100 bin Euro katkıda bulunacağını, aynı zamanda Dipkarpaz’daki Rumların kaldıkları evlerin onarımı yönünde de faaliyetlerde bulunacaklarını  açıkladığı haber verildi.

Dipkarpaz'daki kilise için 100 bin Euro
banner150

banner150

banner99

Alithia gazetesi “Devlet Agios Sinesios’u Tamir Ediyor” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in dün “Karpaz Piskoposluğunun” yeniden kurulmasının 10’uncu yılı dolayısıyla Başpiskoposlukta düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmaya yer verdi.

Gazeteye göre Anastasiadis konuşmasında “mücadelemizin ve Kıbrıs sorununa barışçıl ve yaşayabilir bir çözüm bulunması önceliklerimizin arasında; her Avrupa vatandaşının atalarının evlerine geri dönme, özgür bir şekilde dolaşma imkânına sahip olma, aynı zamanda geriye kalan tüm Avrupa vatandaşlarının sahip olduğu aynı haklara sahip olma konusundaki insani hakkının güvenceye alınmasının bulunması gerektiğini” söyledi.

Konuşmasında “ne yazık ki Türk uzlaşmazlığının halkın tümünün arzu ettiği şeye izin vermediği” iddiasında bulunan Anastasiadis, bunun “Kıbrıs sorununa, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere, geçmişin acıları ve yaralarının üstesinden gelmelerine izin verecek barışçıl bir çözüm bulunması olduğunu” belirtti.

Anastasiadis devamla “gösterdikleri çabalar ve sahip oldukları kararlılık, aynı zamanda özgür bir ülkede ve bir Avrupa ülkesinde uyulması, saygı duyulması ve ihlal edilmemesi gereken kurallar olduğunun artık BM tarafından da kabul edilmesine rağmen, bu mücadeleyi sürdüklerini” de öne sürdü.

Gazeteye göre, “Bu yıl Apostolos Andreas Kilisesinin açılışının 150’inci yılını, Dipkarpaz Ortaokulunun faaliyete geçmesinin de 100’ücü yılını kutladıklarını” dile getiren Anastasiadis, Agios Sinesios Kilisesi gibi eski eserler bulunduğunu da ifade etti.

Bu kilisenin restorasyon ve bakım için desteklerine ihtiyacı olduğunu dile getiren Rum lider, bunun 12’inci yüzyıldan ve özellikle de ileri sürülen işgalden sonra, Dipkarpaz’ın esas kilisesini teşkil ettiğini dile getirdi.

Gazeteye göre Anastasiadis, hükümetin Dipkarpaz’da yaşayan Rumların evlerinin onarımına nasıl yardım edeceğini görmesi için, Başkanlık Komiseri’nin inisiyatifiyle, önümüzdeki hafta bir toplantı yapılacağını da sözlerine ekledi.

Anastasiadis Mağusa bölgesi için 34 milyon Euro’luk yatırım da açıkladı

Öte yandan gazete başka bir haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “özgür Mağusa ilçesi” için, 34,4 milyon Euro’luk kalkınma projeleri açıkladığını da yazdı.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104