Diploma depremi

banner37

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde başörtülü 50 öğrencinin diplomalarını alamaması nedeniyle baş gösteren krizle ilgili TC Başbakan Yardımcısı Akdağ, Başbakan Erhürman’ı arayarak tepki gösterdi; olay Türkiye basınında da gündem oldu

Diploma depremi

Seren KUSETOĞULLARI

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde başı kapalı fotoğraflı 50 öğrencinin diplomalarının Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından imzalanmaması ve öğrencilerin diplomalarını alamamasıyla baş gösteren kriz, Türkiye’ye uzandı.

Konuya TC yetkilileri müdahil oldu, Türkiye basını konuyu “Kıbrıs'ta başörtülü öğrencilere diploma verilmedi” başlığıyla internet sitelerine taşıdı.

Okul Aile Birliği ve bazı öğrenciler dün Eğitim Bakanlığı önünde protesto eylemi yaptı.

TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC’de diplomalarında başörtülü fotoğrafları yer alan öğrencilerin diplomalarının onaylanmamasıyla ilgili olarak Başbakan Tufan Erhürman’la görüştüğünü ve Erhürman’ın bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını söylediğini belirtti.

Akdağ, bunun kabul edilemez bir şey olduğuna dikkat çekerek “Hangi yılda yaşıyoruz. Bu devam ettirilseydi, buna da söyleyeceğim şey, faşist, insan haklarını hiçe sayan, özgürlükleri yok sayan bir uygulamadır diyecektim. Şükür ki iyi ki bu uygulamayı sonlandırıyorlar” dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde başı kapalı fotoğraflı öğrenci diplomalarının imzalanmaması konusunda, krize oynamak istemediklerini, sadece Hukuk Dairesi’nden görüş aldıklarını ve bu doğrultuda hareket etmek istediklerini söyledi.
Özyiğit, Hukuk Dairesi’nden dün sabah gelen görüş doğrultusunda, başı kapalı fotoğraflı olan diplomaların da tıpkı diğer öğrencilerinkiler gibi imzalanıp, onaylanıp okula gönderildiğini belirtti.
Bakanlık önündeki eylemde konuşan Yeniden Doğuş Partisi Başkanı ve Milletvekili Erhan Arıklı’nın açıklamaları da dikkat çekti. “Din Kültürü ve Ahlak bilgisi derslerini seçmeli hale getirmek, hele hele kaldırmaya çalışmak son derece yanlıştır” diyen Arıklı, böyle bir olay da olması halinde gök kubbeyi birilerinin başına yıkacaklarını ileri sürdü.

 

Kriz aşıldı, eylem sona erdi

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde başörtüsü takan öğrencilerin diplomalarını alamamasına tepki gösteren aileleri, dün Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Bakanlık önünde toplanan okul aile birliği üyeleri ve öğrenciler, ellerinde "Bilimsel Eğitim Başörtüsüne mi bağlı?", "Kendini İnkar Çağdaş Eğitim mi?", "Ötekici Olma Birleştirici Ol" yazılı pankartlar taşıyarak, öğrencilere diplomalarının verilmemesine tepki gösterdi.

Okul Aile Birliği As Başkanı Özlem Khan, Hala Sultan Koleji mezuniyet töreninde 50 öğrencinin diplomalarının Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince onaylanmadığını bildirdi.

Öğrencilerin diplomalarının verilmemesine gerekçe olarak diplomalarında başörtülü fotoğraflarının bulunması olduğunu belirten Khan, "Oysa bu öğrenciler, bu okulda 4 yıl boyunca başörtüleriyle eğitim gördüler. 4 yıl boyunca başörtüleriyle okumalarına izin verdiğiniz bu öğrencileri hangi hakla diplomalarından mahrum bırakıyorsunuz?" dedi.

Bakanlık önündeki eyleme, Yeniden Doğuş Partisi Başkanı, Milletvekili Erhan Arıklı ile Bertan Zaroğlu da katıldı.

Arıklı ve Zaroğlu, eylem sürerken bakanlığa girip Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile görüştü ve sonrasında sorunun aşıldığını, öğrencilerin diplomalarını alacaklarını eylemcilere açıkladı.

Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği Başkanı Hikmet Kaynarca da, Başbakan Tufan Erhürman’la görüşmesi sonrası sorunun aşıldığını öğrendiğini ailelere teyit etti.

 

Akdağ: İnsanlık dışı uygulama

TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da, KKTC’de diplomalarında başörtülü fotoğrafları yer alan öğrencilerin diplomalarının onaylanmamasıyla ilgili olarak Başbakan Tufan Erhürman’la görüştüğünü ve Erhürman’ın bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini kendilerine garanti ettiğini belirtti.

TC Başbakan Yardımcısı Akdağ, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Hala Sultan İlahiyat Koleji'ndeki eğitimlerini tamamlayan başörtülü öğrencilerin lise diplomaları KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmadı. Bu uygulamayla amaçlanan ne olabilir? Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?" şeklindeki soru üzerine Akdağ, bu yöndeki bilgiyi kendisinin de olayın ardından öğrendiğini söyledi.
Yaşanan bu olayı üzüntüyle karşıladığını dile getiren Akdağ, “Hem üzüldüm hem de bu faşizan, insanlık dışı uygulamanın asla kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Sayın KKTC Başbakanı ile görüştüm. Kendisi de bundan ziyadesiyle üzgün olduğunu ve bu uygulamayı derhal sonlandıracaklarını, başörtülü fotoğraflarla da diplomaların verileceğini bana garanti etti. Ben de meselenin bu şekilde çözülmesiyle iktifa etmiş oldum” dedi.
Başbakan Yardımcısı Akdağ, bunun kabul edilemez bir şey olduğunu dikkat çekti ve “Hangi yılda yaşıyoruz. Bu devam ettirilseydi, buna da söyleyeceğim şey, faşist, insan haklarını hiçe sayan, özgürlükleri yok sayan bir uygulamadır diyecektim. Şükür ki iyi ki bu uygulamayı sonlandırıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Özyiğit: Krize oynamak istemiyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde başı kapalı fotoğraflı öğrenci diplomalarının imzalanmaması konusunda, krize oynamak istemediklerini, sadece Hukuk Dairesinden görüş aldıklarını ve bu doğrultuda hareket etmek istediklerini söyledi.
Özyiğit, Türk Ajansı Kıbrıs’a yaptığı açıklamada, Hukuk Dairesi’nden dün sabah gelen görüş doğrultusunda, başı kapalı fotoğraflı olan diplomaların da tıpkı diğer öğrencilerinkiler gibi imzalanıp onaylanıp okula gönderildiğini söyledi.
Özyiğit, İlahiyat Koleji’nin kurulduğu günden beri tartışma konusu olduğunu, hatta bu okul için davalar açıldığını, kendisinin göreve gelmesinin ardından başka bakanların yapmadığını yapıp okulu ziyaret ettiğini ve “Bu okul da bizim, devlet okulumuz ve burayı sahiplenmeye geldim” şeklinde açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı.
Bakan Özyiğit, bilimsel, laik, demokratik eğitim anlayışı adına gerekli yönlendirmelerin yapılacağını daha önceden söylediğini dile getirerek, ısrarla olaya ideolojik yaklaşmaya çalışanlar bulunduğunu, fakat belli kurallar varsa bunların uygulanması gerektiğini vurguladı.
Pedagojik ve ülke gerçeklerine uygun bir bakış açısıyla konuya yaklaştıklarını anlatan Özyiğit, geçtiğimiz pazartesi YDP Başkanı Arıklı’nın “Mahkeme kararları var, diplomalar verilemeyecek” şeklinde konuşmasına rağmen, kendilerinin “Diplomalar verilecek” dediklerini, geçtiğimiz yıllarda uygulanan genelgenin aynısını bu yıl da uyguladıklarını ifade etti.

 

“Demokrasi, insan hakları ve hukuka saygılıyız”

“Koltuk için değil ülkemiz için buradayız” diyen Özyiğit, bakanlıktaki ilgili müdürlüğün diplomaları incelediğinde başı kapalı fotoğraf bulunan diplomalar gördüğünü ve bunların bakanlık tarafından imzalanmadığını anlattı.
Hoşgörü ortamı ve pedagojik sebeplerden, gençlerin kendilerini bir kenara atılmış gibi hissetmemesi adına diplomaların aynı gün ama imzasız verilmesi gerektiğini söylediklerini belirten Özyiğit, bir gazetenin verdiği haberin kendilerinin demokrasi anlayışına sığmadığını kaydetti.
Diplomalar konusunda Hukuk Dairesi’nden görüş alındığını ve bu görüşün dün sabah Bakanlığa ulaştığını ifade eden Özyiğit, başörtülü fotoğrafların yer aldığı diplomaların da öğrencilere imzalı şekilde verilmesi yönünde görüş geldiğini söyledi.
Demokrasi, insan hakları ve hukuka saygılı olduklarını ifade eden Özyiğit, diplomaların onaylanarak gün içinde ilgili okula gönderildiğini belirtti.

 

Arıklı: Gök kubbeyi birilerinin başına yıkacağız

Yeniden Doğuş Partisi Başkanı ve Milletvekili Erhan Arıklı ise, Milli Eğitim Bakanlığı önündeki eylemde yaptığı konuşmada, 21’inci yüzyılda insanların kafasının içiyle değil de kafasının dışıyla, başörtüsüyle uğraşılmasını anlamanın ve kabullenmenin mümkün olmayacağını söyledi.

Bu krizin geçen haftadan itibaren meydana çıkacağını bildiklerini ifade eden Arıklı, hiç kimsenin kabullenemeyeceği bir olayın yaşandığını ve bazı öğrencilerin özlemle bekledikleri heyecanı tadamadıklarını söyledi. “Din Kültürü ve Ahlak bilgisi derslerini seçmeli hale getirmek, hele hele kaldırmaya çalışmak son derece yanlıştır” şeklinde konuşan Arıklı, böyle bir olay da olması halinde gök kubbeyi birilerinin başına yıkacaklarını ileri sürdü.

 

Kaynarca: Öğrenci ve aileler büyük hayal kırıklığı yaşadı

 

Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği Başkanı Hikmet Kaynarca da eylem sırasındaki açıklamasında “Özgürlüklerin, hoşgörünün, insan haklarına saygının adası olarak gördüğümüz KKTC’de, bizlere ortaçağın karanlık zihniyetini hatırlatan utanç verici bir uygulamaya tepki koymak üzere toplandık” dedi.

123 öğrenciden 50’sinin diplomalarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmadığından alamadığını hatırlatan Kaynarca, öğrencilerin de ailelerin de büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Kaynarca, öğrencilerin okulda 4 yıl boyunca başörtüleriyle eğitim gördüğünü ifade etti.

Öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin Eğitim Bakanlığı tarafından atanıp atanmadığını soran Kaynarca, “Sözümona eğitim sendikası tarafından okulumuza açılan kapatma davası mahkeme tarafından reddedilip, okulun meşruiyeti mahkeme tarafından onaylanmışken, niçin okul üzerinde şaibe oluşturup sorun çıkarmaya devam ediyor, niçin hâlâ velilerimizi ve öğrencilerimizi tedirgin ediyorsunuz?” dedi.

 

“Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni rahat bırakın”

Meselenin bir diğer boyutunun da 4 dönemdir mezun veren okulda bu yılki mezuniyet törenine kadar hiçbir sorunun yaşanmadığını belirten Kaynarca, bu sene neyin değiştiğini, hangi gerekçeyle, hangi hesaplar yapılarak suni kriz oluşturulmaya çalışıldığını sorguladığını ifade etti.

“Hala Sultan İlahiyat Kolejini rahat bırakın” diyen Kaynarca, kendilerinin sadece eğitime odaklanmak, özgürlüklerin ve hoşgörünün okulu olarak yollarına devam etmek istediklerini belirtti.

Bu arada Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği Başkanı Hikmet Kaynarca, Başbakan Tufan Erhürman’la görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, Başbakan ile görüşmelerinde bu sorunun bir kez daha yaşanmayacağı yönünde teyit almaları üzerine eylemi sonlandırdıklarını kaydetti.
Kaynarca, Erhürman’a teşekkür ederken, Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit’i de eylemde bulunan öğrenci ve velilere açıklama yapmamasından dolayı kınadı.

 

Öğrenciler tepkili

 

Hala Sultan İlahiyat Koleji öğrencisi Burcu Kırdağ, diplomaların neden imzalanmadığını anlayamadığını belirterek

“Sebep başörtüsü mü? Geçen sene böyle bir şey olmamıştı” dedi. Kırdağ, başörtülü olmanın bu gibi sorunlara neden olmaması gerektiğini savundu.

Öğrenci Esra Betüldaş da, dört yıldır okudukları okulda son dakika böyle bir şey yapılmasının “saçma” olduğunu savunarak “Hak ve adaletten bahsediyorlar. Bize gelince hak ve adalet yok mu?” şeklinde konuştu.

   Kendisinin de bu gençler gibi başörtülü olduğunu söyleyen Aydın, “2004-2005 yılında aynı durumla karşılaştık” dedi. Daha sonrasında “açık” olarak eğitimine devam ettiğini söyleyen Aydın, kendisinin bu durumu bir “vahşet” olarak gördüğünü söyledi. “Ortaçağ zihniyetiyle bu gençlerin özgürlüğünün elinden alınması çok saçma” diyen Aydın, eğer eğitimde reform yapılacaksa KKTC’deki eğitimde çok ciddi sıkıntıların giderilmesi gerektiğini savundu.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR – Tünay MERTEKCİ

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER