Diplomaların askıya alınması söz konusu değil

banner37

YÖK ve YÖDAK, “ÖSYM tarafından herhangi bir üniversiteye yerleştikten sonra Kıbrıs’taki başka bir bölüme yatay geçiş yapan mezunların diplomalarının askıya alındığı” haberleri üzerine açıklama yaptı

banner87
Diplomaların askıya  alınması söz konusu değil
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

   Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından herhangi bir üniversiteye yerleştikten sonra Kıbrıs’taki başka bir bölüme yatay geçiş yapıp mezun olan 10 binlerce kişinin diplomalarının haber verilmeden askıya alınması haberleri üzerine Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) devreye girdi.

   YÖDAK bir heyetin Türkiye’ye giderek, YÖK yetkilileri ile yaptığı görüşmede sorunun yanlış anlamadan ibaret olduğu ve denklik konusunda bir sorun olmadığı ortaya çıktı.  

   Görüşmeye YÖDAK’tan Prof. Dr. Akile Büke başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, Prof. Dr. Ahmet Pehlivan katıldı.

   Konuyla ilgili dün Yükseköğretim Kurumu’ndan (YÖK) da açıklama yapılarak, YÖKSİS üzerinde geçmişte verilen diploma denklikleriyle ilgili herhangi bir sorun bulunmadığı açıklandı.

   YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, YÖK’ün KKTC üniversite diplomalarını denklik incelemesine aldığı yönündeki haberlere ilişkin açıklamasında şöyle dedi:

   “KKTC üniversite diplomalarının denklik incelemesine alındığı konusu YÖDAK’ın birkaç gündür YÖK ile yürüttüğü temaslar ve dün Prof. Dr. Akile Büke başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Hasgüler, Prof. Dr. Ahmet Pehlivan’dan oluşan YÖDAK heyetinin YÖK’te yapmış olduğu yüz yüze görüşmeler sonucunda çözümlenmiştir”.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuyla ilgili açıklama yapan YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler de, sorunun teknik bir hatadan kaynaklandığını ve siteye giremeyenlerin denkliklerin kabul edilmediğini düşündüğünü ancak durumun öyle olmadığını anlattı.

   Hasgüler, “Teknik bir hatanda dolayı yanlış anlaşılma oldu. Ancak denkliklerin kabul edilmemesi gibi bir sorun yok” dedi.

Diğer konular da ele alındı”

   Hasgüler, ziyarette farklı konuların da ele alındığını anlatarak, yeni dönemde neler yapılacağının da konuşulduğunu belirtti.

banner134
    Denetleme konularının yeniden ele alındığını kaydeden Hasgüler şu şekilde konuştu:

“Hedefimiz ülkedeki eğitimi güçlü bir şekilde Bologna sürecine taşımaktır. Yapılan ziyarette bu konuları da görüştük. YÖK’ün KKTC’deki üniversitelerle ilgili denetimi YÖDAK’a bırakması konuşuldu. Bu konuda görüş birliğine varıldı. Bunun dışında yeni üniversitelerin değerlendirmesi yapıldı”. 

YÖK: Diploma denklikleriyle ilgili herhangi bir sorun yok

   YÖK ise, “Yükseköğretim Bilgi Sistem (YÖKSİS) Üzerinde Yapılan Teknik Analiz, Güncelleme Çalışmasına İlişkin Bilgilendirme” başlığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

   “YÖKSİS üzerinde yapılan ‘teknik bir analiz, güncelleme çalışması’ neticesinde yaşanan ‘rutin bir kapatma’ işlemine ilişkin bazı yanlış anlaşılmalar olduğu tespit edilmiştir. Bilindiği üzere YÖKSİS, sürekli güncellenen bir program olduğundan bazı teknik çalışmalar, analizler veya güncellemeler esnasında sistem kısa süreli ve kademeli, bütün veya lokal olarak kapatma durumunda kalınmaktadır.

   Yine böyle bir güncelleme, teknik analiz çalışması yapılırken sistemde yaşanan kapanma, bilgilerin görülememesi durumu farklı bir şekilde algılanıp, bir sorun varmış gibi anlaşılmıştır.

  YÖKSİS üzerinde geçmişte verilen diploma denklikleri ile ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz. Yapılan rutin, teknik çalışmamız sona ermiş olup, sistem tekrar eski haline gelmiştir”.

Özyiğit, YÖK Başkanı’ndan bilgi aldı

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, YÖKSİS Sistemi üzerinde teknik çalışmalar ve güncellemeler yapıldığını belirterek, YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüştüğünü ve diploma denklikleri ile ilgili herhangi bir sorunun bulunmadığını açıkladı.

   Yazılı açıklama yapan Özyiğit, YÖKSİS sisteminin sürekli güncellenen bir program olduğunu anımsatarak, sistem üzerinde yapılan teknik çalışmalar ve güncellemeler esnasında sistemin kısa süreli ve kademeli olarak kapatıldığını söyledi.

   Yapılan çalışmalardan dolayı sistemde yapılan kapatma işleminin farklı algılandığını ve bir sorun varmış gibi anlaşıldığını ifade eden Özyiğit, YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüşerek, geçmişte verilen diploma denklikleri ile ilgili herhangi bir sorunun bulunmadığı bilgisini teyit ettiğini belirtti.

   Sistem üzerindeki teknik çalışmaların da tamamlanarak eski haline getirildiği bilgisini aldığını ve endişe edilecek bir durumun olmadığını vurgulayan Özyiğit, bakanlık olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini, bu doğrultuda da önümüzdeki haftalarda YÖK Başkanı Yekta Saraç ile bir araya gelerek, yüksek öğrenimdeki bütün hususları ele alacaklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75