banner6

Direnişte şehit düşenler anıldı

banner37

Yeşilırmak Şehitliği’nde ve Atatürk Büstü önünde törenler düzenlendi.

Direnişte şehit düşenler anıldı
banner8

Yeşilırmak Direniş ve Bütünleşme Günü’nün 43’üncü yıldönümü törenlerle kutlandı; direnişte şehit düşenler anıldı.

Yeşilırmak’taki ilk tören saat 17.00’de şehitlikte düzenlendi.

Törende protokol sırasına göre kabirlere çelenk konuldu; saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’yla birlikte bayraklar göndere çekildi; şehitlik özel defteri imzalandı ve dua okundu.

Şehitlik özel defterini Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, KTBK 49’uncu Alay Komutanı Albay Çağatay Güneş ve GKK 2’inci Piyade Alay Komutan Vekili Piyade Yarbay Aygün Osmanlı imzaladı.

Şehitlikteki tören, şehitliğin gezilmesi ve kabirlere çiçek bırakılmasıyla tamamlandı.

Atatürk Büstü’ndeki tören

banner134

Yeşilırmak Direnişi ve Bütünleşme Günü’nün 43’üncü yıldönümü kutlamalarına daha sonra 5 Eylül Meydanı’ndaki Atatürk Büstü önünde devam edildi.

Burada da protokol sırasına göre büste çelenkler konuldu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Yeşilırmak Muhtarı İsmet Özpolat ile KTBK 49’uncu Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Hayri Aygın yaparken, şiirleri ise Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Lefke Şube Başkanı Ahmet Ced ile Yedidalga İlkokulu öğrencisi Ümran Asya okudu.

Tören, resmi geçitle sona erdi.

Törenlere, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, KTBK 49’uncu Alay Komutanı Albay Çağatay Güneş, GKK 2’inci Piyade Alay Komutan Vekili Piyade Yarbay Aygün Osmanlı, bazı milletvekilleri, devlet ve hükümet yetkilileri, askeri yetkililer, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Özpolat: Mücadele tarihindeki yerimizi şerefle anıyoruz

Yeşilırmak Muhtarı İsmet Özpolat yaptığı konuşmada, bugünün, yıllarca düşman kuşatması altında kaldıktan sonra Kıbrıs Barış Harekatı ile özgürlüğe kavuşan Yeşilırmak bölgesinin Kıbrıs Türk topraklarıyla kucaklaşıp bütünleştiği günün 43’üncü yıldönümü olduğunu vurguladı.

Özpolat, Yeşilırmak bölgesinin Kıbrıs Türk halkının verdiği şanlı mücadelesinde Anavatan’dan Kıbrıs’a gönderilen silah ve cephaneyi yurdun diğer bölgelerine gönderdiğini ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda düşmanla savaşarak teslim olmadığını anlattı.

43 yıl önce bugün özgür topraklarla bütünleşen Yeşilırmak bölge halkının mücadele tarihindeki yerini şerefle aldığını ifade eden Özpolat, mücadelede şehit düşenleri andı.

Aygın: Gelecek nesillere yol gösterici ve öğretici

KTBK 49’uncu Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Hayri Aygın ise, Yeşilırmak halkının insanca yaşama ve var olma hakkını koruma yönünde zorlu mücadeleler vererek elde ettiği barış ve özgürlüğün 43’üncü yıldönümünü coşkuyla kutlamanın gurunu yaşadıklarını dile getirerek, mücadelede şehit düşenleri saygıyla andıklarını söyledi.

Tüm yokluklara rağmen Yeşilırmak’taki direnişin vatan topraklarını savunmanın kutsallığı yönünden genç nesillere örnek olduğunu ifade eden Üsteğmen Aygın, Türk insanının her türlü olanaksızlığın üstesinden gelebileceğini Kıbrıs ve Yeşilırmak bölgesinde gösterdiğini vurguladı.

Aygın, özgürlük mücadelesinin ne kadar acı ve zorluklarla dolu olduğunu bilen ve o günleri yaşayan Yeşilırmak bölge halkının, verilen mücadelede gelecek nesillere yol gösterici ve öğretici olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104