Dirsek attı, 4 ay hapis yatacak

banner37

Alkollüyken kendisini bulundukları odadan dışarı çıkartmak isteyen arkadaşına dirsek atıp, burun kemiğini kıran Nicat Vahabow, 4 ay hapis cezasına çarptırıldı

banner87
Dirsek attı, 4 ay hapis yatacak
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, alkollüyken, kendisini bulundukları odadan dışarı çıkartmak isteyen arkadaşının eline, yüzüne ve kulağına vurduktan sonra,  dirsek atıp burun kemiğini kıran Nicat Vahabow’u 4 ay hapse mahkûm etti.

Kararı açıklayan mahkeme, konu suçların ciddiyetine ve yaygınlığına dikkat çekerek, yasada,  vahim zarar suçunun 7, ciddi darp suçunun 3 ve darp suçunun 1 yıl hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

KKTC’nin hukuk üstünlüğü olan bir devlet olduğuna değinen mahkeme, kanuna aykırı davranan kişilerin affedilemeyeceğinden söz etti.

banner134
Mahkeme, aksine davranışın, toplumda huzur ve güveni bozduğuna da işaret etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Temay Sağer açıkladı.

Yargıç Temay Sağer, “vahim zarar” ve “ciddi darp” suçlarının 2017’de bir önceki yıla göre arttığını ifade ederek, bu tür suç işleyen kişilere karşı ibret verici caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini anlattı.

Temay Sağer, ayrıca, kendi iradesiyle alkol alan sanığın, avukatı aracılığıyla içtiği alkolün arkasına sığınarak, mahkemeden hoşgörü beklemesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sağer, 2011 yılında eğitim maksatları için ülkeye gelen ve ülkede bulunduğu 7 yıllık süreçte, 2’nci sınıfı dahi aşamayan sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini belirtti ve bu kişilerin ülkede sonuçsuz ve kontrolsüz bir şekilde kalmaması gerektiği üzerinde durdu.

Mahkeme, dava konusu suçları, bir üniversite kampüsünün yurt odasında geceleyin ve hiçbir makul mazereti olmaksızın işleyen ve müşteki tarafından affedilmeyen sanığı,  tüm hususları değerlendirdikten sonra,  oy birliğiyle suçlu bulup 4 ay hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75